VIII U 2148/18 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2019-11-18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13 września 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. stwierdził, że Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo - Usługowe (...) jest dłużnikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, a zadłużenie wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi na dzień wydania decyzji wynosi łącznie 4.493,12 złotych, w tym z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne w ramach zakresów numerów deklaracji 01-39 za okres od czerwca 2016 roku do grudnia 2016 roku w kwocie 3.900,12 złotych, odsetek za zwłokę 593 złotych. (decyzja – w aktach ZUS)

W odwołaniu z dnia 24 października 2018 roku wspólnik spółki cywilnej PPHU (...) wniósł o jej uchylenie wskazując, że spółka w 2016 roku nie przyniosła żadnego przychodu, co zwalnia ją z obowiązku zapłaty spornej należności. (odwołanie k. 3)

Odpowiadając na odwołanie pismem z dnia 2 listopada 2018 roku organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując że spółka cywilna – PPHU (...) prowadziła w 2016 roku działalność gospodarczą . ( odpowiedź na odwołanie k 4)

Zainteresowany W. M. (1) nie zajął żadnego stanowiska w sprawie. (niesporne)

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

W. M. (2) i W. M. (1) są wspólnikami Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowo - Usługowe (...) spółki cywilnej od 1 stycznia 1999 roku. (niesporne)

W okresie od 1 czerwca 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku W. M. (2) podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia, a W. M. (1) – z tytułu prowadzenia własnej (pod nazwą MAC) działalności gospodarczej. (niesporne)

W 2016 roku (...) spółka cywilna nie osiągnęła żadnych przychodów, nie generowała nawet żadnych kosztów. Wspólnicy nie zawiesili jednak działalności tej spółki. (niesporne)

Powyższe ustalenia pozostawały w sprawie niesporne. Rozstrzygnięcia wymagała jedynie kwestia prawna.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie jest niezasadne.

Obowiązujący w spornym okresie przepis art.66 ust.1 pkt 1 lit c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (obecnie - t.j. Dz.U. z 2019 roku, poz.1373) stanowił, iż obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl zaś przepisu art.82 ust.1 i 3 cytowanej ustawy jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie, jeżeli zaś ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, z zastrzeżeniem ust. 4.

Na podstawie art. 69 ust. 1 wyżej wskazanej ustawy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących działalność gospodarczą powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych.

Z treści art.6 ust.1 pkt 5 i art.2 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 roku, poz.300) wynika z kolei, że obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, wypadkowym - podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 3 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą sami obliczają i przekazują co miesiąc do Zakładu.

Na mocy art.46 ust.1 tej drugiej ustawy płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy..

Zgodnie z ustalonym przez Sąd i niespornym stanem faktycznym wynika, że w spornym okresie - od czerwca do grudnia 2016 roku (...) spółka cywilna, której wspólnikami są W. M. (2) i W. M. (1), nie osiągnęła żadnych przychodów, nie generowała nawet żadnych kosztów

Okoliczności te jednak – w ocenie Sądu rozpoznającego przedmiotową sprawę - nie mogą stanowić podstawy do wzruszenia zaskarżonej decyzji, stwierdzającej zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne wspólników w niekwestionowanej przez nich wysokości.

W myśl bowiem brzmienia art.36a ust.2 cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Przepis ten został wprowadzony do komentowanej ustawy z dniem 20 września 2008 roku na podstawie art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 10 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 141, poz. 888), która wdrożyła do polskiego porządku prawnego instytucję zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wyłączenie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w okresie zawieszenia tej działalności znalazło wyraz w zmienionym brzmieniu art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają wprawdzie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, lecz z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.) wynosi od 30 dni do 24 miesięcy.

Poprzez ustawę z dnia 10 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadzono do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do utrzymanych w mocy do 30 czerwca 2011 roku przepisów ustawy – Prawo działalności gospodarczej istotne novum, polegające na możliwości czasowego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, i jednocześnie nałożono na przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej obowiązek dokonania zgłoszenia do tej ewidencji zawiadomienia o zawieszeniu wykonywania (o wznowieniu wykonywania uprzednio zawieszonej) działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorcy wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o ujawnienie zawieszenia (wznowienia) wykonywania działalności gospodarczej należy złożyć do sądu rejestrowego.

Należy wobec powyższego przyjąć, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która czasowo zaprzestała faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej jest zwolniona z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu (w tym z obowiązku odprowadzania składek na te ubezpieczenia) tylko wówczas, gdy wypełniła ciążący na niej – na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – obowiązek ujawnienia tego faktu w odpowiednim rejestrze (w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym). Jeśli zaniechała tego obowiązku, to okres faktycznego niewykonywania działalności pozarolniczej nie zwalnia jej z obowiązku odprowadzania należnych składek

Z tych względów Sąd na postawie art.477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie jako niezasadne.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Magdalena Baraniecka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Osoba, która wytworzyła informację:  Paulina Kuźma
Data wytworzenia informacji: