IV U 490/13 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy z 2015-12-07

Sygn. akt IV U 490/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 grudnia 2015 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant Katarzyna Zych

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2015 roku w Ś.

sprawy z odwołania J. L.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia (...)roku, znak: (...)

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej po zmarłym

I oddala odwołanie;

II zasądza od J. L. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Powódka J. L. wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 5 września 2013 roku, którą odmówiono jej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża R. L. wobec nie uznania związku pomiędzy jego zgonem a chorobą zawodową. W uzasadnieniu powódka wskazała na okoliczności uzasadniające, jej zdaniem, odwołanie a wskazujące na związek rozpoznanej choroby zawodowej ze zgonem.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów procesu w wysokości 120 zł. W uzasadnieniu powołano się na stwierdzony przez komisję lekarską ZUS brak związku pomiędzy chorobą zawodową a zgonem.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

U zmarłego R. L. w 2012 roku rozpoznano chorobę zawodową – pylicę płuc. Mąż powódki zmarł(...) roku. Pylica płuc nie była też przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki. Przyczyną śmierci męża powódki była uogólniona miażdżyca naczyń, nie pozostająca w związku wyjściowym z pylicą płuc, która w przypadku męża wnioskodawczyni była o niewielkim zaawansowaniu zmian radiologicznych. Do zgonu doprowadziły przebyte zabiegi naczyniowe i amputacja kończyny powikłane niewydolnością wielonarządową.

Dowód: akta ZUS ( w załączeniu )

Wyrok Sądu Okręgowego wydany w sprawie (...) z uzasadnieniem ( akta w załączeniu )

Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył :

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( Dz.U.2015.1242 j.t.) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek ( … ) choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

A zatem podstawową przesłanką stanowiącą o prawie do przedmiotowego świadczenia jest związek pomiędzy zgonem a chorobą zawodową , a w niniejszej sprawie takiego brak.

Sąd w tym zakresie oparł się na ustaleniach dotyczących tych samych okoliczności – związku przyczynowego pomiędzy zgonem a chorobą zawodową - poczynionych na potrzeby toczącego się pomiędzy tymi samymi stronami postępowania przed Sądem Okręgowym. W szczególności Sąd wziął pod uwagę opinie dwóch odrębnie opiniujących , bezstronnych biegłych sądowych , których opinie stanowią wnikliwa analizę zarówno stanu zdrowia męża powódki przed śmiercią , jak i przyczyn , dla których zgon nastąpił. Ponadto na podstawie tychże opinii zapadł w sprawie VII U 4783 wyrok , którym tutejszy Sąd na mocy art. 365 kpc , jest związany.

Dlatego też Sąd w oparciu o powyższe i na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 kpc w związku z§ 2 ust.2 w zw. z §11 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu ( DZ U nr 163 , poz. 1349 ).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Zych
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Magdalena Piątkowska
Data wytworzenia informacji: