VIII U 2076/21 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2022-02-28

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 7 lipca 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił A. B. prawa do emerytury pomostowej ze względu na brak wykonywania przez wnioskodawcę, po dniu 31 grudnia 2008 roku prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Organ rentowy wskazał, iż do pracy w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 4 ustawy pomostowej, nie został uwzględniony okres zatrudnienia od 1.11.2019 do 30.11.2019 roku, ponieważ pracodawca w niewystarczający sposób udowodnił, że posiada w swojej firmie stanowiska pracy w szczególnym charakterze.

ZUS uznał wnioskodawcy 41 lat 1 miesiąc okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat 8 miesięcy i 16 dni okresów pracy w szczególnych warunkach.

A. B. złożył odwołanie od powyższej decyzji wskazując, że spełnił wszystkie ustawowe przesłanki do nabycia prawa do emerytury pomostowej i dlatego wniósł o zmianę decyzji i przyznanie świadczenia oraz o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego

Odwołanie k 3-5

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o oddalenie odwołania.

Odpowiedź na odwołanie k. 7

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

A. B. urodził się (...).

Staż ubezpieczeniowy wnioskodawcy wynosi 41 lat 1 miesiąc, w tym 15 lat 8 miesięcy i 16 dni okresów pracy w szczególnych warunkach.

Okoliczności bezsporne

W dniu 1.11.2019 roku wnioskodawca został zatrudniony w firmie (...) na stanowisku kierowcy handlowca z uprawnieniami (...), bowiem A. B. ma takie uprawnienia. Pozwalają one na przewożenie materiałów niebezpiecznych, takich jak butle z gazem.

Firma (...) zajmuje się dystrybucją gazów technicznych i z tego powodu już wcześniej utworzył stanowiska dla kierowców z uprawnieniami (...), które zgłosił do ZUS i opłacał wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Gdy zatrudnił wnioskodawcę, to również za niego opłacał wyższe składki z uwagi na stanowisko pracy.

Dowód: zeznania świadka A. C. (1) k 32 odw, akta osobowe k 21-25, prawo jazdy i uprawnienia (...) k 26-29

Wnioskodawca pracował od godziny 7.00 do 15.00. Załadowaniem samochodu zajmował się pracodawca, zaś wnioskodawca wyjeżdżał w trasę do klientów. Samochód, którym przewoził butle miał specjalne oznakowania. Gdy zajechał do klienta, to czekał, aż klient odbierze pełne butle i załaduje na samochód puste. Cały ładunek przeznaczony był tylko dla jednego klienta, dlatego wnioskodawca musiał wrócić do bazy, aby rozładowano te puste butle i załadowano pełne dla kolejnego klienta. Dziennie jeździł do 4-6 klientów, w zależności od tego, jak daleko dany klient miał siedzibę.

Założeniem umowy o pracę było również pozyskiwanie przy okazji wykonywanych tras nowych klientów, ale w praktyce wnioskodawca nie pozyskiwał klientów.

Dowód: zeznania świadka A. C. (1), przesłuchanie wnioskodawcy k 33

Po odejściu wnioskodawcy A. C. zatrudnił nowego kierowcę w uprawnieniami (...). Wnioskodawca otrzymał świadectwo wykonywania pracy o szczególnym charakterze.

Dowód: zeznania świadka A. C. (1) k 32 odw, świadectwo k 25

Wnioskodawca złożył wniosek o emeryturę pomostową w dniu 8 czerwca 2021 roku, ostatni stosunek pracy rozwiązał w dniu 31.05.2021 roku.

Dokumenty w aktach ZUS

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Odwołanie jest zasadne.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t. j. -Dz. U. z 2015 r., poz. 965), prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)  urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

2)  ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;

3)  osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;

4)  ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art.11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;

5)  przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3 ust.1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;

6)  po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3 ust.1 i 3;

7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca spełnił wszystkie powyższe przesłanki.

Organ rentowy bezzasadnie odmówił wnioskodawcy uwzględnienia pracy w listopadzie 2019 roku jako pracy o szczególnym charakterze.

Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, pkt 10 wykazu prac o szczególnym charakterze wskazuje na „prace kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej, zgodnie z przepisami umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w G. dnia 30 września 1957 roku”.

Postępowanie dowodowe wykazało, że wnioskodawca wykonywał właśnie tego rodzaju pracę w okresie od 1 do 30 listopada 2019 roku, w pełnym wymiarze czasu pracy. Pomimo nazwania stanowiska pracy „kierowca handlowiec”, wnioskodawca w rzeczywistości zajmował się jedynie przewożeniem butli z gazem technicznym do klientów.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję.

W przedmiocie kosztów zastępstwa procesowego Sąd orzekł w pkt 2 wyroku na podstawie art. 98 § 1 k.p.c. i zasądził od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 180 złotych stosownie do treści § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych.

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku z uzasadnieniem i pouczeniem doręczyć pełn. ZUS wypożyczając akta rentowe

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Izabela Grudzińska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Osoba, która wytworzyła informację:  M. Lisowska
Data wytworzenia informacji: