I Ns 39/20 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2020-10-19
Sygn. akt I Ns 39/20
POSTANOWIENIE
Dnia 8 września 2020 roku
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie I Wydział Cywilny
Przewodniczący: Sędzia Agnieszka Kuryłas
Protokolant: sekretarz sądowy Agata Rosa
po rozpoznaniu w dniu 8 września 2020 roku w Szczecinie
na rozprawie
z wniosku J. J. (1)
z udziałem A. J. i małoletniego D. J.
o stwierdzenie nabycia spadku po M. J.
I/stwierdza, że spadek po M. J. zmarłym w dniu 4 grudnia 2019 roku w S., ostatnio stale zamieszkałym w S.
na podstawie testamentu notarialnego z dnia 12 kwietnia 2018 roku nabyła z dobrodziejstwem inwentarza:
- żona J. J. (1)
- w całości;
II/ ustala, iż każdy z uczestników postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
Sędzia Agnieszka Kuryłas
Sygn. akt I Ns 39/20
UZASADNIENIE
Wnioskodawczyni J. J. (1) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po mężu M. J. zmarłym w dniu 04 grudnia 2019 r w S. .
Sąd ustalił następujący stan faktyczny :
Spadkodawca M. J. zmarł w dniu 04 grudnia 2019 r w S. , ostatnio stale zamieszkiwał w S. . W chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim z J. J. (1)
Bezsporne , a nadto dowód :
- skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy k. 12 .
Zmarły posiadał dwoje dzieci :
- syna P. J. , który zmarł w dniu 27 czerwca 2016 r i pozostawił jedno dziecko – syna D. J. , urodzonego w dniu (...) ,
- córkę A. J. .
Żadnych innych dzieci , ani pozamałżeńskich , ani przysposobionych spadkodawca nie posiadał .
Bezsporne , a nadto dowód: akty stanu cywilnego uczestników postępowania k.12,
- zeznania i zapewnienia spadkowe J. J. (1) k. 62-63 , A. J. k. 63 , przedstawiciela mał. uczestnika B. (...) k. 63-64.
Bezsporne .
Spadkodawca pozostawił testament notarialny z dnia 12 kwietnia 2018 r sporządzony przed notariuszem M. D. w S. , repertorium (...) , w którym oświadczył , iż do całości spadku jako jedyną spadkobierczynię powołuje żonę J. J. (1) . Testament został otwarty i ogłoszony w dniu 08 września 2020 r .
Dowód :
-testament notarialny z dnia 12.04.2018 r , rep. (...) k. 9-10.
Żadnych innych testamentów spadkodawca nie pozostawił .
Bezsporne , a nadto dowód :
- zeznania i zapewnienia spadkowe J. J. (1) k. 62-63 , A. J. k. 63 , przedstawiciela mał. uczestnika B. (...) k. 63-64.
Wcześniej nie toczyło się postępowanie spadkowe po zmarłym. Żaden z uczestników postępowania nie odrzucał spadku ani nie zrzekał się dziedziczenia . Nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia .
Bezsporne , nadto dowód :
- zeznania i zapewnienia spadkowe J. J. (1) k. 62-63 , A. J. k. 63 , przedstawiciela mał. uczestnika B. (...) k. 63-64.
Wnioskodawczyni i uczestniczka postępowania A. J. nie kwestionowały ani treści , ani ważności testamentu spadkodawcy . Kwestionowała go przedstawiciel ustawowy małoletniego uczestnika – B. J. – podnosząc , iż jej zdaniem spadkodawca sporządził testament pod presją wnioskodawczyni i pod wpływem emocji , ponieważ w roku 2017 pozwała spadkodawcę i jego żonę o alimenty na rzecz syna . Przedstawiciel ustawowy małoletniego uczestnika wskazała również , iż testament nie został sporządzony ani pod wpływem błędu , ani pod wpływem groźby , spadkodawca był również zdrowy psychicznie .
Dowód :
-zeznania i zapewnienia spadkowe J. J. (1) k. 62-63 , A. J. k. 63 , przedstawiciela mał. uczestnika B. (...)k. 63-64.
Sąd zważył , co następuje :
Zgodnie z treścią art. 922 kodeksu cywilnego spadek jest to ogół praw i i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy , a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku ./ art. 924 i 925 k.c./. W myśl przepisu art. 926 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu . Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy , gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób , które powołał , nie chce lub nie może być spadkobiercą .
Z powyższych przepisów wynika , że ustawa daje pierwszeństwo porządkowi dziedziczenia określonemu przez spadkodawcę w testamencie . Dlatego dziedziczenie ustawowe co do całości spadku ma miejsce wtedy , gdy :
-spadkodawca nie sporządził w ogóle testamentu ,
-spadkodawca sporządził testament, którego treść ogranicza się do innych rozrządzeń / nie zawiera powołania spadkobiercy / ,
-spadkodawca sporządził testament , który okazał się nieważny lub bezskuteczny .
W niniejszej sprawie spadkodawca pozostawił testament notarialny z dnia 12.04.2018 r , który jest jedną z form testamentu , określoną w treści przepisu art. 950 k.c. Kodeks cywilny nie określa żadnych wymagań formalnych , jakim ma odpowiadać testament notarialny . Stwierdza jedynie lakonicznie , że testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego . Oznacza to odesłanie do przepisów ustawy z dnia 14.02.1991 r Prawo o notariacie / Dz. U. 22 poz.91 ze zm/.Testament sporządzony zgodnie z art. 950 k.c. jest zatem jednym z wielu aktów notarialnych , różniących się od innych tylko tym , że zawiera jednostronne oświadczenie woli , którego treść stanowi rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci . Jako akt notarialny musi odpowiadać ustawowym rygorom przewidzianym dla takiego aktu . Forma testamentu notarialnego daje spadkodawcy wysoki stopień bezpieczeństwa wyrażającego się w zgodności treści testamentu z jego rzeczywistą wolą . Udział osoby z wykształceniem prawniczym chroni nadto przed sporządzeniem testamentu w sposób sprzeczny z ustawą , a także przed nieprecyzyjnym sformułowaniem ostatniej woli . Udział notariusza może również zapobiec niepożądanym wpływom osób trzecich na samego testatora oraz stwarza największe zabezpieczenie wobec ewentualnych ataków osób zainteresowanych w obaleniu testamentu / OSN 1947 r , nr III , poz. 67 /.
Testament notarialny z dnia 12.04.2018 r , pozostawiony przez M. J. spełnia wszystkie wymagania przewidziane przez ustawę Prawo o notariacie . Nie był również kwestionowany ani przez wnioskodawczynię , ani przez córkę spadkodawcy A. J. . Z treścią testamentu nie zgadzała się przedstawiciel ustawowy małoletniego uczestnika – wnuka spadkodawcy D. J. , która podnosiła , iż testament został sporządzony pod wpływem presji ze strony wnioskodawczyni . Pouczona jednak o treści art. 945 kodeksu cywilnego tj. przesłankach nieważności testamentu wskazała , iż żadna z przesłanek nie zachodzi , a spadkodawca nie sporządził go ani pod wpływem błędu , ani pod wpływem groźby , ani w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji lub woli .
Mając zaś na uwadze powyższe , Sąd uznał testament sporządzony przez M. J. za ważny i stwierdził nabycie spadku na jego podstawie , zgodnie z wolą spadkodawcy , na rzecz żony J. J. (1) , która z mocy przepisu art. 1015 §2 kpc nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza .
Orzeczenie zawarte w punkcie II sentencji znajduje swoją podstawę w treści art. 520§1 kpc , który stanowi , że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie .
Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji postanowienia z dnia 08.09.2020 r .
Sędzia Agnieszka Kuryłas
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Agnieszka Kuryłas
Data wytworzenia informacji: