II Cz 113/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Kaliszu z 2014-03-31

Sygn. akt II Cz 113/14

POSTANOWIENIE

K., dnia 31 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: S. S.O. Henryk Haak

Sędziowie: S.S.O. Marian Raszewski – spr.

S.S.O. Paweł Szwedowski

po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta Ł.

o stwierdzenie nabycia spadku po B. B., S. B., D. B., I. W. B., R. B., A./A. B./B., J. B./ B.

w przedmiocie zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. akt I Ns 1611/12

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie

Sygn. akt II Cz 113/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. zawiesił postępowanie w sprawie z wniosku Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta Ł.o stwierdzenie nabycia spadku po B. B., S. B., D. B., I. W. B., R. B., A./A. B./B., J. B./ B..

W uzasadnieniu wskazano, iż wnioskodawca nie wykonał w wyznaczonym terminie zarządzenia Sądu w postaci uzupełnienia braków formalnych wniosków, co skutkuje niemożliwością nadania sprawie dalszego biegu.

Zażalenie na to orzeczenie wniósł Skarb Państwa – Prezydent Miasta Ł. zaskarżając to orzeczenie w całości i domagając się jego uchylenia.

W uzasadnieniu wskazał, iż w piśmie procesowym wniesionym w dniu 27 grudnia 2013 r., a zatem przed upływem wyznaczonego terminu, wnioskodawca uzupełnił wskazane przez Sąd Rejonowy okoliczności, przedkładając stosowne dokumenty. Ponadto w dniu 13 stycznia 2014 r. przedłożono zupełne odpisy aktów zgonu B. B., D. B.i I. W. B.. Z tych przyczyn brak było podstaw do zawieszenia postępowania w niniejszej sprawie.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Analizując treść zarządzenia Sądu Rejonowego z dnia 23 listopada 2012 r. (k. 32 – 32v), doręczonego wnioskodawcy w dniu 10 grudnia 2013 r. (z.p.o. k. 34) oraz odpowiedź wnioskodawcy złożoną w piśmie procesowym wniesionym w dniu 27 grudnia 2013 r., datowanym na dzień 20 grudnia 2013 r. (k. 35 – 36) i piśmie procesowym wniesionym w dniu 11 stycznia 2013 r. (k. 47 – 51) nie sposób zgodzić się z twierdzeniami zawartymi w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia, iż spełnione zostały przesłanki do zawieszenia postępowania w niniejszej sprawie.

Podkreślić trzeba, na co wskazał Sąd Rejonowy w uzasadnieniu, iż mimo braku stosownej wzmianki w aktach sprawy, pozytywnie rozstrzygnął wniosek Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta Ł.o wydłużenie terminu do uzupełnieniu braków formalnych do dnia 30 stycznia 2013 r. Tym samym nie ma żadnych przesłanek, aby przyjąć, iż nawet złożenie pisma w Sądzie w dniu 27 grudnia 2013 r. (po upływie wyznaczonego przez Sąd Rejonowy dwutygodniowego terminu, przy czym w aktach sprawy brak jest koperty, która umożliwiłaby ustalenie daty nadania tej korespondencji w (...)) oraz kolejnego pisma w dniu 11 stycznia 2013 r. (k. 47), mogłoby skutkować zawieszeniem postępowania w niniejszej sprawie. Z uzasadnienia Sądu I instancji wynika bowiem, iż w jego ocenie wnioskodawca nie uzupełnił wszystkich braków formalnych, do których uzupełnienia został wezwany. Z taką argumentacją Sądu Rejonowego nie sposób się zgodzić.

W pierwszej kolejności wskazać trzeba, iż Sąd I instancji niesłusznie wezwał do przedłożenia dokumentów a postaci aktów zgonów A./A. B./B., R. B. i J. B./B.. We wniosku wszczynającym niniejszą sprawę wskazano wprost, iż oryginały tych dokumentów, sporządzone w języku hebrajskim, przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Izraela, wraz z ich tłumaczeniem na język polski, znajdują się na określonych kartach akt sprawy Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi prowadzonej pod sygn. akt I Ns 828/08. Wnioskodawca wniósł o przeprowadzenie dowodu z tych dokumentów w toku niniejszej sprawy. W konsekwencji nie sposób uznać aby brak tych dokumentów rzeczywiście stanowił brak formalny wniosku o stwierdzenie nabycia spadku uniemożliwiający nadanie sprawie dalszego biegu.

W ocenie Sądu Okręgowego nie ma również żadnych podstaw prawnych dla wezwania wnioskodawcy o sprostowanie aktu zgonu S. B., gdyż wskazanie w tym dokumencie jako miejsca zgonu miasta Ł. nie wyklucza okoliczności, iż ostatnim miejscem zamieszkania tej osoby był K..

Skoro wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie Sądu wskazał, iż nie posiada żadnych informacji dotyczących okoliczności, czy S. B., D. B., Izrael W. B., A./A. B./B. i J. B./ B. posiadali dzieci a ewentualnie dalszych następców prawnych oraz czy pozostawili testamenty, przedkładając na tą okoliczność odpowiedzi na wnioski o udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, a w załączeniu do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku także pismo z Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Izraelu, zawierające ostatnie znane adresy J. B., A. B. i R. B., nie ma podstaw aby wezwanie Sądu Rejonowego również w tym zakresie uznać za niewypełnione. Tym bardziej, że wnioskodawca wniósł o dokonanie ogłoszeń w trybie art. 672 k.p.c.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. uznał, iż w niniejszej sprawie, na obecnym jej etapie, nie ma podstaw do zawieszenia postępowania.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Grażyna Żółtek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Kaliszu
Osoba, która wytworzyła informację:  Henryk Haak,  Paweł Szwedowski
Data wytworzenia informacji: