Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ns 348/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej

Data orzeczenia: 2018-10-23

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 6%

Przez nieruchomość uczestników przebiega napowietrzna linia średniego napięcia 20 kV o numerze ruchowym L- 285, której przebieg wnioskodawca oznaczył na załączonej do wniosku mapie – wydruku ze strony (...) obrazującej widok lotniczy nieruchomości uczestników i jej najbliższej okolicy. (...)Prawo rzeczowe (Dz. (...)Zatem wnioskodawca, jako następca prawny tak powstałej spółki prawa handlowego Zakładu (...) S.A. nabył wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego z przedsiębiorstwa państwowego w drodze sukcesji uniwersalnej. (...)Nr 79 poz 464 ze zm) przedsiębiorstwa państwowe z mocy samego prawa uzyskały prawo użytkowania wieczystego będących w ich zarządzie nieruchomości, a także własność budynków na nich posadowionych oraz własność wszelkich innych urządzeń i praw związanych z nieruchomością z dniem 5 grudnia 1990 r.
Czytaj więcej»

I C 1902/09

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-12

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: W przypadku zachowań polegających na zaniechaniu obowiązek ciążący na określonym podmiocie musi w sposób wyraźny wynikać z przepisu prawa. Świadomość zawinienia oznacza, że sprawca zdaje sobie sprawę z faktu, iż jego zachowanie jest bezprawne. Sprowadza się ona do postawienia sprawcy zarzutu, że w konkretnych okolicznościach umyślnie bądź na (...)
Zgodnie z przepisem tym za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa . (...)Bez wątpienia decyzja taka, czy też zaniechanie, samo w sobie nie mogło w żaden sposób naruszać praw i wolności jednostki. (...)Ale nie samo podjęcie decyzji czy też zaniechanie podjęcia decyzji naruszało prawa i wolności obywatela (w tym momencie była to decyzja irrelewantna z punktu widzenia tych praw), lecz jego dalszy skutek. (...)Bezprawność polega na niezgodności zachowania z normą prawa, zakazującą albo nakazującą określone zachowanie.
Czytaj więcej»

VIII Ga 158/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-09-14

Data publikacji: 2022-11-21

trafność 6%

Prawo przewozowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1983 t.j.). (...)Normy prawa rządzącego daną umową, mają bowiem pierwszeństwo przed regułami incoterms. (...)Pojęcie to jest bowiem w pełni tożsame z przyjmowaną, również na gruncie prawa polskiego, definicją siły wyższej. (...)Oznacza to, że są one dostępne dla wszystkich środków transportu, a więc dla transportu lotniczego, drogowego, kolejowego, jak i spedycji morskiej.
Czytaj więcej»

III AUa 742/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-12-29

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 6%

Istotność:

Z powyższych przyczyn nie można uznać, że ubezpieczony nie naruszał praw i wolności obywatelskich pełniąc służbę w organach państwa totalitarnego. (...)Zdaniem Trybunału zasada ochrony praw nabytych zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczenia praw podmiotowych przysługujących jednostce lub innym podmiotom prywatnym występującym w obrocie prawnym. Ochrona praw nabytych nie oznacza przy tym nienaruszalności tych praw i nie wyklucza stanowienia regulacji mniej korzystnych, jeżeli przemawiają za tym inne zasady, normy lub wartości konstytucyjne. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

V P 23/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2014-10-14

Data publikacji: 2015-02-18

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym celu zapisał się w styczniu 2009 roku na kurs prawa jazdy kategorii C i E. W dniu 9 maja 2009r. ukończył kurs dokształcający kierowców przewożących rzeczy. Powód nie ukończył kursu na prawo jazdy kategorii E uprawniającego do kierowania samochodami ciężarowymi z przyczepami, gdyż uległ wypadkowi. (...)Przeciwny pogląd strony powodowej jest odosobniony i w istocie prowadzi do naruszenia konstytucyjnej zasady prawa do sądu. (...)Niektóre to małe biura usytuowane przy lotniskach, gdzie pracuje jedynie kilku spedytorów lotniczych, inne to wielkopowierzchniowe magazyny.
Czytaj więcej»

I ACa 1230/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-18

Data publikacji: 2017-10-10

trafność 6%

K. wiązał swoją przyszłość z mechaniką, chciał budować silniki lotnicze. (...)Omawiany zarzut pozostaje de facto w związku z zarzutem naruszenia prawa materialnego w postaci art. 435 k.c. i art. 362 k.c. , co skutkuje odniesieniem się do nich łącznie. (...)Zadośćuczynienie ma zatem wyrównywać cierpienia spowodowane przedwczesną utratą członka rodziny, skutkującą naruszeniem chronionej prawem więzi rodzinnej i prawa do życia w rodzinie jako dobra osobistego (por. wyrok SA w Białymstoku z dnia 22 czerwca 2016r. (...)IICKN 651/98 – niepubl., wyrok SN z 17.01. 2001r. (...) 351/99 – niepubl., wyrok Sądu Najwyższego z 9.07.1970 r., III PRN 39/70, Państwo i Prawo (...) str. 170).
Czytaj więcej»

I ACa 1156/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-03-07

Data publikacji: 2014-09-10

trafność 6%

Istotność:

(...)kontrolą stron, w szczególności: zmiany prawa, decyzje organów administracji publicznej lub(...)w obrębie wykonywania umowy katastrofy lotnicze, akty wojny i terroryzmu. W dniu 13 sierpnia 2007 r. (...) przeniósł na (...) sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako (...) ) prawa i obowiązki wynikające z ww. umowy. (...)Jednocześnie, na mocy art. 110 Prawa upadłościowego i naprawczego , oświadczył o odstąpieniu ze skutkiem natychmiastowym od umowy najmu z dnia 7 sierpnia 2007 r. (...)Prawo upadłościowe i naprawcze (t. jedn.
Czytaj więcej»

II C 1058/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-10-13

Data publikacji: 2014-10-15

trafność 6%

Istotność:

Z miejsca wypadku, transportem lotniczym, w stanie skrajnie ciężkim, została zabrana do Szpitala (...) Akademii Medycznej im. prof. (...)Ochronie podlegają wszelkie – także nie wymienione tamże – dobra osobiste rozumiane jako wartości niematerialne związane z istnieniem i funkcjonowaniem podmiotów prawa cywilnego, które w życiu społecznym uznaje się za doniosłe i zasługujące w związku z tym na ochronę. (...)W każdym zaś przypadku wskazać należy, że M. W. (1) nie posiadała prawa do samodzielnego rozporządzania całym lokalem, ponieważ jego współwłaścicielami, z racji dziedziczenia po ojcu (a mężu M. W. (1) ) byli jej synowie : K. W. i J. W. (1) . (...)Z kolei rozporządzenia całością prawa do lokalu, musiałoby zostać poprzedzone(...)istocie żadne konkretne plany rozporządzenia prawem do przedmiotowego lokalu mieszkalnego, za życia M. W. (1) , nie istniały.
Czytaj więcej»

X Ga 480/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2014-12-02

trafność 6%

Istotność:

(...)uzyskanych w sposób sprzeczny z prawem, zdobytych poprzez naruszenie prawa, tzw. dowodów – owoców zatrutego drzewa – art. 2 Konstytucji RP , stwierdzając w związku z tym, iż wniosek ten musiał być oddalony. (...)Mianowicie wskazał, że z ustalonego stanu faktycznego wynikało, iż strony łączyła umowa przewozu, do której mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku – Prawo Prze­wozowe (t.j. (...)Jednocześnie podał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 Prawa przewozowego ustawa ta reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego, zaznaczając przy tym,(...)(...)Poza tym wskazał, że z kolei z art. 90 Prawa przewozowe ­go wynika, iż w sprawach nie unormowanych w ustawie oraz w przepisach wydanych w jej wykonaniu i w przepisach szczególnych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego .
Czytaj więcej»

VII Pa 48/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-05-09

Data publikacji: 2014-07-03

trafność 6%

Dotyczą one bowiem wszystkich pracowników spółki i związane są z przestrzeganiem przepisów prawa pracy. (...)Kwestia, czy przekazano powodowi zakres jego obowiązków na piśmie również należy do zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy. (...)Strona powoda jako przegrywająca jest obowiązana ponieść te koszty jako przegrywająca sprawę, biorąc pod uwagę, iż były one celowe i niezbędne dla obrony praw pozwanego. (...)Nie budzi wątpliwości, iż w sądach polskich językiem urzędowym jest język polski ( art. 5 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych – tj.
Czytaj więcej»