I Ns 280/22 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Kłodzku z 2022-04-26

UZASADNIENIE

Uczestnicy postępowania D. M. i A. N. w odpowiedzi na wniosek R. K. o stwierdzenie nabycia spadku po E. M. zmarłej 11 września 2021r. wniósł o zabezpieczenia spadku po E. M. poprzez ustanowienie zarządcy tymczasowego nieruchomości oznaczonej nr 15/5 położonej w D., objętej księgą wieczystą (...) w osobie uczestniczki A. N.. W uzasadnieniu tego wniosku wskazano, że spadkodawczyni E. M. zmarła (...). wśród jej spadkobierców ustawowych są jej mąż D. M., matka A. K. oraz rodzeństwo D. V., A. N. i R. K.. Uczestnicy kwestionują ważność testamentu własnoręcznego sporządzonego przez spadkodawczynię w dniu 25 lipca 2021r.

Wniosek podlegał oddaleniu. Zgodnie z treścią art. 634 k.p.c. Spadek zabezpiecza się, gdy zostanie uprawdopodobnione, że z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw majątkowych, które w chwili otwarcia spadku były we władaniu lub należały do spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie lub nieusprawiedliwione rozporządzenie. Istota zabezpieczenia spadku sprowadza się do usunięcia (zwykle w trybie doraźnym) groźby naruszenia rzeczy lub praw majątkowych pozostałych po spadkodawcy w sytuacji, gdy osoby zainteresowane nie mogą tego uczynić we własnym zakresie. Zabezpieczenie to nie wchodzi w rachubę w wypadku, w którym spadek został już objęty przez spadkobiercę albo gdy doszło już do objęcia zarządu spadkiem przez wykonawcę testamentu lub kuratora spadku. Okoliczność tę szczególnie podkreślił ustawodawca w art. 636 1 § 2 k.p.c., wskazując ją jako ustanie potrzeby dalszego zabezpieczenia spadku. Podnoszona okoliczność stanowi także przeszkodę do uwzględnienia wniosku o zabezpieczenie spadku.

Uczestnicy we wniosku o zabezpieczenie spadku wskazali, że nieruchomość wchodząca w skład spadku pozostaje w zarządzie wnioskodawcy, który powierzył faktyczne czynności z tym związane swojej córce K. D.. Uczestnicy jednocześnie nie wskazali żadnych okoliczności, z których wynikałoby, że zarząd nieruchomością spadkową sprawowany przez wnioskodawcę sprowadza jakiekolwiek zagrożenie uszkodzenia, usunięcia, zniszczenia przedmiotów (nieruchomości) wchodzących w skład spadku. Przesłanka do udzielenia zabezpieczania spadku nie została zatem spełniona. Należy zauważyć, że wnioskodawca po śmierci spadkodawczyni objął nieruchomość położoną w Z. w zarząd, a jednocześnie wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po spadkodawczyni na podstawie testamentu własnoręcznego, w którym spadkodawczyni powołała między innymi jego do spadku. Wnioskodawca jest bratem spadkodawczyni, niezależnie więc, jak zostanie oceniona przez Sąd Rejonowy w Żyrardowie ważność testamentu z 25 lipca 2021r., należy on do kręgu spadkobierców zarówno ustawowych, jak i testamentowych spadkodawczyni E. M..

Podkreślić należy, że wszyscy uczestnicy postępowania zamieszkują w znacznej odległości od nieruchomości położonej w Z., zatem brak jest jakichkolwiek racjonalnych wskazań, że uczestniczka A. N., będzie lepiej sprawowała zarząd nieruchomością spadkową niż wnioskodawca.

W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie nie zachodziły przesłanki z art. 634 k.p.c., co skutkowało oddaleniem wniosków o udzielenie zabezpieczenia spadku przez ustanowienie tymczasowego zarządcy.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Marta Kulig
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kłodzku
Data wytworzenia informacji: