Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

IV K 206/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-29

Data publikacji: 2016-01-28

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: - uznaje oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych czynów; - oskarżonego uniewinnia od popełnienia zarzucanego czynu
Sygn. akt IV K 206/13 UZASADNIENIE M. Z. (1) pracował na stanowisku funkcjonariusza Straży Granicznej na stanowisku kontroli bagażu rejestrowanego na terenie Portu Lotniczego (...) w W. . (...)W związku ze skorzystaniem przez D. Z. z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, jego wyjaśnienia nie stanowiły postawy ustaleń faktycznych w niniejszej sprawie. (...)W zakresie drugiego z zarzutów wyjaśnienia oskarżonego nie stanowiły podstawy ustaleń faktycznych z uwagi na skorzystanie przez niego z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. (...)W ocenie Sądu, dalsze zajmowanie stanowisk w Straży Granicznej zagraża także istotnym dobrom chronionym prawem, w szczególności zaufaniu do instytucji publicznych i bezpieczeństwu osób obsługiwanych przez te instytucje.
Czytaj więcej»

VII U 1193/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-22

Data publikacji: 2022-01-18

trafność 14%

(...)2020 r. w przedmiocie odmowy prawa do zasiłku opiekuńczego. (...)Bilet lotniczy z A. do W. nie jest wystarczający do uznania świadczenia pracy przez ubezpieczonego, a jedynie potwierdza zakup biletu dla odwołującego. (...)W tym ujęciu stosunek pracy to relacja prawna łącząca pracodawcę i pracownika, na której treść składają się wzajemne prawa i obowiązki. (...)Odbycie podróży służbowej potwierdza załączony do akt rentowych dokument w postaci biletu lotniczego.
Czytaj więcej»

XX GC 1039/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-09-27

Data publikacji: 2018-08-10

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z art. 129 ust. 4 p.o.ś. można wystąpić z nimi w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawierała także przepisy przejściowe, stanowiące, iż akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje (art. 47 ust. 2 ww. ustawy). (...)Sąd Najwyższy wskazał, że koncepcja, według której pomiędzy utratą mocy przez dotychczasowe przepisy a wejściem w życie nowych przepisów istniał stan ,,bez prawa”, nie ma ani logicznego, ani formalnego uzasadnienia. (...)Szkoda ma być bowiem normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»

VIII AKa 216/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-05-06

Data publikacji: 2024-08-28

trafność 14%

Zarzut 1 I/ Pełnomocnika Skarbu Państwa – Komendanta P. Straży Granicznej W. - O. pkt 1-3: 1/ obrazy przepisów prawa procesowego tj. art. 552 §(...)czy też zmiany rezerwacji biletu lotniczego, hotelu i przejazdów kolejowych, a(...)(...)Zatem zarzut dotyczy naruszenia prawa materialnego a nie przepisów prawa procesowego. (...)(...)czy też zmiany rezerwacji biletów lotniczych, hotelu i przejazdów kolejowych w łącznej kwocie 4.205,12 zł, a co wpłynęło na zasądzenie całej żądanej kwoty odszkodowania. (...)Jego negatywne odczucia są oczywiste w zestawieniu z dotychczasowym brakiem konfliktów z prawem, ustabilizowanym trybem życia, wyższym wykształceniem i zawodem wykładowcy wyższej uczelni.
Czytaj więcej»

I ACa 640/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-06-10

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 14%

Ograniczenia i niedogodności w wykorzystywaniu nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem są związane między innymi z hałasem lotniczym. (...)Również legitymacja bierna pozwanej spółki, będącej właścicielem portu lotniczego, którego działalność spowodowała wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości przez powódkę, nie budziła zastrzeżeń. (...)Sąd Okręgowy podkreślił, że utrata wartości prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i własności budynku powódki nie jest szkodą jedynie hipotetyczną, aktualizującą się dopiero w chwili rozporządzenia prawem. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności budynku stanowią dobra o charakterze inwestycyjnym, są lokatą kapitału.
Czytaj więcej»

I C 963/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2022-07-11

Data publikacji: 2024-09-16

trafność 14%

Istotność:

Koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu akustycznego zgodnego z prawem budowlanym jest tym kosztem, który właściciel musi ponieść niezależnie od zmian w prawie lokalnym. (...)Przepisy prawa budowlanego nie określają konieczności modernizacji budynków w przypadku zmiany przepisów technicznych. (...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Następuje osłabienie słuchu, bóle głowy, zaburzenia nerwowe (...).” Nawet jeżeli wartość budynku jako substancji materialnej wzrośnie na skutek przeprowadzonych prac, to mowa jedynie o pracach niezbędnych celem ochrony przed negatywnym oddziaływaniem hałasu lotniczego.
Czytaj więcej»

I ACa 837/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2012-10-09

Data publikacji: 2013-02-12

trafność 14%

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art.135 ust. l i 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Ograniczenia te związane są między innymi z hałasem lotniczym. (...)Powoływał przy tym argumentację, przemawiającą za zastosowaniem art. 129 ust. 2 ustawy Prawo o ochronie środowiska. (...)Wobec powyższego nie był zasadny zarzut naruszenia art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

IV C 1221/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-09

Data publikacji: 2016-12-15

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska Dz.U.2008.25.150 (z późniejszymi zmianami). (...)Może być bowiem tak, że dany budynek, mimo że położny jest w strefie podwyższonego hałasu spowodowanego ruchem lotniczym, to został wybudowany w taki sposób, że nie trzeba w nim dokonywać żadnych prac remontowych w celu spełnia normy akustycznych. (...)Konstrukcje bowiem obu tych budynków odpowiadają przewidzianym w prawie budowlanym normom hałasu. (...)Port lotniczy nie może być uznany za zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, nawet, jeżeli poszczególne elementy organizacji takiego przedsiębiorstwa korzystają z sił przyrody.
Czytaj więcej»

XVII AmE 270/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-08-26

Data publikacji: 2021-06-14

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, gazem płynnym ( (...) ), estrami stanowiącymi samoistne paliwo ciekłe. (...)Niezależnie od tego Sąd zważył, że z przepisów prawa nie wynika, że brak zawodowej aktywności przedsiębiorcy jest równoznaczny z niewykonywaniem przez niego działalności gospodarczej w danym kwartale. (...)Zgodnie z jego § 1 pkt 1 organ administracji publicznej, w drodze decyzji, odstępuje od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaje na pouczeniu, jeżeli: waga naruszenia jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa. Z przepisu tego wynika, że przesłanki: znikomego naruszenia prawa oraz zaprzestania naruszania prawa muszą wystąpić łącznie, aby organ administracji publicznej był zobowiązany do odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.
Czytaj więcej»

I Ca 348/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2013-10-09

Data publikacji: 2014-02-11

trafność 14%

Oceniając trafność zgłoszonych przez powódkę zarzutów w pierwszej kolejności odnieść się należy do tych, które dotyczą obrazy prawa procesowego. (...)Obecnie zatem realia w porcie lotniczym w Ł. znacząco różnią się od tych przewidywanych w 2007 roku tj. w dacie sporządzania opracowania przez Biuro (...) . (...)Przy tym ocena czy doszło do pozbawienia strony możności obrony jej praw powinna być dokonywana przez pryzmat okoliczności konkretnej sprawy. (...)W tym kontekście zatem Sąd Okręgowy nie znajduje podstaw do uwzględnienia zarzutu nieważności postępowania z powodu pozbawienia apelującego możności obrony jego praw.
Czytaj więcej»