VI K 9/13 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Kłodzku z 2013-05-27

0.1.Sygnatura akt VI K 9/13

I. WYROK

II. W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 maja 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku, VI Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący : SSR Anna Wołosecka - Berk

Protokolant : Aneta Elżbieciak

po rozpoznaniu dnia 27.05.2013r. sprawy karnej

G. M. (1) zd. M.

urodz. (...) w K.

córki T. i J. zd. A.,-

oskarżonej o to, że:

w dniu 22 grudnia 2012 roku w K., woj. (...), na ulicy (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, wynik badania I - 0,33 mg/l, II - 0,33 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowała w ruchu lądowym samochodem osobowym marki F. (...) o nr rej. (...),-

tj. o czyn z art. 178a§1 kk,-

----------- / ----------

I.  na podstawie art. 66§1 kk postępowanie wobec G. M. (1) o czyn z art. 178a§1 kk – w a r u n k o w o u m a r z a,-

II.  na podstawie art. 67§1 kk okres próby ustala na 1 (jeden) rok,-

III.  na podstawie art. 67§3 kk w zw. art. 39 pkt 3 kk orzeka wobec oskarżonej zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku,-

IV.  zasądza od oskarżonej na rzecz Skarbu Państwa kwotę 90 zł. tytułem poniesionych w sprawie wydatków i wymierza opłatę w kwocie 60 zł.

UZASADNIENIE

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 21 grudnia 2012 roku oskarżona G. M. (1) około godz. 0.25 jechała swoim samochodem marki F. (...) o nr rej (...) do swojego miejsca zamieszkania na ul. (...) w K.. Wcześniej oskarżona przebywała u swojej znajomej gdzie spożywała niewielkie ilości alkoholu w postaci piwa. Na ulicy (...) oskarżona zatrzymana została do kontroli drogowej i w trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze poczuli od kierującej woń alkoholu wobec czego G. M. poddano badaniu urządzeniem do ilościowego oznaczania alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 0.32. – 0,33 mg/l , o godz.0.53 - 0,33 mg/l.

/ dowód: wyjaśnienia oskarżonej G. M.;

notatka urzędowa k. 1;

protokół użycia urządzenia A. k 2. /

G. M. (1) nie była uprzednio karana, prowadzi ona działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy , dochody z tej działalności stanowią jej jedyne źródło utrzymania, jest samotna matką , ma 13-letniego syna.

/ dowód: wyjaśnienia oskarżonej G. M.;

dane o karalności k.19 /

Oskarżona G. M. (1) stojąca pod zarzutem popełnienia czynu z art. 178a§1 kk przyznała się do winy i w złożonych wyjaśnieniach podała, że nie przypuszczała , iż taka ilość spożytego alkoholu spowoduje stan nietrzeźwości, wskazała , iż tego dnia jadła bardzo mało, a nadto z powodu trudnej sytuacji osobistej znajdowała się w złym stanie psychicznym.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył, co następuje:

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego sprawstwo oskarżonej odnośnie zarzuconego jej czynu z art.178a§1kk nie budzi wątpliwości. Potwierdzeniem tego są wyjaśnienia oskarżonej przyznającej się w tym zakresie do winy i dokumenty zgromadzone w toku postępowania. Dowody te wskazują, że krytycznego dnia G. M. (1) w ruchu lądowym prowadziła w stanie nietrzeźwości pojazd mechaniczny i zachowaniem swym wyczerpała ustawowe znamiona występku z art. 178a §1 kk.

Sąd uznał, iż w świetle okoliczności sprawy zasadnym jest przyjęcie, iż stopień społecznej szkodliwości czynu nie jest znaczny a warunki i właściwości osobiste oskarżonej uzasadniają przypuszczenie, iż mimo warunkowego umorzenia postępowania nie popełni ona ponownie przestępstwa. Oskarżona nie była nigdy karana, dotychczasowy sposób życia , iż przedmiotowe zdarzenie miało charakter incydentalny.

Stopień społecznej szkodliwości czynu nie był znaczny albowiem do zdarzenia doszło w późnych godzinach nocnych , w czasie małego natężeniu ruchu, oskarżona miała do pokonania stosunkowo niewielką odległość , przekroczenie norm określających stan nietrzeźwości było niewielkie, nadto oskarżona nie naruszyła innych zasad ruchu drogowego co wskazuje , iż zagrożenie dla innych uczestników ruchu było niewielkie.

Wskazać należy, iż w sytuacji osobistej i zawodowej oskarżonej wydanie wyroku skazującego spowodowało by daleko idące negatywne konsekwencje w zakresie możliwości dalszego prowadzenia działalności gospodarczej i w istocie pozbawiłoby oskarżoną i jej rodzinę źródeł dochodu na dłuższy czas. Przedmiotowy czyn został popełniony w czasie gdy oskarżona prowadziła samochód jako osoba prywatna, oskarżona w sposób bardzo krytyczny odniosła się do popełnionego przestępstwa, wykazała skruchę co wskazuje, iż w sposób właściwy ocenia swoje zachowanie jako naganne. Tym samym Sąd uznał, iż orzeczenie kary byłoby niewspółmiernie surowe i przekraczałoby stopień zawinienia i nie byłoby adekwatne do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

W tej sytuacji Sąd umorzył warunkowo postępowanie o czyn z art. 178a§1 kk określając okres próby na jeden rok a nadto orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres roku uwzględniając stopień nietrzeźwości oskarżonej oraz okoliczności sprawy. Sąd uznał, iż okres roku zarówno w zakresie próby jak i wymiaru środka karnego będzie wystarczający dla osiągnięcia celów prewencyjnych w kierunku przestrzegania przez oskarżoną porządku prawnego.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 627 kpk w zw. z art. 629 kpk.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Aneta Elzbieciak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kłodzku
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Wołosecka-Berk
Data wytworzenia informacji: