VIII U 398/15 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2016-03-23

Sygn. akt VIIIU 398/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12 stycznia 2015 roku w sprawie znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił T. B. prawa do ponownego ustalenia wysokości świadczenia.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podał, że ubezpieczona nie przedstawiła nowych dokumentów mających wpływ na zmianę wysokości świadczenia. Nadal najkorzystniejszym wariantem jest wskaźnik podstawy wymiaru obliczony z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu od 1974 do 2010m roku wynoszący 46,38%.

W odwołaniu od powyższej decyzji T. B. wniosła o jej zmianę. Podała, iż do wysokości emerytury powinny być wzięte zarobki z lat 1973 - 1998.

W odpowiedzi na odwołanie pełnomocnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniósł o jego oddalenie.

W toku postępowania Sąd odpuścił dowód z opinii biegłego celem ustalenia wysokości emerytury ubezpieczonej w najkorzystniejszym wariancie.

Na rozprawie dniu 16 marca 2016 roku ubezpieczona wskazała, iż nie ma zastrzeżeń do opinii biegłej. Złożyła oświadczenie o cofnięciu odwołania.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art.477 9§1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) odwołanie od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Odwołanie od decyzji organu rentowego wszczynające postępowanie sądowe pełni rolę pozwu, jest pismem procesowym. Jednocześnie jako pismo procesowe kwalifikowane musi spełniać wymogi wynikające z art. 477 10§1 k.p.c., wiążące się głównie z tym, że jest to jednocześnie środek zaskarżenia decyzji organu rentowego.

Zgodnie z treścią art.203§1 k.p.c. pozew (odwołanie od decyzji organu rentowego) może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

Na rozprawie w dniu 16 marca 2016 roku ubezpieczona cofnęła odwołanie. Pełnomocnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyraził zgodę na dokonanie tej czynności.

W ocenie Sądu cofnięcie odwołania nie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego, nie zmierza do obejścia prawa, nie narusza również słusznego interesu ubezpieczonej (art.203§4 k.p.c. w zw. z art.469 k.p.c.).

Ubezpieczona zapoznała się z opinią biegłej, która wyliczyła świadczenie ubezpieczonej w najkorzystniejszym wariancie. Treść opinii, do której ubezpieczona nie miała zastrzeżeń, była bezpośrednim powodem zrezygnowania przez ubezpieczoną z dalszego postępowania i w konsekwencji cofnięcia odwołania. Ubezpieczona została pouczona o skutkach cofnięcia odwołania i podtrzymała swoje oświadczenie.

Wobec powyższego Sąd umorzył postępowanie w sprawie na podstawie art.355§1 k.p.c.

ZARZĄDZENIE

Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć ubezpieczonej, pouczając ją o prawie, terminie i sposobie złożenia zażalenia.

23 marca 2016 roku

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agata Koszewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Osoba, która wytworzyła informację:  I.Matyjas
Data wytworzenia informacji: