Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I ACa 684/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-07

Data publikacji: 2019-12-18

trafność 8%

Istotność:

Ocena, czy doszło do pozbawienia strony możności obrony jej praw powinna uwzględniać wszystkie okoliczności sprawy. (...)(...)procesu, którym jest rzeczywista ochrona praw podmiotowych wynikających z prawa materialnego, wywodzona jest autonomiczna konstrukcja nadużycia prawa na gruncie prawa procesowego. (...)Prawidłowe zastosowanie tej zasady wymaga pogodzenia jej z gwarancjami procesowymi i poszanowaniem prawa do sądu. (...)To samo rozumowanie dotyczy faktur za bilety lotnicze - finansowała je spółka (...) i brak jest umowy przelewu wierzytelności.
Czytaj więcej»

I C 518/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bartoszycach

Data orzeczenia: 2014-02-05

Data publikacji: 2016-03-25

trafność 8%

W ocenie powódki nie ma ona możliwości wykonywania swoich praw właścicielskich właśnie na skutek istnienia ,,nielegalnych” okien w budynku sąsiednim, a tym samym jej prawo do zagospodarowania nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem zostało istotnie ograniczone. (...)Oczywistym jest, że nie stwierdzono samowoli budowlanej, ale jednocześnie nie wykazano też, że te roboty budowlane odbyły się zgodnie z przepisami prawa: brak jakiejkolwiek dokumentacji nie może świadczyć o tym, że okna wykuto w zgodności z prawem. (...)W ocenie Sądu na zdjęciu lotniczym Miasta G. na k. 8 akt sprawy, wbrew twierdzeniom pozwanej D. M. , nie widać dwóch okien w ścianie szczytowej budynku numer (...) . (...)Ocena ta obejmuje dokonaną przez Sąd drugiej instancji wykładnię przepisów prawa procesowego i materialnego.
Czytaj więcej»

I C 578/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-03-28

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)porządku publicznego poprzez pozbawienie go prawa do sądu, naruszenie zasady autonomii stron stosunku cywilnoprawnego i związanej z nią zasady swobody umów, a także podstawowej zasady prawa cywilnego dopuszczającej zasądzenie odszkodowania tylko w wypadku powstania szkody. (...)Ad. 2) naruszenie podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym, prowadzące jednocześnie do pozbawienia skarżącego możliwości obrony praw ( art. 1206 § 1 pkt 2 i pkt 4 k.p.c. ) „Pozbawienie obrony swych praw należy rozumieć w sposób ścisły. Strona będzie pozbawiona obrony swych praw, gdy sąd polubowny w ogóle nie wysłuchał jej lub nie zapewnił jej możliwości przedstawienia wyjaśnień i złożenia oświadczeń w odniesieniu do twierdzeń strony przeciwnej. (...)Zgodnie natomiast z art. 1194 § 1 i 2 k.p.c. sąd polubowny rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności.
Czytaj więcej»

VII ACa 1010/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-05

Data publikacji: 2018-04-23

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jeżeli umowa o imprezę turystyczną nie reguluje tej kwestii w odmienny sposób, koszty pomocy w sytuacjach opisanych w art. lla ust. 1 u.u.t., a więc w wypadku wystąpieniu przesłanek egzoneracyjnych, powinien ponieść klient. Nie oznacza to zwolnienia organizatora turystyki z obowiązku niesienia pomocy konsumentowi.
M. Bednarek, w: System prawa prywatnego . T 5: Prawo zobowiązań – część ogólna , pod red. (...)Nie nastąpiła więc pełna harmonizacja prawa polskiego do prawa unijnego, co nie zmienia faktu, że gdyby przyjąć za Sądem I instancji, iż koszty omawianej pomocy ma ponieść organizator turystyki, to przepis dyrektywy byłby pozbawiony sensu, nie miałby treści normatywnej. (...)Rozciąganie tych sytuacji na inne, niewymienione w przepisach prawa, nie znajduje uzasadnienia.
Czytaj więcej»

IV Ns 149/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-16

Data publikacji: 2020-07-10

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)wyznawcy danej religii nie mają prawa narzucać innym wyznawcom żeby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach religii, nawet nie mogą, nie mają prawa żeby żądać na to żeby(...)znowu do tego mają święte prawo, ale nie mogą narzucać innym,(...)(...)Każda religia ma prawo swoich wyznawców, a zwłaszcza dzieci swoich wyznawców nauczać religii, nie można mówić, że to jest indoktrynacja. (...)Natomiast nie ma prawa prawda indoktrynować, czego tutaj nie było, nie ma prawa w sposób nadmierny forsować, więc te stwierdzenia w ocenie Sądu było stwierdzeniami nieprawdziwymi. (...)Wprawdzie orzecznictwo w tej chwili nie tylko w Polsce, ale na świecie boryka się z tymi kwestiami dotyczącymi prawda prawa do niepamięci, czy prawa do niebycia w Internecie, ale w ocenie Sądu jest to żądanie za daleko idące.
Czytaj więcej»

II C 777/10

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-06-02

Data publikacji: 2014-06-13

trafność 8%

Istotność:

Nadto powodowie wnieśli o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego, według norm prawem przepisanych. (...)Poza tym nie praktykuje się, aby dyspozytor pogotowia kierował do miejsca zdarzenia, czyli do miejsca zamieszkania pacjentki, transportu lotniczego. Nie wiadomo też, jaka w tym rejonie, w ówczesnym czasie, była organizacja transportu lotniczego, trudno przesądzić, czy lekarz pogotowia mógł wezwać transport lotniczy, po rozeznaniu sytuacji w miejscu(...)(...)Artykuł 5 k.c. odnosi się do nagannego czynienia użytku z prawa już istniejącego, a więc do jego realizacji.
Czytaj więcej»

II K 14/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Łomży

Data orzeczenia: 2017-03-29

Data publikacji: 2017-10-31

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na podstawie całokształtu zeznań pokrzywdzonego nie można ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy pokrzywdzony mógł rozpoznać oskarżonego, bo go rozpoznał i zapamiętał z inkryminowanego zajścia, czy też mógł "rozpoznać" jako osobę wytypowaną w toku ustaleń poczynionych po zdarzeniu.
Oskarżony S. C. , zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak też w każdorazowo w postępowaniu jurysdykcyjnym nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i korzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień (k. 130 – 131, 177 odwr, 326odwr., 457). (...)Oczywistym jest, że osoba poszkodowana na prawo czynić własne ustalenia, co do sprawców, jednakże prawo to nie może skutkować rzucaniem niepotwierdzonych dowodami oskarżeń, zaś obowiązkiem organów ścigania jest szybkie weryfikowanie tego typu twierdzeń. (...)(...)587 – 589 oraz biletem lotniczym k. 176, 241), po przesłuchaniu w charakterze świadków członków jego rodziny, jak też osób, za pośrednictwem których nabył on bilet lotniczy do Polski, a którzy zeznawali(...)
Czytaj więcej»

VI GC 1365/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2018-12-10

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Natomiast kwestia dostarczenia szkiców z przeglądów, jako element niezależny od raportu, nie warunkowała odebrania prac i powstania prawa do wynagrodzenia. (...)Natomiast okoliczność, że w wyniku późniejszych prac prowadzonych przez pracownika pozwanego R. M. ujawniły się rozbieżności dotyczące tych danych, pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia momentu odbioru prac i powstania prawa do żądania wynagrodzenia za wykonaną usługę. Podobnież bezsporny brak części szkiców z przeglądów – jakkolwiek stanowiło to nienależyte wykonanie umowy, to nie miało wpływu na moment odbioru prac i powstanie prawa do żądania wynagrodzenia za wykonaną(...)(...)Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie dowodu rezerwacji biletów lotniczych i uiszczenia należności za nie, nie stanowi dowodu poniesienia tych kosztów w sytuacji, gdy rozprawa nie odbyła się, bo została odwołana z tygodniowym wyprzedzeniem i powód na niej nie stawił się.
Czytaj więcej»

VI ACa 893/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-31

Data publikacji: 2017-11-17

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Szkoda, stanowiąca przesłankę odpowiedzialności Skarbu państwa, która ma powstać w wyniku czynu niedozwolonego jego organu, nie może powstać na skutek czynności prowadzących do zajęcia należących do powoda rzeczy, co do których istniało podejrzenie popełnienia przestępstwa , uznanych następnie za dowody rzeczowe w toku śledztwa, jeżeli (...)
W dniu 13 stycznia 2005 r. na terenie (...) w W. dokonano zatrzymania 300 zestawów telefonów komórkowych oznaczonych marką (...) , które dotarły na terytorium Polski przesyłką lotniczą z C. , objętych procedurą tranzytu na (...) , których końcowym odbiorcą był powód. (...)Karalność przestępstwa z art. 305 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. (...)Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. (...)Klauzula generalna zawarta w art. 5 k.c. nie kształtuje praw podmiotowych ani nie zmienia praw wynikających z innych przepisów.
Czytaj więcej»

I ACa 564/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2012-10-25

Data publikacji: 2012-12-13

trafność 8%

Pozwany zawarł w apelacji zarzuty naruszenia zarówno prawa materialnego, jak i procesowego. (...)Kryje się za tym w szczególności obowiązek kształtowania prawa w taki sposób, by nie ograniczać praw obywateli, konstruując system prawa jasny, spójny i zrozumiały dla obywateli, dający im gwarancję stabilności prawa. (...)(...)podziela pogląd, zgodnie z którym, prawo polskie nie wyklucza zadośćuczynienia szkody niemajątkowej - krzywdy w związku z naruszeniem takich dóbr osobistych jak prawo do niezakłóconego życia w pełnej rodzinie, prawo do pozostawania w związku małżeńskim , do bliskości ze współmałżonkiem . (...)Zgodnie z art. 922 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców , wyłączone są natomiast prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą.
Czytaj więcej»