III AUz 106/12 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny we Wrocławiu z 2012-06-21

Sygn. akt III AUz 106/12

POSTANOWIENIE

Dnia 21 czerwca 2012 roku

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

w składzie:

Przewodniczący SSA Stanisława Kubica /spr./

Sędziowie: SA Barbara Staśkiewicz

SA Danuta Rychlik-Dobrowolska

po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2012 roku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Sejmiku Osób Niepełnosprawnych we W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi we W.

o wysokość składek na Fundusz Pracy

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

z dnia 16 marca 2012 r., sygn. akt IXU 387/12

postanawia

uchylić zaskarżone postanowienie

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 16 marca 2012 r. Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c wskazując, że rozpoznanie w sprawie składek na Fundusz Pracy jest możliwe po ustaleniu słuszności decyzji organu rentowego co do obowiązku opłacania składek na poszczególnych zleceniobiorców.

Wnioskodawca zaskarżył to postanowienie zarzucając naruszenie art. 177 § 1 pkt 1 kpc poprzez jego błędną wykładnię i podnosząc, że w sprawie nie zachodzi kwestia rozstrzygnięcia prejudycjalnego, stąd też zawieszenie postępowania w sprawie jest nieuzasadnione. Wskazując na te okoliczności skarżący wniósł o uchylenie postanowienia i nadanie sprawie dalszego biegu.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie wnioskodawcy zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego. Zauważyć, należy że art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. daje Sądowi jedynie możliwość, a nie obowiązek zawieszenia postępowania. Z tej przyczyny Sąd rozważający kwestię zawieszenia postępowania zobowiązany jest każdorazowo przeanalizować celowość takiego rozstrzygnięcia, jest to bowiem orzeczenie o charakterze fakultatywnym.

W niniejszej sprawie przedmiotem rozstrzygnięcia jest obowiązek wnioskodawcy w zakresie opłacenia składek na Fundusz Pracy od zawieranych umów cywilnoprawnych. Nie jest prawidłowe stanowisko Sądu Okręgowego, iż rozpoznanie sprawy w zakresie obowiązku wnioskodawcy w tym zakresie jest możliwe po ustaleniu słuszności decyzji organu rentowego co do obowiązku opłacania składek na poszczególnych zleceniobiorców. Zasady i terminy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne zostały uregulowane, w sposób niezależny od zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, w art. 104 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) Sąd rozpoznając odwołanie od decyzji z dnia 23 stycznia 2012 roku jest zatem władny do samodzielnego ustalenia, czy wnioskodawca miał obowiązek odprowadzić składki na Fundusz Pracy od spornych umów.

Z tych względów Sąd Apelacyjny uznał zawieszenie postępowania za niecelowe i uchylił zaskarżone postanowienie na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

R.S.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Szymanowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu
Osoba, która wytworzyła informację:  Stanisława Kubica,  Barbara Staśkiewicz ,  Danuta Rychlik-Dobrowolska
Data wytworzenia informacji: