II K 276/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Opocznie z 2018-10-25

Sygn. akt II K 276/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 października 2018 r.

Sąd Rejonowy w Opocznie w II Wydziale Karnym w składzie :

Przewodniczący : SSR Elżbieta Madej

Protokolant: sekr.sądowy Katarzyna Pecyna

w obecności oskarżyciela publicznego – bez udziału

po rozpoznaniu dnia : 23/08/2018 r. 25/10/2018 r.

sprawy : J. K. s. J. i Ł. z domu N.

ur. (...) w S.

oskarżonego o to, że:

I.  W dniu 30 stycznie 2018 roku około godziny 13. 50 na drodze gminne oraz w kompleksie leśnym przy m-ci S. gm. P. , woj. (...) kierując pojazdem mechanicznym marki V. (...) o nr rej. (...) nie zatrzymał się niezwłocznie kontynuując dalej jazdę , pomimo o wydania polecenia zatrzymania pojazdu przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem służbowym przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych , przy czym czynu tego dopuścił się będąc w stanie nietrzeźwości ( 0,92 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ) ,

tj. o czyn z art. 178 b kk. w zb.z art. 178 a par. 1 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk

II. w dniu 30 stycznia 2018 roku około godziny 14. 18 w kompleksie leśnym przy

m-ci S. gm. P. , woj. (...) znieważył funkcjonariusza

publicznego w osobie umundurowanego funkcjonariusza (...) Leśnej

Ł. K. podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków

służbowych w ten sposób ,że wyzywał wobec niego słów wulgarnych

powszechnie uznawanych jako obelżywe ,

tj. o czyn z art. 226 par. 1 kk

orzeka:

1.  oskarżonego J. K. uznaje winnym popełnienia czynu z pkt I i II aktu oskarżenia i na podstawie art.178 b kk w zw. z art. 11 par. 3 kk w zakresie czynu z pkt I i na podstawie art. 226 par. 1 kk w zakresie czynu z pkt II wymierza mu karę po 3 / trzy/ miesiące pozbawienia wolności,

2.  na podstawie art. 85 par. 1 kk , 86 par. 1 kk wymierza oskarżonemu karę łączną

3 / trzy/ miesiące pozbawienia wolności ,

3.  na podstawie art. 69 par. 1 kk, art. 70 par. 1 kk , art. 72 par. 2 pkt 5 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawieni a wolności w stosunku oskarżonego J. K. warunkowo zawiesza na okres próby 1 / jeden / rok i nakłada na oskarżonego obowiązek powstrzymywania się od nadużywania alkoholu ,

4.  na podstawie art. 42 par. 2 kk orzeka wobec oskarżonego J. K. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres lat 3/ trzy/,

5.  na podstawie art. 63 par. 4 kk na poczet orzeczonego w pkt 4 środka karnego zalicza oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od 07.03.2018 roku ,

6.  na podstawie art. 43 a par. 1 kk za czyn z pkt I orzeka wobec oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 5.000/ pięć tysięcy / złotych na rzecz Funduszu pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym,

7.  na podstawie art. 46 par. 1 kk nakłada na oskarżonego obowiązek naprawienia szkody zobowiązując go do zapłaty kwoty 500/ pięćset/ złotych na rzecz pokrzywdzonego Ł. K. tytułem zadośćuczynienia ,

8.  zwalnia oskarżonego od opłat i kosztów sądowych którymi obciąża Skarb Państwa .

Sygn. Akt II K 276/18

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 30 stycznia 2018 r. oskarżony J. K. kierował na drodze gminnej w kompleksie leśnym w miejscowości S. pojazdem V. (...) o nr rejestracyjnych (...).

/dowód: notatka urzędowa k.1/

Pomimo wydania przez funkcjonariuszy (...) Leśnej M. B. i Ł. K. przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymał się niezwłocznie, kontynuując jazdę. Funkcjonariuszom (...) Leśnej udało się ująć i zatrzymać oskarżonego do przyjazdu wezwanych na miejsce funkcjonariuszy Policji J. S. i M. A..

/dowód: zeznania świadka Ł. K. k.101/

W trakcie oczekiwania na przyjazd Policji oskarżony znieważył funkcjonariusza publicznego w osobie umundurowanego funkcjonariusza (...) Leśnej Ł. K. podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych używając wobec niego słów powszechnie uznanych jako obraźliwe, wulgarne t.j. „gówniarzu”, „bandyto”, „skurwysynu”.

/dowód: zeznania świadka Ł. K. k.102/

Oskarżony po przybyciu funkcjonariuszy Policji, mimo początkowej odmowy, poddał się badaniu alkosensorem, które wykazało, że znajdował się o godzinie 15:43 w stanie nietrzeźwości 0,92 mg/l, o godzinie 16:14 w stanie nietrzeźwości 0,95 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie alkometrem o godzinie 15:59 wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 0,65 mg/l, a o godzinie 16:00 - 0,66 mg/l. Odmówił podpisania protokołów trzeźwości.

/dowód: notatka urzędowa k.1; protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości k.2-3/

Oskarżony wyjaśnił, że tego dnia wypił 5-6 piw.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k. 100/

Przesłuchiwany w postępowaniu przygotowawczym J. K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił, że nie zatrzymał się od razu, gdy (...) L. chciała go zatrzymać przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Przyznał również, że kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Stwierdził także, że powiedział w kierunku S. Leśnego kilka obraźliwych słów.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k.16/

W postępowaniu sądowym J. K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Skorzystał z prawa do złożenia wyjaśnień opisując zdarzenia z dnia 30 stycznia 2018 r. odmiennie niż w postępowaniu przygotowawczym. Wyjaśnił, iż stał spokojnie i nic nie mówił do pokrzywdzonego Ł. K..

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k.99/

Z uwagi na sprzeczności w zeznaniach oskarżonego Sąd ujawnił wyjaśnienia oskarżonego z k. 16, które potwierdził słowami: „może coś obraźliwego do pana K. powiedziałem”.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k. 99-100/

Stwierdził, że żałuje tego co się wydarzyło, a na rozprawie głównej przeprosił pokrzywdzonego Ł. K. i prosił o łagodny wymiar kary.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k.16 , k.102-103/

Oskarżony ma 69 lat, jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci, jest emerytem. Uzyskuje dochód 1500 zł, nie był karany.

/dowód: dane o karalności k.10, dane osobopoznawcze k.12 /

Sąd zważył co następuje:

Jako bezsporny Sąd uznaje fakt, iż w dniu 30 stycznia 2018 r. oskarżony J. K. został zatrzymany do kontroli drogowej na drodze gminnej w kompleksie leśnym w miejscowości S., wówczas gdy kierował pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości. Fakt powyższy Sąd ustalił w oparciu o zeznania świadka Ł. K. oraz wyniki badań alkosensorem. Z badań wynika, iż oskarżony był o godz. 15:43 w stanie nietrzeźwości 0,92 mg/l, o godzinie 16:14 w stanie nietrzeźwości 0,95 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ustalając stan faktyczny Sąd oparł się na zeznaniach Ł. K.. Zeznania tegoż świadka są stanowcze, konsekwentne, logiczne. Mają walor dowodu obiektywnego, gdyż jego kontakt ze sprawcą miał charakter służbowy. Zeznania tegoż świadka korespondują z wyjaśnieniami oskarżonego, który na etapie postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił, iż kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, nie zatrzymał się do kontroli drogowej mimo zatrzymywania z użyciem sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Potwierdził także, iż użył słów obraźliwych wobec Ł. K.. Te wyjaśnienia jakie oskarżony złożył na rozprawie, Sąd ocenia jako próbę zmniejszenia swojej odpowiedzialności.

Poczynione przez Sąd w sprawie ustalenia faktyczne jednoznacznie wykazały, iż oskarżony J. K. będąc w stanie nietrzeźwości kierował pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym, przez co dopuścił się przestępstwa z art. 178a § 1 kk, zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oskarżony kontynuował jazdę pomimo wydania polecenia zatrzymania pojazdu przez uprawnionych do kontroli ruchu drogowego funkcjonariuszy (...) Leśnej, czym wypełnił dyspozycję art. 178b kk, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Obydwa te czyny stanowią jedno przestępstwo wyczerpujące dyspozycję art. 178a § 1 kk w zw. z art. 187b kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Oskarżony J. K. popełnił również przestępstwo z art. 226 § 1 kk znieważając funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Użycie przez oskarżonego słów t.j. „gówniarzu”, „bandyto”, „skurwysynu” w stosunku do funkcjonariusza (...) Leśnej podczas pełnionej przez niego służby niewątpliwie należy uznać za znieważenie. Są to bowiem określenia powszechnie uznane za ubliżające, obelżywe i wulgarne.

Sąd ustalając wymiar kary zwrócił uwagę, iż droga którą poruszał się oskarżony J. K. jest drogą gminną w kompleksie leśnym, o niskim natężeniu ruchu, a co za tym idzie zagrożenie jakie stworzył swoim czynem było niewielkie. Dotychczasowa niekaralność oskarżonego również przemawia na jego korzyść. Nie mniej jednak Sąd wziął również pod uwagę znaczy stan nietrzeźwości oskarżonego i tę okoliczność potraktował jako obciążającą.

Biorąc pod uwagę treść art. 11 § 3 kk Sąd w zakresie czynu wypełniającego dyspozycję przepisów 178a § 1 kk i 178b kk wymierzył karę na podstawie przepisu art.178b kk wynoszącą 3 miesiące pozbawienia wolności oraz na podstawie art. 226 § 1 kk wymierzył oskarżonemu karę 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Zgodnie z treścią art. 85 § 1 kk i art. 86 § 1 kk wymierzył oskarżonemu karę łączną 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd, zgodnie z art. 69 § 1 kk, art. 70 § 1 kk, art. 72 § 2 pkt 5 kk, warunkowo zawiesił wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności w stosunku do oskarżonego J. K. na okres próby 1 roku i nałożył na niego obowiązek powstrzymywania się od nadużywania alkoholu uznając, iż jest to wystarczające by cele kary zostały osiągnięte a oskarżony do przestępstwa nie powrócił.

Na podstawie art. 42 § 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat i na poczet orzeczonego środka karnego, zgodnie z art. 63 § 4 kk, zaliczył oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od 7 marca 2018 r. Sad stwierdził, iż będzie to dostatecznie surowa kara dla oskarżonego za popełnione przestępstwo i biorąc pod uwagę jego sytuację osobistą będzie stanowić dla niego realną dolegliwość.

Sąd zasądził również od oskarżonego na podstawie art. 43 § 1 kk świadczenie pieniężne w kwocie 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym oraz zobowiązał go na podstawie art. 46 § 1 kk do naprawienia szkody poprzez zapłatę pokrzywdzonemu Ł. K. 500 zł tytułem zadośćuczynienia.

W ostatnim punkcie zwolnił oskarżonego od opłat i kosztów sądowych na podstawie art. 624 § 1 kpk.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Marlena Wiktorowicz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Opocznie
Osoba, która wytworzyła informację:  Elżbieta Madej
Data wytworzenia informacji: