VI Cz 374/20 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Zielonej Górze z 2021-01-08
Sygn. akt VI Cz 374/20
POSTANOWIENIE
Dnia 8 stycznia 2021 r.
Sąd Okręgowy w Zielonej Górze Wydział VI Cywilny Odwoławczy w składzie:
Przewodniczący: SO Elżbieta Ozga-Świetlik (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2020 r. w Zielonej Górze
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku T. M. (1)
przy udziale M. M. (1), J. M., P. B., J. D., R. B., M. B.
o stwierdzenie nabycia spadku po P. B. i I. B.
na skutek zażalenia wnioskodawczyni T. M. (1) na zarządzenie Sądu Rejonowego w Nowej Soli z dnia 23 listopada 2020 roku, sygn. akt I Ns 575/20
p o s t a n a w i a :
odrzucić zażalenie
Sędzia SO E. O.-Świetlik
Sygn. akt VI Cz 374/20
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 08 stycznia 2021r. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze w sprawie z wniosku T. M. (2) przy udziale M. M. (2) ,J. M., P. B., J. D., R. B., M. B. o stwierdzenie nabycia spadku po P. B. i I. B. na wskutek zażalenia wnioskodawczyni T. M. (1) na zarządzenie Sądu Rejonowego w Nowej Soli z dnia 23 listopada 2020r. wydanym w sprawie o sygnaturze akt I Ns 575/20 odrzucił zażalenie.
Zgodnie z treścią art.394 § 2 termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem (…),a jeżeli podlegało ono doręczeniu – od dnia jego doręczenia.
Artykuł 397 §3 stanowi ,że do postępowania toczącego się na wskutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu apelacyjnym. Natomiast orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się tej stronie ,która w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia orzeczenia zgłosiła wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem.(art.387§ 3 k.p.c.).
Tak więc warunkiem skutecznego złożenia zażalenia było uprzednie złożenia wniosku o uzasadnienie orzeczenia, które wnioskodawczyni zaskarżyła i o czym została przez Sąd I instancji pouczona (k.34).
W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni T. M. (1) wniosła od razu zażalenie, nie składając uprzednio wniosku o uzasadnienie orzeczenia, które chciała zaskarżyć.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz treść wyżej cytowanych przepisów, a także art.394§ 1 pkt 1 w związku z art.,13§ 2 k.p.c. oraz art..370 k.p.c. Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji wydanego orzeczenia.
Sędzia SO Elżbieta Ozga-Świetlik
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Zielonej Górze
Osoba, która wytworzyła informację: Elżbieta Ozga-Świetlik
Data wytworzenia informacji: