II K 1398/21 - wyrok Sąd Rejonowy w Kaliszu z 2022-10-18

7.Sygn. akt II K 1398/21

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 października 2022 r.

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący sędzia Maciej Maciaszek

Protokolant stażysta Wiktoria Zagórowska

po rozpoznaniu dnia 17.10.2022 r.

sprawy K. L. , c. M. i B. zd. K., ur. (...) w K.

oskarżonej o to, że:

w K. w dniu 24 sierpnia 2021 r, przy ul. (...) około godz. 16 na parkingu należącym do Osiedla (...), popchnęła oskarżycielkę prywatną na ławkę, a następnie szarpnęła ją za włosy i ubranie, w konsekwencji czego spowodowała ból szyi u oskarżycielki prywatnej oraz ból przy ruszaniu głową, a także ból w okolicy stawu skokowego lewego, czym naruszyła jej nietykalność cielesną

tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.

1.  oskarżoną K. L. w miejsce zarzucanego jej czynu uznaje za winną tego, że w K., w dniu 24 sierpnia 2021 r, przy ul. (...), około godz. 16, na parkingu należącym do Osiedla (...) wpierw popchnęła oskarżycielkę prywatną J. K., a po chwili ponownie popchnęła ją na ławkę i szarpała ją za włosy i ubranie, czym naruszyła jej nietykalność cielesną, tj. czynu wyczerpującego dyspozycję art. 217 § 1 k.k. i na podstawie art. 217 § 2 k.k. odstępuje od wymierzenia oskarżonej kary,

2.  na podstawie art. 46 § 1 k.k. orzeka od oskarżonej na rzecz oskarżycielki prywatnej J. K. obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w kwocie 300 (trzysta) złotych,

3.  na podstawie art. 631 k.p.k. zasądza od oskarżonej na rzecz oskarżycielki prywatnej J. K. kwotę 150 (sto pięćdziesiąt) złotych tytułem części kosztów procesu,

4.  wymierza oskarżonej opłatę w kwocie 30 (trzydzieści) złotych.

sędzia Maciej Maciaszek

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1398/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

K. L.

W K., w dniu 24 sierpnia 2021 r, przy ul. (...), około godz. 16, na parkingu należącym do Osiedla (...) wpierw popchnęła oskarżycielkę prywatną J. K., a po chwili ponownie popchnęła ją na ławkę i szarpała ją za włosy i ubranie, czym naruszyła jej nietykalność cielesną

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżona K. L. i oskarżycielka prywatna J. K. są sąsiadkami, ich rodziny przyjaźniły się - do czasu zaistnienia romansu między J. K. i mężem oskarżonej - A. L.. Od momentu jego ujawnienia w maju 2021 r. strony są skonfliktowane.

W dniu 24 sierpnia oskarżona z mężem i dzieckiem przebywali na placu zabaw przed blokiem. Tymczasem oskarżycielka prywatna wracała ze swoją małoletnią córką z przedszkola do domu. Oskarżona zauważyła oskarżycielkę, podeszła do niej i rozpoczęła kłótnię, w trakcie której skracała dystans do pokrzywdzonej. Mąż oskarżonej (zawołany w międzyczasie i stojący przy wymienionych) zareagował na to skracanie dystansu przytrzymując żonę. Pomimo tego oskarżona w pewnym momencie popchnęła pokrzywdzoną. A. L. zareagował na to wchodząc między strony i przytrzymując oskarżoną. Ta jednak wykonała kolejny ruch w stronę pokrzywdzonej i wtedy J. K. użyła wobec oskarżonej (wyjmując go w międzyczasie z torebki) gazu pieprzowego (kierując go w twarz oskarżonej). W zasięgu gazu znalazł się również A. L.. Po użyciu gazu pokrzywdzona uciekła a oskarżona z mężem skierowali się na plac zabaw. Po chwili jednak oskarżona pobiegła za J. K., przewróciła ją na ławkę i zaczęła szarpać za włosy i ubranie. A. L. podbiegł do stron, rozdzielił je i odszedł z żoną.

J. K. w wyniku zajścia nie odniosła zewnętrznych obrażeń.

opinia lekarska

7

nagranie zajścia

8, 59

częściowo zeznania A. L.

37, 58-59

zeznania J. K.

58

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła J. K. o uszkodzenie w tym dniu ciała K. L. poprzez użycie wobec niej gazu pieprzowego.

kopia aktu oskarżenia

44-45

K. L. ma 25 lat, wykształcenie wyższe, jest pielęgniarką, mężatką, ma jedno małe dziecko. Zatrudniona w szpitalu jako pielęgniarka z wynagrodzeniem 6000 zł brutto. Nie była karana. Brak zastrzeżeń kuratora.

dane osobopoznawcze

31

dane o karalności

47

wywiad

48

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Sąd dał wiarę zeznaniom oskarżycielki prywatnej. W zakresie przebiegu będącego przedmiotem zarzutu zajścia zeznania te znajdują potwierdzenie w nagraniu zajścia - dowodzie na tyle oczywistym i wiarygodnym, że pozwala czynić ustalenia odnośnie wiarygodności pozostałych dowodów.

A. L. dano wiarę częściowo - jedynie w zakresie zgodnym z poczynionymi przez sąd ustaleniami, w szczególności w oparciu o nagranie zdarzenia. Nie uszła uwadze sądu niezręczna sytuacja świadka stojącego między żoną a kobietą z którą miał romans. Nie uszło też uwadze sądu, że świadek ten po wybaczeniu przez żonę jego romansu zdecydował się prezentować raczej jako jego ofiara (co determinowało potrzebę wspierania żony i przerzucania jak najwięcej winy na J. K.). To z kolei determinowało treść i wydźwięk jego zeznań. Stąd ograniczona ich wartość.

Ustalając przebieg zdarzenia sąd oparł się na jego nagraniu. Dowód ten wątpliwości co do przebiegu samego zajścia nie budził wątpliwości. Podobnie oceniono pozostałe dokumenty - sporządzone fachowo i rzetelnie. Oczywiście akt oskarżenia był jedynie dowodem działań prokuratora - zarzuty w nim zawarte będą dopiero przedmiotem rozstrzygnięć sądu.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Oskarżona nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. W obszernych wyjaśnieniach koncentrowała się na okolicznościach, które doprowadziły do konfliktu między stronami, całą winą obciążając oskarżycielkę prywatną. Odnośnie samego zarzutu umniejszała wagę własnych zachowań eksponując rzekomo prowokujące zachowanie pokrzywdzonej i jej rolę w całym zajściu.

Zaznaczyć należy, że istotny dla rozstrzygnięcia sprawy był tylko materiał dowodowy dotyczący bezpośrednio zajścia będącego przedmiotem zarzutu. W tym zakresie wyjaśnieniom oskarżonej nie dano wiary. Z odtworzonego nagrania, dokumentującego przebieg zajścia nie wynika, aby pokrzywdzona w jakikolwiek sposób prowokowała oskarżoną. Wręcz przeciwnie - nagranie potwierdza zeznania pokrzywdzonej, że starała się ona uniknąć konfrontacji z oskarżoną i jedynie dostać się do mieszkania. Nagranie obrazuję, że to oskarżona zainicjowała całe zajście podchodząc do pokrzywdzonej, inicjując kłótnię, skracając do niej dystans, popychając ją, nie reagując na starania męża (dążącego do rozdzielenie stron), czyniąc kolejny krok w stronę pokrzywdzonej (na co ta zareagowała użyciem gazu i uciekła). Wreszcie, po zakończeniu tego etapu zdarzenia to oskarżona zainicjowała kolejny: goniąc pokrzywdzoną, przewracając ją na ławkę i szarpiąc. Dlatego, wobec oczywistych obrazów nagrania, wyjaśnienia oskarżonej uznano za niewiarygodne, stanowiące wyłącznie przejaw obrony własnego zachowania.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

K. L.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Art. 217§1 kk penalizuje zachowanie polegające na uderzeniu człowieka lub naruszeniu w inny sposób jego nietykalności cielesnej. Przestępstwo to nie wiąże się z narażeniem zdrowia na szwank, nie jest uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia – nie powoduje bowiem zmian anatomicznych ani fizjologicznych w organizmie ludzkim. Działanie może polegać na uderzeniu innej osoby, jej kopnięciu, popchnięciu, przewróceniu, pociągnięciu za włosy, szarpaniu, oblaniu woda lub nieczystościami, zrzuceniu nakrycia głowy, plunięciu w twarz, itp. Nie pozostawia ono śladów na ciele lub pozostawia ślady jedynie nieznaczne i przemijające (np. w postaci sińca, zadrapania, zaczerwienienia – ewentualnie powodujące uczucie chwilowego bólu).

Umyślność może polegać na zamiarze bezpośrednim jak i ewentualnym.

Paragraf 2 tego przepisu pozwala na odstąpienie od wymierzenia kary, jeśli pokrzywdzony odpowiada na zachowanie sprawcy naruszeniem jego nietykalności.

Oskarżona popychając, przewracając i szarpiąc pokrzywdzoną umyślnie wypełniła znamiona tego występku. Jej winą nie budzi wątpliwości. Stopień społecznej szkodliwości tego czynu nie jest jednak duży, uwzględnienia wymaga również tło konfliktu między stronami i brak fizycznych obrażeń pokrzywdzonej. Jako okoliczności łagodzące potraktowano uprzednią niekaralność oskarżonej i pozytywną opinię środowiskową. Uwzględniono wreszcie fakt, że pokrzywdzona odpowiedziała działaniem zawierającym w sobie również element naruszenia nietykalności oskarżonej. Powyższe przemawiało za odstąpieniem od wymierzenia oskarżonej kary. Pomimo takiego rozstrzygnięcia oskarżona winna w przyszłości rozumieć potrzebę przestrzegania porządku prawnego.

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ponieważ to jednak oskarżona zainicjowała zajście, którego przebieg był dla pokrzywdzonej niewątpliwie doznaniem krzywdzącym, zasądzono od oskarżonej na rzecz pokrzywdzonej obowiązek zadośćuczynienia o charakterze raczej symbolicznym, motywujący jednocześnie dodatkowo oskarżoną do powstrzymywania się w przyszłości od podobnych zachowań.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

Konsekwencją rozstrzygnięcia o odstąpieniu od wymierzenia kary oskarżonej z uwagi na retorsję pokrzywdzonej było zastosowanie przez sąd przepisu art 631 kpk i obciążenie stron kosztami postępowania po połowie. W ocenie sądu okoliczności sprawy, waga i konsekwencje zachowania każdej ze stron a także pierwotne tło zdarzenia uzasadniają takie rozstrzygnięcie.

Oskarżoną obciążono opłatą, jej wysokość ma charakter symboliczny i nie stanowi nadmiernego ciężaru.

7.  Podpis

SSR Maciej Maciaszek

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Wiktoria Zagórowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kaliszu
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Maciej Maciaszek
Data wytworzenia informacji: