II K 1197/20 - wyrok Sąd Rejonowy w Kaliszu z 2021-01-13

7.Sygn. akt II K 1197/20

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 stycznia 2021r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora---

po rozpoznaniu dnia 13.01.2021r

sprawy A. B. s. E. i I. zd. K., ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 30 marca 2020 roku w K. woj. (...), prowadził w ruchu lądowym na drodze publicznej pojazd mechaniczny marki S. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, wynik badania 1,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o czyn z art. 178a § 1 k.k.

1.  oskarżonego A. B. uznaje za winnego zarzucanego mu czynu wyczerpującego dyspozycję art. 178a § 1 k.k. i za to na podstawie art. 178a § 1 k.k. wymierza mu karę 10 (dziesięciu) miesięcy ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 (trzydziestu) godzin miesięcznie,

2.  na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w strefie ruchu lądowego na okres 3 (trzech) lat,

3.  na podstawie art. 43a § 2 k.k. orzeka od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5000 (pięciu tysięcy) złotych,

4.  na podstawie art. 63 § 4 k.k. na poczet orzeczonego środka karnego zalicza oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 30 marca 2020 r.,

5.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów sądowych w pozostałym zakresie obciążając nimi Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1197/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. B.

w dniu 30 marca 2020 roku w K. woj. (...), prowadził w ruchu lądowym na drodze publicznej pojazd mechaniczny marki S. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, wynik badania 1,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. czyn z art. 178a § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.  W dniu 30 marca 2020 r. oskarżony A. B. po kłótni z pracodawcą zakupił alkohol a następnie go wypił w lesie winiarskim. Następnie zasnął w samochodzie. Po pewnym czasie postanowił wrócić do domu. Oskarżony kierował na ul. (...) w K. samochodem marki S. (...) o numerze rejestracyjnym (...), którym spowodował kolizję.

1. protokół badania trzeźwości,

2. notatka urzędowa

3. wyjaśnienia oskarżonego

1. k. 2-3, 6-7,

2. k. 1

3. k. 103, 32

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

1-3

Sąd dał wiarę wymienionym dowodom ponieważ nie ujawniły się okoliczności nakazujące zakwestionować ich autentyczność lub rzetelność.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Zeznania K. S.

Zeznania tego świadka potwierdzają okoliczności w jakich doszło do kolizji w dniu 30 marca 2020 r. z udziałem oskarżonego

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

A. B.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z treścią art. 178a § 1 k.k. karze podlega ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości (…), prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym (…). Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na przypisanie oskarżonemu A. B. czynu polegającego na tym, że w dniu 30 marca 2020 roku w K. woj. (...), prowadził w ruchu lądowym na drodze publicznej pojazd mechaniczny marki S. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, wynik badania 1,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. czynu wyczerpującego dyspozycję art. 178a § 1 k.k. W ocenie Sądu nie ujawniły się okoliczności wyłączające winę lub bezprawność czynu oskarżonego. Oskarżony działał umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Niewątpliwie oskarżony sięgnął po alkohol w celu odreagowania nawarstwiających się sytuacji stresowych i takie zachowanie nie jest zabronione. Ocenie Sądu podlega jedynie zachowanie oskarżonego już po spożyciu tego alkoholu. A decydując się na kierowanie samochodem oskarżony nie znajdował się w żadnej szczególnej sytuacji motywacyjnej, tym bardziej, iż miał różne możliwości dostania się do miejsca zamieszkania.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. B.

1.

2.

3.

4.

1

1. Sąd uznał, iż stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonego jest znaczny, a to z uwagi na stwierdzony poziom alkoholu, nagminność tego rodzaju czynów. Oskarżony wcześniej wykonywał zawód policjanta, znał wpływ alkoholu na organizm człowieka, musiał orientować się w mechanizmie eliminacji alkoholu z organizmu. Należy również zauważyć, iż obecnie wiadomości dotyczące możliwości kierowania pojazdami mechanicznymi po spożyciu alkoholu są ogólnodostępne w mediach, internecie. L. jest obszarem dobrze skomunikowanym poprzez transport publiczny z K., oskarżony również nawet nie podjął próby dostania się do domu taksówką.

Alkohol wywołał u oskarżonego nieracjonalną ocenę możliwości kierowania samochodem. Skutkiem tego była kolizja drogowa. Alkohol w znacznej ilości oskarżony spożył mimo wdrożonego leczenia psychiatrycznego.

Jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował uprzednią niekaralność oskarżonego, przyznanie się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyrażenie skruchy.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz sytuację materialną oskarżonego Sąd wymierzył oskarżonemu karę ograniczenia wolności.

2., 3. W opisanym stanie faktycznym obligatoryjne było orzeczenie zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi w strefie ruchu lądowego – art. 42 § 2 k.k. oraz świadczenia pieniężnego – art. 43a § 2 k.k.

4. Na podstawie art. 63 § 4 k.k. zaliczono oskarżonemu na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 30 marca 2020 r.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5.

Biorąc pod uwagę sytuację materialna oskarżonego, który utrzymuje się ze świadczenia przedemerytalnego obciążono go jedynie częścią kosztów sądowych – art. 624 par. 1 k.p.k.

7.  Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agnieszka Dębowa
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kaliszu
Osoba, która wytworzyła informację:  Agnieszka Wachłaczenko
Data wytworzenia informacji: