III K 69/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Wałbrzychu z 2016-01-13

Sygn. akt IIIK 69/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 stycznia 2016r.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu III Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący S.S.R. Anna Glijerska-Socha

Protokolant Joanna Czwojdzińska

przy udziale Anny Malewicz- Prockiej Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu

po rozpoznaniu w dniach 26.10.2015r., 11.12.2015r. i 13.01.2016r.

sprawy J. S.

urodz. (...) w W.

syna W. i K. z domu C.

oskarżonego o to, że :

w dniu 01 stycznia 2015r. w W. woj. (...) poprzez uderzenie otwartą ręką w twarz K. P. (1), a następnie pięścią w okolice podbrzusza oraz popchnięcie w wyniku którego pokrzywdzona straciła równowagę spowodował obrażenia w postaci rany okolicy łuku brwiowego lewego z sińcem powiek oka lewego, tłuczenia nadgarstka prawego ze złamaniem kości haczykowatej, sińców na prawym biodrze i prawym pośladku czym spowodował uszkodzenie narządów czynności ciała na czas powyżej dni siedem,

to jest o czyn z art. 157§1 kk

I oskarżonego J. S. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, to jest występku z art. 157§1 kk i za czyn ten na podstawie art. 157§1 kk wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności,

II na podstawie art. 69§1i 2 kk oraz art. 70§1 kk zawiesza warunkowo wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności tytułem próby na okres lat 2 (dwóch),

III na podstawie art. 46§1 kk orzeka od oskarżonego J. S. na rzecz pokrzywdzonej K. P. (1) tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę obowiązek zapłaty kwoty 5000 zł (pięć tysięcy złotych),

IV zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania w kwocie 130 złotych i wymierza mu opłatę w wysokości 120 zł (stu dwudziestu).

Sygnatura akt III K 69/15

UZASADNIENIE

Na podstawie przeprowadzonego przewodu sądowego ustalono następujący stan faktyczny :

Pokrzywdzona K. P. (1) wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem oskarżonym J. S. i znajomymi , w tym R. D. i K. I. w tym w dniu 31 grudnia 2014r. w godzinach wieczornych udali się do hotelu (...) w W. przy ul. (...) by spędzić tam S.. Wyżej wymienieni przedtem spotkali się w mieszkaniu pokrzywdzonej i oskarżonego gdzie spożywali alkohol. Podczas zabawy sylwestrowej K. P. (1) większość czasu spędzała sama siedząc przy stoliku i miała żal do swojego chłopaka J. S., że ją zaniedbuje wobec czego około godziny 2.00 w dniu 1 stycznia 2015r. postanowiła sama udać się do domu .

Dowód:

zeznania świadka K. P. (1) /k 6, 81-83/

zeznania świadka R. D. /k- 17, 127-128/

zeznania świadka K. I. /k-19, 128-129/

wyjaśnienia oskarżonego J. S./k- 24, 81/

Pokrzywdzona K. P. (1) poszła do szatni , gdzie powiedziała oskarżonemu, że idzie do domu . Oskarżony był z tego niezadowolony i zaczął wyzywać pokrzywdzoną; pomiędzy wyżej wymienionymi wywiązała się kłótnia . Pokrzywdzona K. P. (1) opuściła hotel (...) i kiedy szła ulicą (...) oskarżony dogonił ją na wysokości skrzyżowania z ulicą (...) i zaczął do niej krzyczeć . Oskarżony J. S. miał pretensje do pokrzywdzonej K. P. (1) , że sama opuściła zabawę i robi mu wstyd przed znajomymi. K. P. (1) i J. S. zaczęli się kłócić . W pewnym momencie oskarżony popchnął pokrzywdzoną do tyłu tak, że upadła i przewróciła się wpadając do rowu na plecy. Kiedy wstała i nadal kłóciła się z oskarżonym oskarżony uderzył ją w brzuch pięścią. Wówczas K. P. (1) przerażona zachowaniem swojego chłopaka zaczęła krzyczeć i płakać , następnie przestała się do oskarżonego odzywać. Kiedy pokrzywdzona i oskarżony doszli do skrzyżowania ulicy (...) z ulicą (...) wówczas oskarżony szarpał ją za kurtkę i włosy. Na wysokości posesji nr (...) przy ul. (...) w okolicy (...) fabryki (...) oskarżony krzycząc do pokrzywdzonej , że zachowuje się jak wariatka uderzył ją w twarz z otwartej ręki tak, że K. P. (1) upadła na prawą stronę, prawą ręką i prawym pośladkiem uderzając o ziemię. Pokrzywdzonej leciała krew z okolicy łuku brwiowego co było skutkiem jego rozcięcia, zerwał się jej zegarek i bransoletka i potłukły okulary. Zdarzenie zaobserwowało trzech mężczyzn w tym M. B. (1) , którzy zatrzymali jadący ulicą (...) radiowóz policyjny , którym poruszali się pełniący wówczas służbę funkcjonariusze Policji K. P. (2) , A. G. , P. G. (1) i M. B. (2).

Dowód:

zeznania świadka K. P. (1) /k 6, 81-83/

zeznania świadka M. B. (1) /k- 18, 150/

częściowe wyjaśnienia oskarżonego J. S. /k- 24/

Po rozpytaniu M. B. (1) i pokrzywdzonej , która miała widoczne rozcięcie naskórka łuku brwiowego lewego i opuchliznę K. P. (1) i J. S. zostali przewiezieni do KP I w W. a tam poddaniu badaniu na zawartość alkoholu z wynikami K. P. (1) - 0, 48 mg/ l alkoholu w wydychanym powietrzu , J. S. - 0, 7 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dowód:

notatka urzędowa /k- 1/

zeznania świadka K. P. (2)/ k- 150/

zeznania świadka A. G./k- 130/

zeznania świadka P. G. (2)/ k- 130/

zeznania świadka M. B. (2) /k- 129/

zeznania świadka K. P. (1) /k- 6, 26, 81-83/

zeznania świadka M. B. (1) /k- 18, 150/

protokoły użycia urządzenia kontrolno-pomiarowego do ilościowego oznaczenia alkoholu w wydychanym powietrzu /k- 3-, 3a/

Pokrzywdzona następnie została odwieziona przez funkcjonariuszy Policji do (...) Szpitala im. A. (...) w W. , gdzie przebywała w gabinecie chirurgiczno-ortopedyczno-neurologicznym od godz. 3.05 do godz. 4.00 z rozpoznaniem- otwarta rana powłok głowy. Na miejscu wykonano pokrzywdzonej RTG czaszki , szycie licznych ran skóry i tkanki podskórnej . K. P. (1) podczas wywiadu lekarskiego podała, że została pobita, była przytomna w logicznym kontakcie .

Dowód:

notatka urzędowa /k- 1/

zeznania świadka K. P. (1) /k- 6, 26, 81-83/

karta informacyjna (...) /k- 10/

dokumentacja medyczna Szpitala im. A S. w W. /k- 115/

Do szpitala wkrótce przybyli znajomi pokrzywdzonej R. D. i K. I., którzy otrzymali od niej SMS –em wiadomość, że tam przebywa. Pokrzywdzona opowiedziała im o zdarzeniu, po czym R. D. i K. I. taksówką odwieźli K. P. (1) do domu. Zarówno w szpitalu jak i podczas jazdy taksówką K. P. (1) uskarżała się na ból prawej ręki . K. I. poleciła jej udać się z tym do lekarza.

Dowód:

zeznania świadka R. D. /k- 17, 127-128/

zeznania świadka K. I. /k-19, 128-129/

zeznania świadka K. P. (1)/k- 83/

K. P. (1) po zdarzeniu nadal odczuwała silny ból ręki wobec czego w dniu 1 stycznia około godz. 13.00 udała się do (...) Szpitala im. A S. w W. , gdzie w gabinecie chirurgiczno-ortopedyczno – neurologicznym przebywała od godz. 13.52 do godz. 14.40 z rozpoznaniem stłuczenie innej części nadgarstka i ręki , złamanie kości haczykowatej nadgarstka prawego . Wykonano RTG nadgarstka , założono szynę gipsową .

Dowód:

karta informacyjna (...) /k- 11/

dokumentacja medyczna Szpitala im. A. (...) w W. /k- 115/

W dniu 2 stycznia 2015r. K. P. (1) udała się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ś. B., gdzie zaordynowano leczenie w związku z urazami odniesionymi w dniu 1 stycznia 2015r.

Dowód:

dokumentacja medyczna Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ś. B. /k- 111/

zaświadczenie lekarskie /k- 9. /

W dniu 2 stycznia 2015r. pokrzywdzona K. P. (1) złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez oskarżonego J. S. .

Dowód:

protokół przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa /k- 5/

W wyniku zdarzenia pokrzywdzona K. P. (1) odniosła obrażenia w postaci rany okolicy łuku brwiowego lewego z sińcem powiek oka lewego , stłuczenia nadgarstka prawego ze złamaniem kości haczykowatej , sińców na prawym biodrze i prawym pośladku, które naruszyły czynności narządów jej ciała na czas powyżej dni 7 .

Dowód:

opinia biegłej z zakresu medycyny sądowej H. S. /k- 15/

Oskarżony J. S. nie był dotychczas karany sądownie

Dowód:

dane o karalności oskarżonego /k-22/

Oskarżony J. S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W postępowaniu przygotowawczym wskazał, że kiedy dogonił K. P. (1) na wysokości skrzyżowania ulicy (...) z ul. (...) pokrzywdzona krzyczała na niego, kłócili się i pomiędzy Domem Dziecka a fabryką (...) pokrzywdzona zahaczyła się i upadła razem z oskarżonym . Podał, że kiedy ją podniósł zauważył, że nie miała na twarzy okularów i miała rozcięty łuk brwiowy . Podał, że kiedy oskarżony szukał okularów pokrzywdzonej wówczas podeszło do niej trzech nieznanych chłopaków , którzy zatrzymali radiowóz policyjny a Policjanci zabrali jego i pokrzywdzoną na Komisariat Policji . Oskarżony zaprzeczył by uderzył pokrzywdzoną /k- 24, 26/ . Przed sądem oskarżony podtrzymał swoje wyjaśnienia z postepowania przygotowawczego wskazując dodatkowo, że pokrzywdzona miała na sobie wysokie buty – szpilki , podczas spaceru zachowywała się wyjątkowo agresywnie , lecz mimo sprzeczki postanowił , że wrócą do domu razem /k- 81/

W toku przeprowadzonego między stronami postepowania mediacyjnego podczas spotkania K. P. (1) z J. S. w obecności mediatora oskarżonym zaoferował pokrzywdzonej tytułem zadośćuczynienia kwotę 5000 złotych , na co wyżej wymieniona nie wyraziła zgody domagając się zapłaty kwoty 20.000 złotych. W tej sytuacji strony nie doszły do porozumienia .

Dowód:

sprawozdanie z przeprowadzonego postepowania mediacyjnego /k- 63-65/

zeznania świadka K. P. (1)/k- 82/

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zważył, co następuje:

sprawstwo i wina oskarżonego J. S. w zakresie stawianego mu zarzutu nie może budzić wątpliwości. Na sprawstwo oskarżonego wskazują przede wszystkim zeznania pokrzywdzonej K. P. (1) , dokumentacja medyczna z leczenia pokrzywdzonej, opinia biegłej z zakresu medycyny sądowej H. S. . Zeznania pokrzywdzonej są spójne, logiczne i konsekwentne na całym etapie postępowania i znajdują pełne potwierdzenie w relacji świadka M. B. (1) , który był obecny na miejscu zdarzenia i częściowo je obserwował , co wskazał podczas rozpytania przez funkcjonariusza Policji K. P. (2) oraz zeznaniach świadków R. D. i K. I., którym zaraz po zdarzeniu pokrzywdzona zrelacjonowała jego przebieg . Zeznania pokrzywdzonej korespondują także ze zgromadzoną w sprawie dokumentacją medyczną. Świadek K. P. (1) szczegółowo wskazała okoliczności zdarzenia, poszczególne jego etapy, zrelacjonowała sposób zachowania się oskarżonego, przedstawiła własne reakcje na powyższe oraz skutki zdarzenia powołując się przy tym na dokumentację medyczną dotycząca dwukrotnego udzielenia jej pomocy medycznej w (...) Szpitala im. A. (...) w W.. Opis zdarzenia przedstawiony przez pokrzywdzoną w pełni koresponduje z zeznaniami świadka M. B. (1), który nie zna ani pokrzywdzonej ani oskarżonego oraz funkcjonariusza Policji K. P. (2), który potwierdził przed sądem okoliczności opisane w notatce urzędowej z dnia 1.01.2015r . Nadto z relacji świadka R. D. wynika, że pokrzywdzona będąc na Pogotowiu mówiła, że została pobita przez swojego chłopaka. Także świadek K. I. podała, że kiedy zapytała K. P. (1) co się stało wtedy ta wskazała, że „J. ją pobił i zaczęła płakać”. Świadek K. I. podała, że pokrzywdzona była w szoku , mówiła chaotycznie, że uderzył ją w brzuch . Świadek K. I. podała, że pokrzywdzona uskarżała się na ból ręki i mówiła, że tego nie sprawdzono . Jak wskazała świadek K. I. poleciła wówczas pokrzywdzonej by udała się do lekarza , by to sprawdzili . Z relacji świadka K. I. wynika także , że była u pokrzywdzonej następnego dnia , kiedy K. P. (1) także w obecności swoich rodziców opowiedziała co się stało. Zeznania pokrzywdzonej i wskazanych wyżej świadków potwierdza zgromadzona w sprawie dokumentacja medyczna z Pogotowia (...) w W. i leczenia pokrzywdzonej oraz opinia biegłej z zakresu medycyny sądowej H. S. sporządzona w oparciu o przedstawioną przez pokrzywdzoną dokumentację medyczną , wywiad oraz badanie lekarskie. Opinia biegłej sądowej jest rzetelna, pełna , jasna a wnioski z niej wypływające logiczne i przekonująco uzasadnione . Z opinii biegłej wynika, iż obrażenia u pokrzywdzonej mogły powstać w czasie i okolicznościach wskazanych przez pokrzywdzoną. Odnosząc się do wyjaśnień oskarżonego J. S. co do przebiegu zdarzenia sąd uznał je za niewiarygodne. Wyjaśnienia oskarżonego pozostają w sprzeczności z całym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym i w istocie sprowadzają się tylko do zaprzeczenia swojemu sprawstwu bez przedstawienia jakichkolwiek okoliczności, które miałyby podważać wiarygodność zeznań świadków, czy dowodów na to, że do opisanego przez pokrzywdzoną i świadków zdarzenia nie doszło. Wyjaśnienia oskarżonego sąd potraktował jako przyjętą przez niego linię obrony zmierzającą do uniknięcia odpowiedzialności karnej. Wyjaśnień oskarżonego nie sposób potraktować jako logiczne także w kontekście jego propozycji, która padła podczas postępowania mediacyjnego a to deklaracji zapłaty pokrzywdzonej zadośćuczynienia w kwocie 5000 złotych. Zdaniem sądu taka deklaracja ze strony oskarżonego świadczy o tym, że w istocie oskarżony ma świadomość spowodowania swoim zachowaniem określonych skutków w postaci obrażeń ciała pokrzywdzonej . Zdaniem sądu zgromadzone w sprawie dowody nie pozostawiają jakichkolwiek wątpliwości co do tego, że stwierdzone przez biegłą sądową z zakresu medycyny sądowej H. S. obrażenia ciała jakie odniosła w dniu 1 stycznia 2015r. pokrzywdzona K. P. (1) powstały w przedstawionych przez nią okolicznościach. Zachowanie oskarżonego J. S. wyczerpało znamiona przestępstwa z art. 157§1 kk . Oskarżony działał umyślnie z zamiarem ewentualnym. Mając na względzie sposób agresywny działania oskarżonego , który uderzył pokrzywdzoną z pięści w brzuch, popychał ją skutkiem czego upadła na ziemię , uderzył ją w twarz tak, że straciła równowagę i ponownie upadła sąd uznał, że oskarżony przewidywał skutki takiego działania w postaci wskazanych wyżej obrażeń ciała i na nie się godził. W chwili czynu oskarżonemu należy przypisać winę albowiem okoliczności ją wyłączające nie zachodzą. Odnośnie wymierzonej oskarżonemu kary sąd wziął pod uwagę jako okoliczności obciążające znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu na co wskazuje duży ładunek agresji ze strony oskarżonego, który bez powodu , w brutalny sposób , w miejscu publicznym, zaatakował bliską mu osobę. Oskarżony swoim zachowaniem spowodował poważne, wymagające stosunkowo długiego leczenia obrażenia ciała sprawiając pokrzywdzonej duży ból i powodując u niej dotkliwe cierpienia. Przy wymiarze kary sąd uwzględnił właściwości i warunki osobiste oskarżonego i nie dopatrzył się jakichkolwiek okoliczności łagodzących. Wymierzając oskarżonemu karę sąd baczył by była ona adekwatna tak do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu jak i do osobowości i warunków osobistych oskarżonego. Ponadto sąd uwzględnił cele zapobiegawcze i wychowawcze, które orzeczona kara ma osiągnąć w stosunku do oskarżonego oraz potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, bacząc przede wszystkim na lokalne środowisko oskarżonego. Mając na uwadze nagromadzenie okoliczności obciążających sąd uznał, że wymierzona oskarżonemu kara jest karą sprawiedliwą. Jednocześnie w ocenie sądu cele kary zostaną wobec oskarżonego zrealizowane poprzez zastosowanie dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary. Sąd wyznaczył okres próby na 2 lata uznając, iż powyższy czas zweryfikuje postawę oskarżonego względem przestrzegania porządku prawnego. Na podstawie art. 46§1 kk orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonej zadośćuczynienie w kwocie 5.000 złotych co zaostrza dolegliwość orzeczonej wobec oskarżonego kary dokładając do niej element finansowy zaś dla pokrzywdzonej będzie stanowić finansową rekompensatę za krzywdę i ból, które były skutkiem obrażeń ciała spowodowanych przez oskarżonego. Sąd uznał, że powyższa kwota uwzględnia charakter i wielość obrażeń jakie odniosła pokrzywdzona , związany z tym ból i cierpienie oraz leczenie pokrzywdzonej . Jednocześnie sąd nie znalazł podstaw by w całości uwzględnić żądanie pokrzywdzonej domagającej się zadośćuczynienia w wysokości 20.000 złotych. Wskazać należy, że stosownie do art. 46§3 kk orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie art. 46§1 kk nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia na drodze postępowania cywilnego. O wydatkach orzeczono na podstawie art. 627 kpk zaś o opłacie w oparciu o art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych .

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Małgorzata Szkudlarek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Wałbrzychu
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Glijerska-Socha
Data wytworzenia informacji: