I Co 566/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu z 2013-12-30

Sygn. akt I Co 566/13

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział I Cywilny

w składzie : SSO Sławomir Urbaniak

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) sp. z o.o. w W.

przy udziale K. S.

o uznanie wyroku sądu polubownego

postanawia :

uznać wyrok Sądu Polubownego ds. (...) przy (...) Izbie (...) z siedzibą w W. z dnia 4 listopada 2013 r. wydany w sprawie o sygn. 30/13/PA w części obejmującej punkt 1 tegoż wyroku.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca (...) sp. z o.o. w W. złożył wniosek o uznanie wyroku Sądu Polubownego ds. (...) przy (...) Izbie (...) z siedzibą w W. z dnia 4 listopada 2013 r. wydanego w sprawie o sygn. 30/13/PA w części obejmującej punkt 1 tegoż wyroku.

Wnioskodawca wskazał, że przed Sądem Polubownym do spraw (...) przy (...) Izbie (...) z siedzibą w W. toczyło się postępowanie z powództwa (...) przeciwko K. S.. Wierzyciel zarzucił dłużnikowi dokonanie rejestracji domeny internetowej o nazwie: (...) z naruszeniem m.in. zasad uczciwej konkurencji wobec (...) oraz naruszenia jej dóbr osobistych. Wyrokiem z 4.11.2013 r. Sąd Polubowny stwierdził, że K. S. w wyniku rejestracji Domeny naruszyła prawa (...) (pkt 1 petitum wyroku). Wnioskodawca stwierdził, że wyrok Sądu Polubownego nie podlega zaskarżeniu i jest prawomocny. Z uwagi na jego przedmiot wyrok nie nadaje się do wykonania, co miało uzasadniać złożenie wniosku o jego uznanie.

Sąd zważył:

Zgodnie z art. 1212 par. 1 kpc wyrok sądu polubownego lub ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu lub ugodą zawartą przed sądem po ich uznaniu przez sąd albo po stwierdzeniu przez sąd ich wykonalności. W myśl art. 1214 par. 3 kpc Sąd odmawia uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej, jeżeli:

1)  według przepisów ustawy spór nie może być poddany pod rozstrzygnięcie sądu polubownego,

2)  uznanie lub wykonanie wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (klauzula porządku publicznego).

W ocenie Sądu żadna z okoliczności wskazanych w przytoczonym wyżej przepisie nie stoi na przeszkodzie uwzględnieniu wniosku złożonego w tym postępowaniu. Spór, który został rozstrzygnięty przez sąd polubowny niewątpliwie mógł być (wobec treści art. 1157 kpc i przepisów szczególnych) przedmiotem postępowania przed takim sądem, zaś dodatkowo nie sposób przyjąć by w wyniku uznania przedmiotowego wyroku sądu polubownego mogło dojść do naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego. Z tych względów orzeczono jak w sentencji postanowienia.

(...)

(...)

(...)

W-w, 30.12. 2013 r.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Iwona Gertrudziak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy we Wrocławiu
Data wytworzenia informacji: