VI U 497/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 2020-01-27

Sygn. akt VI U 497/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 stycznia 2020 roku.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący sędzia Przemysław Chrzanowski

Protokolant stażysta Beata Ignaczak

po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2020 roku w Warszawie

na rozprawie

sprawy z odwołania A. W.

przeciwko Z. (...) w W.

o zasiłek chorobowy

zmienia w całości zaskarżoną decyzję (...)w W. z dnia 10 września 2019 roku, znak: (...), w ten sposób, że przyznaje A. W. prawo do zasiłku chorobowego za okres od 6 do 19 maja 2019 roku.

Sygn. akt VI U 497/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 10 września 2019 roku, znak: (...)w W. odmówił A. W. prawa do zasiłku chorobowego za okres od 6 maja 2019r. do 19 maja 2019r.

W uzasadnieniu (...) wskazał, że na dzień powstania niezdolności do pracy odwołujący nie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu bowiem składka na ubezpieczenie została opłacona po obowiązującym terminie.

(decyzja z dnia 10 września 2019 roku – a/r)

A. W. w odwołaniu od powyższej decyzji wniósł o jej zmianę poprzez przyznanie mu prawa do zasiłku chorobowego za okres od 6 maja 2019r. do 19 maja 2019r.

Uzasadniając swoje stanowisko A. W. podał, że nie jest dla niego zrozumiałe z jakiego powodu odmówiono przyznania mu prawa do zasiłku chorobowego, bowiem składka na ubezpieczenie została przez niego opłacona w wymaganym terminie, tj. przed 15 dniem każdego wymaganego miesiąca.

(odwołanie – k. 1)

(...)w W. wniósł o oddalenie odwołania w sprawie, przytaczając argumentację zawartą w zaskarżonej decyzji.

(odpowiedź na odwołanie – k. 4)

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

A. W. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu objęty jest dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

(okoliczność bezsporna)

A. W. uiścił składki na dobrowolne ubezpieczenia chorobowe w następujących, odpowiednich wysokościach:

- za miesiąc luty 2019r. w dniu 13 marca 2019r. w wysokości 2.261,00 zł;

- za miesiąc marzec 2019r. w dniu 13 kwietnia 2019r. w wysokości 2.261,00 zł;

- za miesiąc kwiecień 2019r. w dniu 13 maja 2019r. w wysokości 2.261,00 zł;

- za miesiąc maj 2019r. w dniu 14 czerwca 2019r. w wysokości 1.659,90 zł.

Dokumenty rozliczeniowe za miesiąc luty i marzec 2019r. zostały przez odwołującego złożone po terminie, tj. w dniu 15 maja 2019r. Natomiast dokumenty rozliczeniowe za miesiąc maj 2019r. wpłynęły do organu rentowego w dniu 17 czerwca 2019r.

(dowód: podział wpłat – k. 2; wniosek o poświadczenie ubezpieczenia chorobowego wraz z odpowiedzią – a/r; zaświadczenie płatnika składek – a/r)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy oraz aktach organu rentowego. Zdaniem Sądu wyżej przytoczone dowody, w zakresie w jakim Sąd oparł na nich swoje ustalenia, są wiarygodne, wzajemnie się uzupełniają i tworzą spójny stan faktyczny.

Strony nie wnosiły o uzupełnienie materiału dowodowego.

Sąd zważył, co następuje:

Przedmiotem rozpoznania niniejszej sprawy była zasadność odwołania A. W. od decyzji odmawiającej przyznania mu prawa do zasiłku chorobowego z powodu opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po obowiązującym terminie.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019r., poz. 645, dalej jako ustawa zasiłkowa) świadczenia pieniężne na warunkach i w wysokości określonych ustawą przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Odwołujący jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998r., o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019r., poz. 300, dalej jako ustawa systemowa).

(...) emerytalne i rentowe oraz chorobowe ustają od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1)  po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2)  po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Z poczynionych przez Sąd ustaleń faktycznych wynika, że odwołujący uiszczał składki w terminie w odpowiedniej wysokości, nie dochowywał natomiast terminu do składania dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, z których wynikałaby wysokość poszczególnych składek.

Sąd podziela pogląd wyrażony w wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23.04.2013r., według którego w zawartym w art. 14 ust. 2 pkt 2 u.s.u.s. sformułowaniu "nieopłacenie w terminie składki należnej" mieszczą się trzy sytuacje: nieopłacenie w terminie składki w ogóle za dany miesiąc, opłacenie składki w niepełnej wysokości oraz opłacenie składki z przekroczeniem terminu.

Jak wskazano powyżej odwołujący opłacał składki w odpowiedniej wysokości w ustawowym terminie. Opóźnienie dotyczyło jedynie składania dokumentów rozliczeniowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że z treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej wynika, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje wyłącznie w przypadku nie opłacenia składki w terminie. W przepisie nie ma mowy o konsekwencjach opóźnienia w złożeniu dokumentów rozliczeniowych.

Mając na uwadze fakt, że składki za miesiące luty i marzec 2019r. zostały uregulowane przez odwołującego w odpowiedniej wysokości w ustawowym terminie, Sąd uwzględnił odwołanie A. W. i zmienił zaskarżoną decyzję (...) w W. z dnia 10 września 2019 roku, znak: 450000/603/ZAS/2019 w ten sposób, że przyznał A. W. prawo do zasiłku chorobowego za okres od 6 maja 2019r. do 19 maja 2019r.

Wobec powyższego, Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Aleksandra Łaszuk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Przemysław Chrzanowski
Data wytworzenia informacji: