V U 872/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Legnicy z 2016-01-12

Sygn. akt V U 872/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 stycznia 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński

Protokolant: star. sekr. sądowy Magdalena Teteruk

po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku E. L.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o przeliczenie emerytury

na skutek odwołania E. L.      

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 8 lipca 2015 r.

znak (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt VU 872/15

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. decyzją z dnia 08 lipca 2015 r. przeliczył emeryturę E. L. od dnia 01 maja 2015 r. z uwzględnieniem wartości przeliczonego decyzją z dnia 03 lipca 2007 r. kapitału początkowego.

W odwołaniu od powyższej decyzji E. L. wniosła o jej uchylenie i zobowiązanie organu rentowego do przeliczenia okresu sprawowania opieki nad dzieckiem jako okresu pozostawania w ubezpieczeniu społecznym, a ponadto, w razie wątpliwości co do konstytucyjności zmienionych przepisów, wniosła o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym w celu wyjaśnienia rozbieżności i konstytucyjności wprowadzonych od maja 2015 r. zmian przepisów ustawy emerytalnej. W uzasadnieniu wskazała, że zmiana przepisów jest pochodną uchwały Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt I UZP 1/11, stwierdzającej że okresy urlopu matek opiekujących się małymi dziećmi są od dnia 28 stycznia 1972 r. okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej i zalicza się je do stażu ubezpieczeniowego jako składkowe.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu wskazał, iż decyzją o ustaleniu kapitału początkowego z dnia 03 lipca 2015 r. uwzględniono okresy sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze 22 miesięcy jako okresy składkowe przy zastosowaniu wskaźnika 1,3 za każdy rok. Dodany dniem 01 maja 2015 r. przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 05 marca 2015 r. (Dz.U.2015.552) do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepis art. 174 ust. 2a stanowi, iż przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 2. Organ rentowy stwierdził, iż przepis ma zastosowanie jedynie do obliczenia kapitału początkowego, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu emerytury obliczonej według nowych zasad określonych w art. 26 ustawy emerytalnej, nie dotyczy natomiast części emerytury obliczonej w myśl art. 53, do której mają zastosowanie przepisy dotychczasowe. Okresy korzystania z urlopu wychowawczego przed 01 stycznia 1999 r. zaliczane są nadal do okresów nieskładkowych (art. 7 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 3 ustawy, przy obliczaniu wysokości emerytury okresy nieskładkowe uwzględnia się przyjmując po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok tych okresów. Stąd w zaskarżonej decyzji organ rentowy w części dotyczącej obliczenia wysokości emerytury zgodnie z art. 53 ustawy emerytalnej okresy urlopu wychowawczego – sprawowania opieki nad dzieckiem od 01 sierpnia 1982 r. do 31 sierpnia 1983 r. i od 01 maja 1991 r. do 31 stycznia 1992 r. zaliczył zgodnie z art. 7 ustawy jako okresy nieskładkowe z przelicznikiem 0,7 %.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny sprawy.

Ustalając decyzją z dnia 11 stycznia 2013 r. wartość kapitału początkowego E. L., organ rentowy uwzględnił 18 lat, 9 miesięcy i 7 dni (225 miesięcy) okresów składkowych oraz okresy nieskładkowe w łącznym wymiarze 25 miesięcy, w tym 22 miesięcy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (dziećmi). Okresy nieskładkowe przeliczono wskaźnikiem 0,7 %. W związku z wnioskiem ubezpieczonej z dnia 14 maja 2015 r. o przeliczenie emerytury, najpierw decyzją z dnia 03 lipca 2015 r. przeliczono jej kapitał początkowy, przeliczając 22 miesiące okresów nieskładkowych z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem na podstawie art. 174 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przelicznikiem 1,3 % za każdy rok opieki. Decyzją z dnia 08 lipca 2015 r. organ rentowy przeliczył emeryturę E. L. od dnia 01 maja 2015 r. z uwzględnieniem wartości przeliczonego decyzją z dnia 03 lipca 2007 r. kapitału początkowego.

(n i e s p o r n e)

Sąd zważył co następuje.

Pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 05 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2015.552), organ rentowy na podstawie dodanego do art. 174 przepisu ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, decyzją z dnia z dnia 03 lipca 2015 r. ponownie ustalił wartość kapitału początkowego przeliczając okresy opieki nad dzieckiem przelicznikiem 1,3 za każdy rok takiej opieki.

Trafnie organ rentowy argumentuje, że dodany na skutek wprowadzonej przepisem art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 05 marca 2015 r. do art. 174 ust. 2a ma zastosowanie do ustalenia tylko i wyłącznie wartości kapitału początkowego, co wprost wynika z treści przepisu. Przepis ten stanowi bowiem, że przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 1. Należy podkreślić, że nadal po wejściu w życie wskazanej zmiany w niezmienionym brzmieniu obowiązuje przepis art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej. Przepis ten nadal od chwili wejścia w życie ustawy emerytalnej niezmiennie stanowi, iż przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:

a)  w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,

b)  na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko

są okresami nieskładkowymi. Z kolei nadal obowiązujący art. 53 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej stanowi, że emerytura wynosi po 0,7 % podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych. Brak jest zatem jakichkolwiek podstaw do przeliczenia emerytury na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej w odniesieniu do kwalifikowanych jako okresy nieskładkowe okresów opieki nad dziećmi przelicznika 1,3. Nadal po dniu 01 maja 2015 r. przelicznikiem 1,3 obliczane są wyłącznie okresy składkowe.

Odnosząc się do argumentów odwołania należy stwierdzić, iż powołana w nim uchwała Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt I UZP 1/11 nie jest przez ubezpieczoną prawidłowo rozumiana. Jak wynika z uzasadnienia odwołania, w świetle tej uchwały okresy urlopu matek opiekujących się małymi dziećmi są od dnia 28 stycznia 1972 r. okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej i zalicza się je do stażu ubezpieczeniowego jako składkowe. Uchwała dotyczy uprawnień do regulowanych art. 29 ustawy emerytalnej szczególnych uprawnień do emerytury ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego art. 27 ust. 2 i 3. Na warunkach określonych tym przepisem, poza osiągnieciem wymaganego wieku i posiadaniem określonego przepisem okresu składkowego i nieskładkowego (ust. 1), uprawienie do emerytury uzależnione zostało od spełnienia dalszych warunków, w tym także warunku podlegania ubezpieczonego w ostatnich 24 miesiącach ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę ubezpieczony był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 29 ust. 2 pkt 2). Na podstawie art. 29 ust. 3 spełnienie tego warunku nie jest wymagane od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres (dla kobiet 30 lat lub 20 lat) podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Dokonując w kontekście uprawnień do określonej art. 29 ustawy emerytalnej emerytury wykładni przepisu art. 29 ust. 3, we wskazanej w uzasadnieniu odwołania uchwale Sąd Najwyższy uznał, że okresy urlopu matek opiekujących się małymi dziećmi są od dnia 28 stycznia 1972 r. okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, właśnie w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej i zalicza się je do stażu ubezpieczeniowego jako okresy składkowe. Tylko zatem w kontekście szczególnych uprawnień do określonej art. 29 emerytury okresy sprawowania opieki nad dziećmi są w świetle uchwały okresami podlegania ubezpieczeniu z tytułu pozostawania w stosunku pracy i tylko w tym zakresie są okresami składkowymi.

W świetle powyższych rozważań, w przekonaniu Sądu nie zachodzi wątpliwość co do konstytucyjności wprowadzonych z dniem 01 maja 2015 r. przepisów ustawy emerytalnej.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie oddalił.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Elżbieta Smektała
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Legnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Krzysztof Główczyński
Data wytworzenia informacji: