VII K 431/20 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim z 2020-11-24

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VII K 431/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

M. S.

w dniu 11.12.2019 r. ok. godz. 15.00 na drodze (...) km w P. prowadziła po drodze publicznej pojazd mechaniczny – samochód osobowy marki K. nr rej. (...) w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości prowadzącym o godz. 15.41 do stężenia na poziomie 0,33 mg/l, o godz. 15.56 do stężenia na poziomie 0,33 mg/l, alkoholu w wydychanym powietrzu czym umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym,

tj. o czyn z art. 178a § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.  W dniu 11 grudnia 2019 roku, w P., na trasie S8, M. S. prowadziła pojazd K. R. o numerze rejestracyjnym (...). Pokonując (...) km wskazanej trasy, około godziny 15.00, zasłabła i zjechała na pobocze, zatrzymała pojazd. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze pogotowia ratunkowego oraz policji.

Wyjaśnienia oskarżonej

Zeznania W. S.

82v-83

3v-4

2.  Kierująca pojazdem została poddana badaniom stanu trzeźwości. Wynik badania przeprowadzonego o godz. 15:41 wskazywał na stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 0,33 mg/l, o godzinie 15:56 na stężenie na poziomie 0,33 mg/l.

Protokół badania trzeźwości

11

3.  U M. S. stwierdzono schizofrenię paranoidalną. W dacie popełnienia zarzucanego jej czynu rozumiała jego znaczenie i miała zachowana zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

Opinia sądowo-psychiatryczna

45

4.  M. S. jest częściowo niezdolna do pracy, ma z tego tytułu przyznaną rentę.

Cierpi na zanik mięśni, w związku z czym na stałe przyjmuje leki.

Wyjaśnienia oskarżonej

Decyzja ZUS

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS

Kopie kart informacyjnych z pobytu szpitalnego

82v-83

76-77

78

79-81

5.  M. S. nie była uprzednio karana.

Karta karna

13

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1

Wyjaśnienia oskarżonej

Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Treść tego oświadczenia, analogicznie jak złożonych wyjaśnień nie nasuwa wątpliwości na tle całokształtu zgromadzonych dowodów, a w szczególności wyników badań trzeźwości opisanych w protokole badania trzeźwości.

1

Zeznania świadka W. S.

Relacje wskazanego świadka należy ocenić pozytywnie, jako spójne, stanowcze zasługują na przymiot wiarygodnych.

2

Protokół badania trzeźwości

Dokument ten sporządzony został w sposób jasny i przejrzysty, a stężenie alkoholu podane zostało we właściwych jednostkach ( mg/l ). Badania stanu trzeźwości przeprowadzone zostały zgodnie z wymogami określonymi w przepisach art. 129 ust. 2 pkt 3, art. 129 i ust 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012, poz. 1137 tekst jedn.).

O warunkach oraz sposobach prowadzenia badań mających na celu ustalenie zawartości w organizmie alkoholu traktuje ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007r., Nr 70, poz. 473 z późn. zm.). Ustawodawca zawarł w cytowanej ustawie delegację dla ministra zdrowia do określenia warunków i sposobów prowadzenia takich badań. W dacie badania oskarżonego zasady te regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.10.2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. z 2018 r., poz. 2472), bardzo szczegółowo traktując o problematyce badań nieinwazyjnych za pomocą tzw. „analizatora wydechu”. Treść protokołu wskazuje, iż badania trzeźwości oskarżonej prowadzone za pomocą urządzenia A. prowadzono zgodnie ze wskazaniami § 3 ust. 1 pkt 1 oraz § 4 ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia.

3

Opinia sądowo-psychiatryczna

Opinia ta jest jasna, pełna, wewnętrznie niesprzeczna, pochodzi od osób fachowych i bezstronnych. Traktuje o aktualnym stanie zdrowia oskarżonej oraz zdolności do występowania przed sądem i prowadzenia samodzielnej i rozsądnej obrony. Opinia biegłych psychiatrów spełniają wymogi przewidziane w art. 202 § 5 kpk.

3, 4

5

Dokumentacja medyczna

Sprawozdania z wykonanych badań biochemicznych

Karta karna

Dowody nie budzą zastrzeżeń co do autentyczności.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

A. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżona dopuściła się występku wyczerpującego dyspozycję art. 178a § 1 kk.

Stan nietrzeźwości w myśl art. 115 § 16 kk zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Oskarżona niewątpliwie spożywała alkohol i znajdowała się w stanie nietrzeźwości, co wynika z protokołu badania trzeźwości. Kierując samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości zrealizowała znamiona zarzucanego mu czynu stanowiącego przestępstwo z art. 178a§ 1kk.

W sprawie nie zachodzą żadne okoliczności wyłączające bezprawność czynu oskarżonej, albo jej winę. W momencie podejmowania zarzucanego oskarżonej działania przestępnego była ona osobą dojrzałą i w pełni poczytalną. Oskarżona jest zdolna do rozpoznania bezprawności swojego czynu, znajduje się w sytuacji, która nie wyklucza możliwości dania posłuchu normie prawnej. Znajdowała się on w normalnej sytuacji motywacyjnej, zatem można było od niego wymagać zachowań zgodnych z prawem a nie zachowań realizujących znamiona przestępstw.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest środkiem probacyjnym, który Sąd może zastosować wobec sprawcy przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat w sytuacji, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu należy wziąć pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej i grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy.

Odnosząc te rozważania do realiów przedmiotowej sprawy należy zauważyć, że stopień nietrzeźwości oskarżonej nieznacznie przekroczyła ustawowy próg.

Rozważając kwestię warunkowego umorzenia postępowania karnego w stosunku do oskarżonej nie sposób nie przeanalizować jego dotychczasowego sposobu życia. Oskarżona nie była uprzednio karana. W realiach tej sprawy uzasadnione jest przypuszczenie, że oskarżona pomimo warunkowego umorzenia postępowania będzie przestrzegała porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Zauważyć przy tym należy, że czyn zarzucany oskarżonej, na tle jego dotychczasowej drogi życiowej ma charakter incydentalny i wyjątkowy. Dotychczasowy, ustabilizowany styl życia oskarżonej, pozwala na ocenę, że oskarżona akceptuje utrwalony porządek prawny i zasadniczo go przestrzega, poza incydentem jaki miał miejsce w dniu 11.12.2019 r. Mając powyższe na uwadze, Sąd sformułował wobec oskarżonej pozytywną prognozę kryminologiczną, oznaczając okres próby na dwa lata. Okres ten w sposób dostateczny pozwoli na weryfikację postawionej wobec oskarżonej pozytywnej prognozy kryminologicznej. Rozstrzygnięcie z pkt 1 wyroku obwarowano takimi warunkami, które podkreślą bezprawność i naganność zachowania oskarżonej i stanowią dolegliwość (w granicach sprawiedliwej odpłaty) w związku z popełnieniem występku.

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. S.

2

Dla podkreślenia bezprawności czynu oskarżonego oraz mając na względzie kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa, kierując się przepisem art. 67 § 3 kk Sąd zobowiązał oskarżoną do uiszczenia świadczenia poprzez zapłatę kwoty 500 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Ustalając wysokość świadczenia, sąd miał na względzie sytuację majątkową oskarżonej, a w szczególności okoliczność ograniczenia w zdolności do pracy oraz utrzymywania się z renty, jak i okoliczności czynu, w tym poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

M. S.

3

W związku z tym, że oskarżona prowadził w stanie nietrzeźwości pojazd mechaniczny zasadne jest czasowe wyeliminowanie wspomnianej od udziału w ruchu lądowym, chociaż orzeczenie środka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie jest obligatoryjne w sprawie, wobec zastosowania wobec oskarżonej instytucji przewidzianej w art. 66 kk (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2002 r. I KZP 33/01, OSNKW 2002/3-4/15). Orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku w sposób dostateczny zrealizuje cele tego środka karnego, uwzględniając szereg okoliczności łagodzących w sprawie, z naciskiem, iż zdarzenie ma charakter incydentalny, zaś ustawowy próg trzeźwości został w tej sprawie przekroczony w sposób nieznaczny.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. S.

4

Okres zatrzymania prawa jazdy zaliczono na poczet orzeczonego środka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, kierując się wskazaniami art. 63 § 4 kk.

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

W przedmiocie wynagrodzenia obrońcy ustanowionego oskarżonemu z urzędu orzeczono na podstawie § 4 ust. 2 i 3, § 17 ust. 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 03.10.2016 r. roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

6

Na podstawie art. 624 § 1 kpk Sąd zwolnił oskarżoną od kosztów sądowych, albowiem oskarżona utrzymuje się z renty w kwocie 800 złotych, ma na utrzymaniu córkę, co uzasadnia ocenę, że uiszczenie kosztów sądowych chociażby w części byłoby dla oskarżonej zbyt uciążliwe.

6.  1Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Dorota Wojnarowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim
Data wytworzenia informacji: