III Ca 49/10 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2010-03-01

Sygn. akt III Ca 49/10

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 20 października 2009 roku Sąd Rejonowy w Pabianicach w sprawie z wniosku Skarbu Państwa – Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z udziałem E. Ł., R. Ł. i F. Ł. o sporządzenie spisu inwentarza:

- nakazał dokonać spisu inwentarza spadku po P. Ł., zmarłym 24 kwietnia 2007 roku w G., ostatnio stale zamieszkałym w P.;

- wykonanie postanowienia zlecił Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Pabianicach.

Apelację od powyższego postanowienia w całości złożyli uczestnicy E. Ł. i F. Ł., zarzucając Sądowi Rejonowemu naruszenie art. 5 k.c. poprzez jego niezastosowanie.

Skarżący wskazali, iż żądanie przez wnioskodawcę spisu inwentarza po zmarłym P. Ł. w okolicznościach rozpoznawanej sprawy jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa, a co za tym idzie nadużyciem prawa przysługującego wierzycielowi zmarłego.

Apelujący podkreślili, iż w toku przeprowadzonego postępowania działowego wartość masy spadkowej została ustalona na kwotę 4.358.413,25 złotych, a wartość długów obciążających spadek na kwotę 2.769.709 złotych. Tym samym oczywiste jest, że spadkobiercy mimo braku wiedzy o zobowiązaniu podatkowym zmarłego na rzecz wnioskodawcy będą zobowiązani do jego pokrycia w całości, co czyni zbędnym dokonywanie spisu inwentarza spadku po P. Ł..

W konkluzji apelujący wnieśli o zmianę zaskarżonego postanowienia przez oddalenie wniosku i zasądzenie zwrotu kosztów postępowania od wnioskodawcy na rzecz uczestników.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest niezasadna.

Sąd Okręgowy podziela i przyjmuje za własny ustalony przez Sąd Rejonowy stan faktyczny.

Już na wstępie należy wskazać, iż Sąd Rejonowy w niniejszej sprawie prawidłowo zastosował art. 644 k.p.c., który nakazuje, aby jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wydał postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. Tym samym wbrew stanowisku apelujących, to nie wnioskodawca, jako wierzyciel spadkodawcy, jest uprawniony do żądania spisu inwentarza po zmarłym P. Ł., ale to obowiązkiem Sądu było nakazać sporządzenie spisu inwentarza. Sąd Rejonowy stwierdzając nabycie spadku po zmarłym P. Ł. w sprawie sygn. akt I Ns 338/07 bez jednoczesnego nakazania sporządzenia spisu inwentarza naruszył zatem przepis art. 644 k.p.c.. Wniosek wierzyciela rozpoznawany w niniejszej sprawie zmierzał do naprawienia wskazanego naruszenia i wykonania przez Sąd obowiązku zastrzeżonego we wskazanym przepisie kodeksu postępowania cywilnego.

Brak jest zatem podstaw do uznania, iż żądanie wnioskodawcy narusza jakąkolwiek zasadę współżycia społecznego (art. 5 k.c.). Nie może być bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego dążenie wnioskodawcy do zrealizowania obowiązku ciążącego na Sądzie z mocy ustawy.

Konkludując, na podstawie art. 385 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy oddalił apelację.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Sabina Szwed
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Data wytworzenia informacji: