II Cz 125/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2013-02-21

Sygn. akt II Cz 125/13

POSTANOWIENIE

Dnia, 21 lutego 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Anatol Gul

Sędziowie: SO Barbara Nowicka

SO Grażyna Kobus

po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia uczestnika postępowania P. R.

na postanowienie Sądu Rejonowego w D.

z dnia 30 listopada 2012 r., sygn. akt. I Ns 217/12

oddalające jego wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia Sądu Rejonowego w D. z dnia 23 marca 2012 r.

o sporządzeniu spisu inwentarza spadku po B. J.

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w D.oddalił wniosek uczestnika P. R.o wstrzymanie postanowienia Sądu Rejonowego w D.z dnia 23 marca 2012 r. o sporządzeniu spisu inwentarza spadku po B. J., gdyż uczestnik ani w apelacji, ani w piśmie z dnia 6 listopada 2012 r. nie wskazał okoliczności, które uzasadniałyby wstrzymanie wykonalności zaskarżonego postanowienia ( art. 635 § 5 kpc ). Do takich zaś okoliczności należą przede wszystkim te, które powodują trudne do odwrócenia skutki wykonania postanowienia lub też grożą nieodwracalnym naruszeniem interesów uczestnika postępowania. Uczestnik nie podał takich okoliczności, poprzestając jedynie na określeniu, że chodzi o „wstrzymanie działań komorniczych”. Nadto, wskazał Sąd, że na czynności komornika, podjęte w toku postępowania o sporządzenie spisu inwentarza bądź na odmowę podjęcia czynności może być wniesiona do sądu skarga.

W zażaleniu, uczestnik postępowania wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie jego wniosku lub uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji podnosząc, że podejmowanie przez komornika czynności na podstawie postanowienia z dnia 23 marca 2012 r. przed rozpoznaniem apelacji wiąże się z obawą, iż w razie uwzględnienia tego środka odwoławczego w/w działania dokonywane będą bezcelowo. Ma to zaś tym większe znaczenie, że z postępowaniem w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza mogą wiązać się koszty , których naliczenie lub ponoszenie , w razie późniejszego uwzględnienia apelacji, może okazać się zbędne i tym samym może godzić w interes spadkobierców.

W odpowiedzi, wnioskodawca domagał się oddalenia zażalenia podnosząc, że złożył wniosek o sporządzenie spisu majątku po zmarłej żonie B. J., gdyż nie widzi możliwości ugodowego dokonania działu spadku z uczestnikami postępowania i dąży do zobiektywizowania składu i wartości majątku spadkowego tak, by na jego podstawie możliwe było przeprowadzenie sądowego działu spadku.

Zażalenie nie podlega uwzględnieniu.

Jakkolwiek przepis art. 635 § 2 kpc przewiduje możliwość wstrzymania przez sąd wykonania wydanego postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza,

Sygn. akt II Cz 125/13

to jednak, jak słusznie stwierdził Sąd Rejonowy, może to nastąpić jedynie wówczas, gdy wykonanie zaskarżonego postanowienia spowoduje trudne do odwrócenia skutki lub grozi nieodwracalnym naruszeniem interesów uczestnika postępowania. Zarówno w złożonym wniosku, jak i w apelacji uczestnik nie powołał jednak żadnych okoliczności, które wskazywałyby na istnienie takiej

groźby, natomiast nie można uznać, aby wstrzymanie wykonania postanowienia

o dokonaniu spisu inwentarza uzasadniało to, że postępowanie związane z jego dokonaniem może spowodować koszty i w ten sposób może też godzić w interes spadkobierców, skoro każde postępowanie dotyczące sporządzenia spisu inwentarza wiąże się z kosztami. Okoliczność ta nie stanowi zatem podstawy do wstrzymania wykonania takiego postanowienia.

Z uwagi na powyższe zażalenie jest nieuzasadnione i na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 kpc oraz art. 13 § 2 kpc Sąd Okręgowy je oddalił.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Jadwiga Rybińska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Anatol Gul,  Barbara Nowicka ,  Grażyna Kobus
Data wytworzenia informacji: