IX U 42/24 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2025-01-02

Sygn. akt IX U 42/24

UZASADNIENIE

Decyzją z 19 grudnia 2023r. znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. przyznał S. K. jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy zaistniałego 30 września 2022r. w kwocie 10 152 zł za 8% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ustalonego orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS z 12 grudnia 2023r. (decyzja k. 9 akt odszkodowawczych – pl. II akt organu)

S. K. wniósł odwołanie od tej decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie mu odszkodowania za wyższy niż ustalony przez komisję lekarską ZUS uszczerbek na zdrowiu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. wniósł o oddalenie odwołania wywodząc jak w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

S. K., zatrudniony jako kierowca u A. Ł. prowadzącego działalność pod firmą (...) i syn”, uległ 30 września 2022r. wypadkowi przy pracy – wskutek utraty równowagi warunkowanej samoczynnym odpięcia się pasa transportowego spadł z naczepy pojazdu podczas zabezpieczania ładunku.

Niesporne, nadto dokumentacja powypadkowa – nienumerowane 2 – 4, 17, 19 z kolei karty pliku I akt organu, opinia w sprawie kwalifikacji wypadku – nienumerowana, 20 z kolei karta tego pliku

Jak się okazało, doszło wówczas u ubezpieczonego do wieloodłamowego, otwartego złamania obu kości podudzia lewego.

Niesporne, nadto dokumentacja medyczna ubezpieczonego w pliku dokumentacji orzeczniczo – lekarskiej ZUS – karty nienumerowane, k. 8 – 14, 26 akt

11 września 2023 r. ubezpieczony, za pośrednictwem płatnika składek, wystąpił do (...) Oddziału w S. o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wskazanego wypadku.

Niesporne, nadto wniosek wraz z kopertą – k. 1 – 2 akt odszkodowawczych

Oceniający 28 listopada 2023r. stan zdrowia S. K. na potrzeby tego wniosku lekarz orzecznik ZUS ustalił, że ubezpieczony doznał wskutek wypadku 8% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Opiniujący nie odnotował stanu klinicznego badanego.

W związku z wniesionymi co do tego orzeczenia sprzeciwem i zarzutem wadliwości stan zdrowia ubezpieczonego oceniała 12 grudnia 2023r. komisja lekarska ZUS.

Podzieliła ona stanowisko lekarza orzecznika o ośmioprocentowym długotrwałym uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego. Komisja wydała orzeczenie zaocznie na podstawie dokumentacji.

Niesporne, nadto orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – k. 6 akt odszkodowawczych, orzeczenie komisji lekarskiej ZUS – k. 8 akt odszkodowawczych, opinie lekarskie – k. 14, 32 dokumentacji orzeczniczo – lekarskiej ZUS, zarzut wadliwości – k. 15 dokumentacji orzeczniczo – lekarskiej, sprzeciw – k. 18 – 19 dokumentacji orzeczniczo – lekarskiej ZUS, informacja o zarzucie wadliwości – k. 7 akt odszkodowawczych

Następstwem wypadku przy pracy zaistniałego 30 września 2022r. są aktualnie u ubezpieczonego: wyszczuplenie kończyny dolnej lewej w porównaniu do prawej (uda i podudzia o 2 cm), powiększenie zarysu lewego stawu skokowego, zmiany troficzne skóry wokół blizny pooperacyjnej na powierzchni stawu, brak zgięcia grzbietowego stopy lewej i ograniczenie zgięcia podeszwowego do 30 o, a także nieznaczne utykanie na kończynę lewą.

Długotrwały uszczerbek na zdrowiu S. K. z tytułu tych następstw wynosi 10%.

Dowód: opinia biegłego z zakresu ortopedii H. M. – k. 27 – 28

Sąd zważył, co następuje.

Odwołanie podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. 2022.2189), zwanej dalej ustawą wypadkową, jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Definicja stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu zawarta została w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy wypadkowej. W myśl wymienionych przepisów stały uszczerbek na zdrowiu stanowi takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności nierokujące poprawy, natomiast uszczerbek długotrwały naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie jego czynności na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące jednak ulec poprawie.

W niniejszej sprawie bezspornym było, iż ubezpieczony uległ 30 września 2022r. wypadkowi przy pracy, spornym natomiast pozostawała wysokość doznanego przez niego wskutek zdarzenia uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczony kwestionował bowiem wartość uszczerbku przyjętą przez komisję lekarską ZUS.

Analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego przemawiała za podzieleniem stanowiska wnoszącego odwołanie.

Z wydanej na potrzeby niniejszego postępowania opinii biegłego z zakresu ortopedii H. M. wynika bowiem, że wskutek zdarzenia ubezpieczony doznał nie ośmio-, a dziesięcioprocentowego długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Opinia biegłego jest jasna, pełna i spójna, a jej wnioski w sposób logiczny i przekonujący umotywowane. Wydanie opinii poprzedziła analiza dokumentacji medycznej (której rzetelność i autentyczność nie nasuwały wątpliwości) i badanie kliniczne ubezpieczonego, a szczegółowy wynik tego badania został ujęty w treści opinii. Powyższe, przy uwzględnieniu nadto, iż biegły to wysokiej klasy fachowiec o wieloletnim doświadczeniu zawodowym, w tym klinicznym, także na stanowisku ordynatora oddziału, i wieloletnim doświadczeniu orzeczniczym nakazywało uznać opinię za rzetelną i wiarygodną.

Oceny uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonych powstałego w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych dokonuje się w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002r. w sprawie szczegółowych

Zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (t.j. Dz. U 2020.233) wydanego w oparciu o delegację ustawową zawartą w art. 11 ust. 5 ustawy wypadkowej. Stanowiąca załącznik do tego rozporządzenia tabela obejmuje wyszczególnienie urazów, zaburzeń, chorób i możliwą wysokość uszczerbku w razie ich zaistnienia.

Następstw złamań kości podudzia dotyczy pozycja 158 tej tabeli. Przewiduje ona różne wartości uszczerbku w zależności od zniekształcenia, przemieszczenia, powikłań wtórnych, zmian troficznych i czynnościowych kończyny itp. I tak w przypadku zmian lub skrócenia kończyny do 4 cm możliwe jest przyjęcie uszczerbku na zdrowiu w granicach 5 – 15% (poz. 158 a), w przypadku dużych zmian lub skrócenia 4 – 6 cm 15 – 25% (poz. 158 b), a przy bardzo rozległych zmianach lub skróceniu powyżej 6 cm 25 – 50% (poz. 158 c tabeli).

Uszczerbek przyjęty przez biegłego mieści się w granicach określonych w poz. 158 a, a opisany stan kliniczny odpowiada określonemu w tej pozycji.

Opisany przez biegłego zakres odchyleń od stanu prawidłowego czyni przekonującą ustaloną w opinii wartość uszczerbku.

Wszystko powyższe, przy uwzględnieniu, że zarzutów do opinii nie wniosła żadna ze stron procesu nakazywało podzielić w pełni wnioski opinii.

Skutkowało to dokonaną na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmianą zaskarżonej decyzji w sposób wskazany w wyroku.

Wysokość należnego świadczenia ustalono według stawek obowiązujących
w dacie wydawania zaskarżonej decyzji zgodnie z art. 12 ust. 1 i 5 ustawy wypadkowej. Przyjęta stawka – 1269 zł określona została w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej z dnia 16 lutego 2023 r. (M.P. 2023.252).

Wobec braku odpowiedzi ubezpieczonego na zobowiązanie sądu do wskazania, za jaki procent uszczerbku dochodzi odszkodowania, należało przyjąć zgodnie ze wskazanym w zobowiązaniu rygorem, że odwołujący się dochodzi odszkodowania za 10% uszczerbku na zdrowiu. (k. 42)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Justyna Kawka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Data wytworzenia informacji: