Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I ACa 654/14

wyrok

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-01-13

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 8%

Istotność:

Prawo cywilne w zakresie deliktów prawa cywilnego rozróżnia dwie postacie winy: winę umyślną, dolus i nieumyślną – niedbalstwo, culpa. (...)Pojęcie niedbalstwa wiąże się w prawie cywilnym z niezachowaniem wymaganej staranności. (...)Sąd Apelacyjny zważył, co następuje: Apelacja jest bezzasadna, a zaskarżone rozstrzygnięcie odpowiada prawu, choć jego motywy nie w pełni zasługują na uwzględnienie. (...)T. Dybowski (w:) System prawa cywilnego , t.
Czytaj więcej»

I ACa 792/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2020-07-15

Data publikacji: 2020-09-17

trafność 24%

Istotność:

W chwili wypadku K. P. (1) miał ukończone 16 lat i był uczniem klasy lotniczej (szybowcowej) (...) . (...)Prawo Lotnicze (Dz.U. z 2018 r. poz. 1183) w zw. z art. 436 § 1 k.c. i art. 435 § 1 k.c. (...)Natomiast dokonując oceny materialnoprawnej odpowiedzialności pozwanego Aeroklubu uzupełniająco wskazać należy, że aczkolwiek art. 206 § 1 prawa lotniczego odwołuje się do przepisów prawa cywilnego o odpowiedzialności za szkody(...)odpowiedzialności wynikające z art. 207 prawa lotniczego . (...)Legitymacja bierna pozwanego Aeroklubu jest zatem niesporna w świetle art. 206 i 207 prawa lotniczego , skoro Aeroklub (...) był(...)szkolenia szybowcowego młodzieży z klasy lotniczej (...) LO w L. (uchwała k. 139 i rozdział 2.2.
Czytaj więcej»

I AGa 129/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2018-10-18

Data publikacji: 2021-03-17

trafność 15%

Istotność:

(...)rozwoju połączeń oraz prognozy ruchu lotniczego lotniska regionalnego w S. . (...)Ponadto przedmiot zamówienia wykonany miał być zgodne z zasadami, warunkami technicznymi, przepisami prawa oraz z regułami obowiązującymi przy realizacji opracowania tego rodzaju (§ 1 umowy). (...)(...)i zasadami, warunkami technicznymi, przepisami prawa, a także regułami obowiązującymi przy realizacji opracowania tego rodzaju oraz wykonania analizy potencjału rynkowego, strategii rozwoju połączeń i prognozy ruchu lotniczego lotniska regionalnego w S. . (...)(...)widzenia wymogów opisanych przez przepisy prawa formalnego.
Czytaj więcej»

I ACa 647/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-01-15

Data publikacji: 2018-09-07

trafność 23%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r., Nr 62, poz. 627 - dalej „u.p.o.ś”). (...)Na skutek wejścia tego aktu w życie, dochodzi do zawężenia granic prawa własności. (...)Jeszcze bardziej istotnym czynnikiem jest tu bowiem samo utworzenie (...) , gdyż w odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu (...) , otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Od tego momentu wierzyciel ma prawo żądać odsetek ustawowych za opóźnienie na podstawie art. 481 k.c.
Czytaj więcej»

I ACa 841/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-12-22

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 9%

Istotność:

Zgodnie bowiem z art. 398 20 k.p.c. sąd, któremu sprawa została przekazana, związany jest wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. (...)Wykładnia ta dokonywana jest w procesie stosowania prawa, a zatem wyrażone w jej ramach wskazania, co do skutków prawnych, jakie w danym stanie faktycznym, mające w sprawie zastosowanie przepisy prawa wywołują, są dla Sądu właściwego(...)(...)Sąd Najwyższy potwierdził również, że w wyniku tego zdarzenia doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda w postaci prawa do wolności, godności osobistej i czci. (...)(...)spełnia funkcję porządkującą, obligując stosujący prawo sąd do prawidłowej i pełnej rekonstrukcji stanu faktycznego i jego subsumcji do miarodajnej normy prawa materialnego, w następstwie czego dochodzi do jej konkretyzacji w sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

I ACa 1250/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2016-04-13

trafność 7%

Istotność:

Odwołując się do treści art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Fakt wprowadzenia strefy ograniczonego użytkowania ze względu na spodziewany poziom hałasu lotniczego bez wątpienia powoduje, że właściciele(...)w konsekwencji powoduje zawężenie granic prawa własności wskazanych podmiotów. (...)W pierwszej kolejności odnieść się należy do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego gdyż tylko prawidłowo ustalony stan faktyczny daje możliwość dokonania oceny poprawności zastosowania prawa materialnego. (...)Przepis art. 162 k.p.c. przewiduje bowiem prekluzję zarzutów dotyczących niektórych naruszeń prawa procesowego.
Czytaj więcej»

I ACa 742/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-11-07

Data publikacji: 2018-06-20

trafność 9%

Istotność:

Prawo użytkowania wieczystego podlega bowiem ochronie takiej, jak prawo własności, co wynika z ukształtowania treści prawa użytkowania wieczystego ( art. 233 k.c. ) analogicznie jak treści prawa własności ( art. 140 k.c.(...)i użytkownik wieczysty wykonują swe prawo „z wyłączeniem innych osób”. (...)Kolejno Sąd Okręgowy zauważył, że prawo użytkowania wieczystego przysługiwało także w 1/2 części L. B. . (...)Sąd miał na uwadze, że powódka dochodziła praw, które wynikają z przysługującego jej użytkowania wieczystego nieruchomości. (...)Zawarty w apelacji zarzut błędnego ustalenia, że strony łączyła umowa użyczenia dotyczy w istocie prawa materialnego i jest bezzasadny.
Czytaj więcej»

I ACa 984/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-11-22

Data publikacji: 2018-07-27

trafność 36%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepis art. 120 par. 1 kp wyłącza odpowiedzialność odszkodowawczą nieumyślnego sprawcy zdarzenia szkodzącego, spowodowanego przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, niezależnie od rodzaju wywołanego nim uszczerbku.
Dotyczy to także uregulowanych w prawie lotniczym kwestii odpowiedzialności za szkody spowodowane ruchem statków powietrznych. Dowódca statku lotniczego odpowiada za własny czyn zawiniony na podstawie art. 415 k.c. , solidarnie na podstawie art. 73 ust. 7 prawa lotniczego z podmiotem eksploatującym statek powietrzny, który , na podstawie art. 72 ust.1 prawa lotniczego w związku z art. 436(...)(...)Zgodnie z art. 90 ust. 1 tego prawa -obowiązującego w dacie wypadku lotniczego- roszczenia z tytułu szkody o której mowa w art. 72 prawa lotniczego przedawniają się z upływem 3 lat od daty zdarzenia, które tę szkodą spowodowało. (...)(...)po wejściu w życie nowego prawa lotniczego z 2002 r do nieprzedawnionych(...)powstałych na podstawie obowiązującego poprzednio prawa, stosuje się przepisy nowej ustawy(...)wobec ich braku w nowym prawie lotniczym , aż do upływu terminu(...)według art. 90 ust. 1 prawa lotniczego z 1962 .
Czytaj więcej»

I ACa 1106/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-07-14

Data publikacji: 2017-02-22

trafność 9%

Istotność:

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy na podstawie przepisu art. 774 k.c. w zw. z art. 775 k.c. i wskazanych przepisów Prawa przewozowego oraz Konwencji w zw. z przepisem art. 58 § 1 i § 3 k.c. w zw. z art. 353(1) k.c. , orzekł jak w punkcie I wyroku. (...)Wręcz przeciwnie, zarówno w kodeksie cywilnym , jak i w prawie przewozowym (Dz. (...)Analogiczną treść ma przepis art. 5 ustawy prawo przewozowe , który stanowi, że przewoźnik może powierzać wykonanie przewozu innym przewoźnikom na całej przestrzeni przewozu lub jej części. (...)U. 2016 r. poz. 66 j.t.) frachtem, w transporcie lotniczym opłatą za przewóz, zaś w transporcie pocztowym opłatą pocztową.
Czytaj więcej»

I ACa 392/20

wyrok

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2020-06-08

Data publikacji: 2020-08-26

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. kwestia określenia zadośćuczynienia w określonej wysokości nie może być wiązana z zarzutem błędnej oceny dowodów, gdyż jest kwestią prawa, a nie ustaleń faktycznych w sprawie, 2. Dowód z opinii biegłego jest oceniany z zachowaniem następujących wskazań: czy biegły dysponuje wiadomościami specjalnymi, czy opinia jest logiczna, zgodna z (...)
Rolą postępowania dowodowego w sprawie, w tym opinii biegłego psychologa nie mogło być ustalenie kwot zadośćuczynień należnych powodom, gdyż kwestia ta pozostawiona jest Sądowi rozstrzygającemu merytorycznie spór w sprawie, w oparciu normy prawa materialnego. Kwestia określenia zadośćuczynienia w określonej wysokości nie może być, zatem w ogóle wiązana z zagadnieniem zarzutu błędnej oceny dowodów, gdyż jest kwestią prawa, a nie ustaleń faktycznych w sprawie. (...)Z przyjmowanym powszechnie stanowiskiem o szerszym zakresie kompetencji i swobody sądu orzekającego przy stosowaniu ogólnych pojęć prawa materialnego wiąże się ograniczony zakres kontroli i ingerencji w tę sferę ocenną. (...)Z treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika wprost, że stosownych ustaleń Sąd pierwszej instancji dokonał w oparciu o przepisy prawa materialnego odniesione do stanu faktycznego(...)do poglądów doktryny danej gałęzi prawa).
Czytaj więcej»