II K 850/21 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Bełchatowie z 2022-01-25

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 850/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

B. C.

w dniu 27 lipca 2021 r. około godz. 13.45 w miejscowości K., gm. Z., woj. (...) poruszał się jako kierujący w ruchu lądowym samochodem osobowym marki M. (...) o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości prowadzącym o godzinie 13:52 do stężenia na poziomie 1,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 13:55 do stężenia na poziomie 1,76 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:05 do stężenia na poziomie 1,55 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:07 do stężenia na poziomie 1,72 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:41 do stężenia na poziomie 1,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a o godzinie 15:12 do stężenia na poziomie 1,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym czynu tego dopuścił się będąc wcześniej prawomocnie skazanym Wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie, sygn. akt II K 1138/18 z dnia 27.02.2019 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, tj. o czyn z art. 178 a § 4 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 27 lipca 2021 roku około godz. 13.45 funkcjonariusze policji z polecenia dyżurnego KPP B. udali się do miejscowości K., gm. Z., gdzie według zgłaszającego S. P. kierujący wjechał samochodem do przydrożnego rowu i oddala się na pieszo w kierunku miejscowości C.. Zgłaszający podał, że kierujący ubrany był w koszulkę koloru czerwonego. Po dotarciu na miejsce w przydrożnym rowie na skrzyżowaniu dróg C./ K. funkcjonariusze policji zastali uszkodzony znak drogowy oraz pojazd marki M. o nr rej. (...). Następnie funkcjonariusze policji udali się w kierunku miejscowości C., gdzie po około 400 m zastali idącego mężczyznę ubranego w koszulkę z krótkim rękawem koloru czerwonego. Mężczyzną okazał się być B. C.. Od oskarżonego wyczuwalna była silna woń alkoholu z ust, a także miał problem z poruszaniem się. W kieszeni spodni posiadał kluczyki od wyżej wymienionego samochodu. Oskarżony oświadczył funkcjonariuszom policji, że ma czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Potwierdził, że to jego samochód znajduje się w rowie.

notatka urzędowa

k. 1

B. C. przebadano urządzeniem A. z wynikiem o godz. 13:52 na poziomie 1,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i o godz. 13:55 z wynikiem 1,76 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce przybyła grupa dochodzeniowo śledcza z technikiem kryminalistyki, która wykonała na miejscu czynności. Pojazd marki M. (...) o nr rej. (...) został przekazany żonie oskarżonego P. C., która przyjechała po niego na miejsce zdarzenia.

protokół badania stanu trzeźwości

k. 2

protokół oględzin miejsca

k. 7

oświadczenie P. C.

k.6

Następnie funkcjonariusze policji udali się z B. C. na Komisariat Policji w Z., gdzie przebadano oskarżonego na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu na urządzeniu kontrolno- pomiarowym typu Alkometr A 2,0 z wynikiem o godz. 14.05 na poziomie 1,55 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godz. 14:07 na poziomie 1,72 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godz. 14:41 na poziomie 1,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a o godz. 15:12 na poziomie 1,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Oskarżony został zatrzymany i osadzony w (...) w KPP B..

protokół badania stanu trzeźwości

k. 3

świadectwa wzorcowania

k. 29, 30

protokół zatrzymania osoby

k. 5

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W dniu 27 lipca 2021 r. wyjechał ze swojego miejsca zamieszkania tj. miejscowości C. do sklepu po alkohol do K.. Do sklepu pojechał swoim samochodem marki M. (...) o nr rej. (...). Od dwóch dni spożywał nieprzerwalnie alkohol. W dniu zdarzenia od rana wypił cztery piwa o pojemności 0,5 litra oraz wino musujące o pojemności około 1 litra. Przed wyjazdem z domu spożył dwa piwa. Poprzedniego dnia tj. 26 lipca 2021r. wypił wódkę o pojemności 1 litra i piwo o pojemności 0,5 l. Poza alkoholem nie spożywał żadnych posiłków. Pod sklepem w K. wypił dwa piwa i szampana. Następnie wsiadł do samochodu i chciał wrócić do domu. Przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do miejscowości C. i K. stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, po czym pieszo oddalił się w kierunku swojego domu. Gdy szedł zatrzymał go patrol policji.

wyjaśnienia oskarżonego

k. 20-21

Oskarżony był wielokrotnie karany.

Prowadził samochód mimo orzeczonego wcześniej wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt II K 1138/18 zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

karta karna

k. 24 - 26

informacja o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego

k. 27- 27a

odpis wyroku

k. 31

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego

Wyjaśnienia są spójne, logiczne i konsekwentne. Korespondują z notatką urzędową i pozostałym materiałem dowodowym zebranym w sprawie.

oświadczenie P. C.

niekwestionowany dokument.

notatka urzędowa

niekwestionowany dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji.

protokół badania stanu trzeźwości

Spełnia warunki określone przepisami prawa, strony nie kwestionowały jego treści.

protokół oględzin miejsca

Spełnia warunki określone przepisami prawa, strony nie kwestionowały jego treści.

świadectwa wzorcowania

Spełnia warunki określone przepisami prawa, strony nie kwestionowały jego treści.

protokół zatrzymania osoby

Spełnia warunki określone przepisami prawa, strony nie kwestionowały jego treści.

karta karna

niekwestionowany dokument urzędowy.

informacja o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego

niekwestionowany dokument urzędowy.

odpis wyroku

niekwestionowany dokument urzędowy.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięciaz wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

B. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Na podstawie art. 105 § 1 i 3 kpk postanowieniem Sądy Rejonowego w Bełchatowie z dnia 24 stycznia 2022 roku Sąd sprostował oczywistą omyłkę pisarską w wyroku Sądu Rejonowego z dnia 10 stycznia 2022 roku, sygn. akt II K 850/21 w ten sposób, że w komparycji wyroku dopisał w opisie zarzucanego czynu czas i miejsce jego popełnienia.

Przypisane oskarżonemu B. C. zachowanie wypełnia dyspozycję występku określonego w art. 178a § 4 kk. Oskarżony prowadził bowiem pojazd mechaniczny w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości. B. C. prowadził samochód osobowy po drodze publicznej, a więc w ruchu lądowym. Zawartość zaś alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczyła wartość określoną w art. 115 § 16 kk, która zawiera definicję stanu nietrzeźwości, a która wyrażała się w stężeniu o godzinie 13:52 na poziomie 1,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 13:55 na poziomie 1,76 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:05 na poziomie 1,55 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:07 na poziomie 1,72 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 14:41 na poziomie 1,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i o godzinie 15:12 na poziomie 1,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oskarżony dopuścił się przypisanego czynu będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości oraz w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniami za przestępstwa wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 27 lutego 2019 roku w sprawie II K 1138/18. Ponadto B. C. w chwili popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 kk tj. w dniu 27 lipca 2021 roku odbywał karę w systemie dozoru elektronicznego.

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

B. C.

1.

I

Sąd na podstawie art. 178a § 4 kk wymierzył oskarżonemu karę 1 roku pozbawienia wolności.

Na niekorzyść oskarżonego Sąd wziął pod uwagę jego wielokrotną karalność, zaś na korzyść zostało poczytane przyznanie się przez B. C. do winy.

Wymierzona kara 1 roku pozbawienia wolności odpowiada przede wszystkim stopniowi winy oskarżonego oraz społecznej szkodliwości jego czynu. Pozwala ona ponadto na osiągnięcie zapobiegawczych i wychowawczych celów kary w stosunku do niego, a także czyni zadość potrzebie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Oskarżony działał umyślnie i w pełni świadomie zdecydował się na spożywanie alkoholu i kierowanie pod jego działaniem samochodem. W chwili zatrzymania przez funkcjonariuszy policji oświadczył, że ma czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Pił alkohol ciągiem od dwóch dni, nie spożywając przy tym żadnych posiłków. Będąc pod wpływem alkoholu wsiadł do samochodu i pojechał do sklepu aby kupić go więcej. W sklepie wypił dwa piwa i szampana po czym wsiadł do samochodu i odjechał. Wracając do domu stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu uszkadzając przy tym znak drogowy. B. C. swoje zachowanie skierował przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, zaś stopień społecznej szkodliwości jego czynu był bardzo wysoki. Oskarżony był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu i pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z premedytacją wsiadł do samochodu i będąc pod wpływem alkoholu zdecydował się kierować samochodem.

Z uwagi na to, że oskarżony był już uprzednio skazany na karę pozbawienia wolności możliwość warunkowego zawieszenia jej wykonania była wykluczona, gdyż sprzeciwia się temu regulacja przepisu art. 69 § 1 kk.

B. C.

3

I

Stosownie do treści art. 42 § 3 kk Sąd orzekł obligatoryjny środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

B. C.

4.

I

Sąd orzekł obligatoryjne świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Zdaniem Sądu konieczność uiszczenia kwoty świadczenia pieniężnego we wskazanej wysokości spowoduje u oskarżonego realną dolegliwość związaną z popełnionym przestępstwem.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

B. C.

2

I

Zgodnie z dyspozycją art 63 § 1 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres zatrzymania od dnia 27.07.2021 r godz. 14.00 do dnia 28.07.2021 r. godz. 17.19.

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionychw innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowałokreślonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5

Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej (...) kwotę 516,60 złotych tytułem nieopłaconej, udzielonej oskarżonemu B. C. obrony z urzędu według stawek zgodnych z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

6

Sąd w oparciu o dyspozycję art. 624 § 1 kpk zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych związanych z wydaniem wyroku przejmując je na rzecz Skarbu Państwa.

7.  Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Ewa Grabarz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Bełchatowie
Data wytworzenia informacji: