II Cz 1612/14 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Szczecinie z 2014-10-08

Sygn. akt II Cz 1612/14

POSTANOWIENIE

Dnia 8 października 2014 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy

Przewodniczący: SSO Violetta Osińska

Sędziowie: SO Zbigniew Ciechanowicz

SO Sławomir Krajewski ( spr.)

po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 roku w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi dłużnika E. B.

na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym Szczecin - Prawobrzeżne i Zachód w S. D. M.- zarzuty na opis i oszacowanie nieruchomości położonej w S., przy ulicy (...) dla której Sąd Rejonowy Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę o numerze KW (...), w sprawie o sygn. akt Km 2010/13

przy udziale wierzyciela (...) - Finanse Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. oraz dłużnika B. B.

na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2014 roku, w sprawie IX Co 3399/14

postanawia

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2014 roku Sąd Rejonowy Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie (sygn. akt IX Co 3399/14) oddalił wniosek dłużnika E. B. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego zawarty w skardze na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie D. M., w sprawie Km 2010/13 - w przedmiocie opisu i oszacowania nieruchomości położonej w S. przy ul. (...), dla której Sąd Rejonowy Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę o numerze KW (...).

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie zwrócił uwagę, iż Sąd jest władny zawiesić w całości bądź w części postępowanie egzekucyjne jedynie w oparciu o art. 821 kpc, jeżeli złożono skargę na czynność komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Sąd wskazał, jednocześnie, że zawieszenie postępowania na tej podstawie ma charakter fakultatywny, jeżeli zachodzą przesłanki w nim przewidziane. Bezwzględna przesłankę stanowi wniesienie skargi na czynność komornika albo zażalenia na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania zależy od uznania sądu, który przed rozstrzygnięciem wniosku rozważa prawdopodobieństwo zasadności skargi albo zażalenia oraz ewentualną szkodę. Zdaniem Sądu w sprawie takich podstaw nie było. Dłużnik nie wskazał we wniosku okoliczności uzasadniających jego żądanie, podczas gdy przesłanką zawieszenia postępowania w całości lub w części jest wykazanie prawdopodobieństwa powstania szkody dla wnioskodawcy. Unormowanie ma bowiem na celu uchronienie dłużnika od ewentualnej szkody. Ponadto w ocenie Sądu w sprawie nie wystąpiły żadne przesłanki uzasadniające zawieszenie postępowania wskazane w art. 820 kpc.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła dłużnik i wniosła o jego zmianę, poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie Km 2010/13 do czasu prawomocnego rozpoznania zarzutów dłużnika na opis i oszacowanie nieruchomości ewentualnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Skarżąca wniosła także o zasądzenie od wierzyciela na jej rzecz kosztów postępowaniu w tym kosztów zastępstwa według norm przepisanych.

Tak wnosząc postanowieniu Sądu I instancji zarzuciła błąd w ustaleniach faktycznych, polegających na przyjęciu, że dłużnik nie wykazała, iż brak zawieszenia postępowania w sprawie Km 2010/13 doprowadzi do powstania szkody.

Skarżąca podniosła, że opis i oszacowanie dotknięte są licznymi błędami w tym przede wszystkim popełnionymi podczas wyceny nieruchomości. W tej sytuacji prowadzenie dalszych czynności egzekucyjnych pociągnie za sobą negatywne konsekwencje dla dłużnika w zakresie nieruchomości.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się bezzasadne i jako takie podlegało oddaleniu.

Stosownie do przepisu art. 821 kpc, stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia Sądu Rejonowego „sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia.

Trafnie Sąd I instancji wskazał, iż zawieszenie postępowania egzekucyjnego na tej podstawie jest fakultatywne, o ile zaistnieją przesłanki w nim przewidziane, tj. zostanie wniesiona skarga na czynności komornika sądowego lub zażalenie na postanowienie sądu. Przy czym słusznie Sąd ten również wyjaśnił, iż w ramach przyznanej uznaniowości ( sąd może), sąd rozważa zasadność skargi oraz ewentualną szkodę. Wynika to z faktu, iż do skuteczności wniosku o zawieszenie na podstawie wskazanego przepisu, nie jest wystarczający sam fakt złożenia skargi na czynności komornika albo zażalenia na postanowienie sądu.

Podkreślić należy, iż zawieszenie postępowania na podstawie art. 821 kpc stanowi swoistego rodzaju „zabezpieczenie” w ramach postępowania skargowego lub zażaleniowego. Sąd Okręgowy wskazuje, iż - choć nie wynika to wprost z brzmienia przepisu art. 821 § 1 kpc - to jednak z treści jego § 3 należy wywieść, iż zawieszenie postępowania może być uzasadnione szkodą, jaka na skutek dalszego prowadzenia postępowania może wyniknąć dla dłużnika. Zatem na podstawie wskazanego przepisu, sąd rozpoznający zażalenie lub skargę na czynności komornika, może zawiesić postępowanie egzekucyjne w całości lub w części na wniosek, w którym wnioskodawca wykaże prawdopodobieństwo powstania takiej szkody w majątku dłużnika, spowodowanej dalszym prowadzeniem egzekucji, nadto realność wystąpienia ewentualnej szkody dla wierzyciela z powodu zawieszenia postępowania. Ponadto sąd winien wziąć pod uwagę stopień prawdopodobieństwa korzystnych dla dłużnika rozstrzygnięć w tych postępowaniach.

Sąd Odwoławczy podzielił stanowisko Sądu Rejonowego, iż w przedmiotowej sprawie brak było podstaw do zawieszenia postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania skargi na czynność komornika - zarzuty na opis i oszacowanie nieruchomości, w sprawie Km 2010/13. Zasadniczym argumentem skarżącej, który miał by przemawiać za jego zasadnością wniosku jest sporządzenie przez komornika sądowego opisu i oszacowania na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez biegłego, który to dotknięty był w jej ocenie istotnymi uchybieniami, wpływającymi na wycenę wartości nieruchomości. W tym miejscu wskazać należy, iż termin licytacji nieruchomości dłużnika nie może być wyznaczony wcześniej, niż po upływie dwóch tygodni od uprawomocnienia się opisu i oszacowania (art. 952 kpc). Inaczej mówiąc, licytacja nieruchomości dłużnika nie nastąpi dopóty dopóki, nie uprawomocni się postanowienie komornika sadowego z dnia 10 czerwca 2014 roku w przedmiocie opisu i oszacowania. W przypadku gdy opis i oszacowanie - jak w niniejszej sprawie został zaskarżony, momentem uprawomocnienia może być upływ terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w przedmiocie opisu i oszacowania, a w przypadku jego zaskarżenia postanowienie Sądu II instancji. Zdaniem Sądu Odwoławczego, powyższy przepis w sposób wystarczający chroni interesy dłużnika i nie potrzeby zabezpieczać tego postępowania skoro nie zachodzi groźba licytacji nieruchomości dłużnika, przed rozpoznaniem wniesionej przez niego skargi.

Mając na uwadze wszystko powyższe, na podstawie art. 385 kpc, w zw. z art. 397 § 2 kpc i art. 13 § 2 kpc, orzeczono jak w sentencji.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

(...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Grażyna Magryta-Gołaszewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Violetta Osińska,  Zbigniew Ciechanowicz
Data wytworzenia informacji: