II K 806/23 - wyrok Sąd Rejonowy w Nowym Sączu z 2023-10-31

Sygn. akt II K 806/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31 października 2023 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu, II Wydział Karny, w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Dominik Mąka

Protokolant: Karolina Rzeszowska-Świgut

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2023 roku, 27 października 2023 roku oraz 31 października 2023 roku

sprawy S. N. syna H. i J. z domu T.

urodzony (...) w W.

oskarżonego o to, że:

w dniu 15 kwietnia 2021 roku w nieustalonym miejscu ze skutkiem w miejscowości B. rejonu (...) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem M. M. w ten sposób, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru wywiązania się z zamieszczonej w dniu 15.04.2021 roku na internetowym portalu olx.pl oferty nr (...) dotyczącej sprzedaży bieżni elektrycznej spowodował dokonanie wpłaty kwoty 600 złotych, lecz z przyjętego zobowiązania nie wywiązał się, czym działał na szkodę w/w pokrzywdzonej

tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 kk

I.  uniewinnia oskarżonego S. N. od czynu zarzuconego aktem oskarżenia, a kosztami procesu na postawie art. 632 pkt 2 k.p.k. obciąża Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 806/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

S. N.

S. N. został oskarżony o to, że w dniu 15 kwietnia 2021 roku w nieustalonym miejscu ze skutkiem w miejscowości B. rejonu (...) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem M. M. w ten sposób, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru wywiązania się z zamieszczonej w dniu 15.04.2021 roku na internetowym portalu olx.pl oferty nr (...) dotyczącej sprzedaży bieżni elektrycznej spowodował dokonanie wpłaty kwoty 600 złotych, lecz z przyjętego zobowiązania nie wywiązał się, czym działał na szkodę w/w pokrzywdzonej tj. o występek z art. 286 § 1 k.k.

CZYNU NIE PRZYPISANO

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

A. K. na przełomie 2020 i 2021 roku pozostawała w trudnej sytuacji majątkowej. W takim stanie rzeczy postanowiła zacząć oszukiwać ludzi na portalach sprzedażowych. W tym celu oskarżona założyła szereg kont na portalu olx. Do zakładania owych kont oskarżona używała adresów mailowych weryfikowanych za pomocą numerów telefonów, które były zakładane na tzw. słupy. Podobnie w tym czasie A. K. uzyskała dostęp do szeregu kont bankowych, w ten sposób, iż płaciła ona niewielką sumę pieniędzy bezdomnym przebywającym w pobliżu jej miejsca zamieszkania, a oni zakładali owe konta na swoje dane osobowe, udostępniając A. K. owe rachunki wraz z bankowością elektroniczną.

Dane z (...) S.A. k. 60-64

Informacje z (...) Agricole k. 91-121

Zeznania świadka A. K. kj,. 161-162, k. 267

Wyjaśnienia oskarżonego S. N. k. 188-189, k. 259-260

Odpis wyroku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu w sprawie (...)k.266

Zeznania świadka A. B. k. 55-56

Zeznania świadka S. K. k. 55-60

Jednym z takich bezdomnych był mający problem z nadużywaniem alkoholu S. N.. W kwietniu 2021 roku A. K. poleciła S. N. założenie konta bankowego w zamian za kwotę 100 złotych. S. N. nie wiedział, iż owo konto posłuży do oszukania M. M., niemniej zdawał sobie sprawę, iż konto to może zostać użyte w bliżej nieokreślonym celu przestępczym. Mimo to oskarżony przystał na propozycje A. K. i 9 kwietnia 2021 roku utworzył owo konto.. Po założeniu tego rachunku bankowego, S. N. przekazał A. K. wszelkie hasła, karty, dostęp do bankowości elektronicznej i przestał interesować się tym przedsięwzięciem – nie mając żadnej wiedzy o sposobie użytkowania tego rachunku przez A. K..

Informacje z (...) Agricole k. 91-121

Zeznania świadka A. K. kj,. 161-162, k. 267

Wyjaśnienia oskarżonego S. N. k. 259-260

Niedługo później A. K. na portalu olx wystawiła ofertę sprzedaży używanej bieżni. A. K. nie była w posiadaniu tego przedmiotu i od samego początku chciała wyłudzić płatność ze strony nieświadomego kontrahenta. 15 kwietnia 2021 roku owo ogłoszenie dostrzegła M. M. zamieszkała w B.. Pokrzywdzona skontaktowała się wówczas z A. K. – działającą wówczas pod danymi osobowymi M. R.. W trakcie tej rozmowy A. K. naciskała na płatność z góry przelewem.

Zeznania świadek M. M. k. 1-2, k.237

(...) screen ogłoszenia i rozmowy ze sprzedającym k. 7-16

Dane udostępnione przez olx k. 22-23

Dane z WP k. 35-37

Dane z (...) k. 38-42

Dane z (...) S.A. k. 60-64

Informacje z (...) (...) k. 91-121

Zeznania świadka A. K. k,. 161-162, k. 267

M. M. przystała na warunki sprzedającej i jeszcze tego samego dnia przelała na konto będące w dyspozycji A. K., a wcześniej założone przez S. N. umówioną sumę pieniędzy tj. kwotę 600 złotych. Po dokonaniu tego przelewu M. M. próbowała skontaktować się ze sprzedającą. Niemniej czynności te były bezskuteczne, a A. K. wkrótce później zlikwidowała rzeczone konto na portalu olx

Zeznania świadek M. M. k. 1-2, k.237

Potwierdzenie wykonania przelewu k. 17

Dane udostępnione przez olx k. 22-23

Informacje przekazane przez (...) k. 32-33

A. K. niedługo później wypłaciła pieniądze pochodzące z owej transakcji w jednym z bankomatów znajdującym się w W.P..

Informacje z (...) Agricole k. 91-121

Zeznania świadka A. K. kj,. 161-162, k. 267

S. N. ma 44 lata. Oskarżony jest kawalerem, posiadającym dwójkę dzieci, w tym dorosłą córkę. . S. N. jest osobą nadużywającą alkoholu. W chwili czynu posiadał jednak zachowaną zdolność zrozumienia jego znaczenia oraz pokierowania swoim postępowaniem. Oskarżony posiada wykształcenie podstawowe. S. N. w chwili czynu był raz karany za przestępstwo z art. 209 § 1a k.k. Następnie już po tym czynie był wielokrotnie karany za zachowania polegającym na tożsamym modus operandi, co w niniejszej sprawie. S. N. przed osadzeniem w zakładzie karnym był osobą bezrobotną. Oskarżony S. N. nie posiada żadnego wartościowego majątku.

Opinia sądowo psychiatryczna – psychologiczna k. 207-210

Karta karna k.211

Dane o oskarżonym k. 191

Zeznania świadka A. K. kj,. 161-162, k. 267

Wyjaśnienia oskarżonego S. N. k. 188-189, k. 259-260

1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Wyjaśnienia oskarżonego S. N.

S. N. będąc słuchanym w toku dochodzenia przyznał się do zarzucanego mu czynu, korzystając z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Oskarżony swoją postawę procesową zmienił w trakcie rozprawy kiedy to nie przyznał się do czynu zarzucanego w treści aktu oskarżenia. W tym zakresie S. N. złożył także swoje depozycje procesowe. W świetle tych wyjaśnień S. N. faktycznie założył konto, na które wpłynęły pieniądze przelane przez M. M.. Niemniej jednak w świetle jego relacji był to jego jedyny udział w inkryminowanym zdarzeniu. Oskarżony przyznał, iż owo konto założył za pieniądze. S. N. szczerze przyznał, iż podejrzewał, że konto to może służyć w bliżej nieokreślonym przestępczym celu, jednak jak sam podał nie interesowało go to, a potrzebował wówczas pieniędzy. Równocześnie S. N. stanowczo zaprzeczył, jakoby działał on wspólnie i w porozumieniu z A. K.. W tym zakresie oskarżony podał, iż nie miał żadnej wiedzy o umieszczeniu ogłoszenia, które posłużyło do oszukania M. M.. S. N. podał także, iż po przekazaniu uzyskanych z banku dokumentów, haseł dostępu zupełnie nie interesował się dalszym losem tego rachunku. Oskarżony zaprzeczył także, aby zamierzał ułatwić innej osobie popełnienie przestępstwa oszustwa na szkodę M. M., gdyż w ogóle nie wiedział on o tego rodzaju planach, a jedynie okoliczności polecenia założenia tego rachunku wydały się dlań podejrzane. Oskarżony podał również, iż w tym czasie był osobą w zasadzie bezdomną, nadużywającą alkoholu. S. N. zaznaczył także, iż nie umie on korzystać z internetu S. N. przyznał także, iż obecnie odbywa kary pozbawienia wolności wymierzone za ten sam modus operandi, co w niniejszej sprawie. Wyjaśnienia oskarżonego S. N. złożone na rozprawie należy uznać za wiarygodne, mające oparcie w pozostałym materiale dowodowym przeprowadzonym w toku przewodu sądowego. Natomiast jego wcześniejsze przyznanie się było efektem braku zrozumienia znaczenia przedstawionego mu zarzutu. Koronnym dowodem w niniejszej sprawie były bowiem zeznania A. K., która zdając sobie sprawę z konsekwencji tego rodzaju depozycji, przyznała iż to ona oszukała M. M.. A. K. w tym zakresie zarówno w postępowaniu przygotowawczym jak i na rozprawie głównej szczegółowo opisała modus operandi swojego działania. Przyznała się, iż korzystała ona z kont bankowych założonych dla niej przez bezdomnym przebywających w pobliżu jej miejsca zamieszkania, w tym S. N.. Niemniej kategorycznie wskazała, iż osoby te nie były wtajemniczane w jej przestępcze plany. Dla Sądu Rejonowego zdumiewające jest, iż w takim stanie rzeczy tj. dysponując już na etapie dochodzenia zeznaniami A. K. zdecydowano oskarżyć S. N. o sprawstwo wykonawcze przestępstwa oszustwa na szkodę M. M.. Należy zwrócić również uwagę, iż ogół materiału dowodowego potwierdza wersje A. K., gdyż tylko i wyłącznie numer rachunku bankowego da się połączyć z osobą oskarżonego. Natomiast symptomatyczne są tu zeznania S. K. czy A. B., którzy także podawali, iż pełnili niejako rolę słupów na prośbę samej A. K. bądź osoby z nią związanej tj. M. B.. Podkreślić również należy, iż wyjaśnienia oskarżonego złożone na rozprawie głównej licują także z wynikami badania biegłych psychiatrów, którzy stwierdzili, iż oskarżony jest osobą silnie uzależnioną od alkoholu, przejawiającą ograniczone zdolności intelektualne. E. w świetle zasad doświadczenia życiowego wątpliwe jest aby taka osoba zdołała kierować dość pracochłonnym i skomplikowanym przedsięwzięciem przestępczym – gdzie sam oskarżony wyjaśnia iż nie umie on korzystać z sieci internet. To wszystko sprawiło, iż Sąd Rejonowy uznał, iż to wyjaśnienia S. N. złożone na rozprawie głównej mają pokrycie w rzeczywistości i posłużył się nimi ustalając stan faktyczny w tej sprawie.

zeznania świadka S. K.

Marginalne znaczenie dla losów tego postępowania miały zeznania świadka S. K.. Świadek te przyznał jedynie, iż jego córka w przeszłości używała wystawionych na jego dane rachunków bankowych. Brak jest danych pozwalających na podważenie tych depozycji.

zeznania świadka A. B.

Niewielkie znaczenie dla tej sprawy miały zeznania świadka A. B.. Świadek ten potwierdził, iż numer telefonu mający swój związek z inkryminowanym ogłoszeniem został założony na prośbę jego syna M. B.. Owo zeznania ma przełożenie na wiarygodność relacji/przyznania się A. K., gdyż z jej zeznań złożonych w trakcie dochodzenia, wynika w sposób ewidentny, iż M. B. pozostawał z nią w tym czasie w związku z partnerskim. E. zeznania świadka A. B. uwiarygadniają relacje A. K., z której wynika, iż to ona była sprawcą przestępstwa zarzucanego S. N. czynu, a ten tylko udostępnił jej rachunek bankowy.

zeznania złożone przez A. K.

Kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy miały zeznania złożone przez A. K.. Zeznania świadka zalegały już w aktach sprawy na etapie postępowania przygotowawczego. Należy zważyć, iż A. K. w sposób szczery, otwarty zdecydowała się przyznać do czynu polegającego na oszustwie wobec M. M.. W tym zakresie należy podkreślić jej jasne oświadczenia z rozprawy głównej, kiedy to świadek podała, iż to ona wystawiła rzeczone ogłoszenie, rozmawiała z pokrzywdzoną wprowadzając ja w błąd, a następnie uzyskała przekazane M. M. pieniądze. Do tego świadek w sposób dokładny opisała udział w tym zdarzeniu S. N., który to udział ograniczał się tylko i wyłącznie do utworzenia rachunku bankowego, następnie przekazanego do dyspozycji A. K.. Świadek podała także, iż S. N. nie był przez nią informowany o celu w jakim użytkowane będzie to konto bankowe. A. K. zaprzeczyła również, aby miała dzielić się z oskarżonym informacjami dotyczącymi planowanego przestępstwa na szkodę M. M.. Zeznania świadka A. K. są o tyle wiarygodne, iż znajdują one potwierdzenie w ogólnej wymowie całości materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie. Zeznania te są również spójne z zasadami doświadczenia życiowego. Zaznaczyć przy tym należy, iż A. K. nie miała żadnego interesu żeby chronić S. N., który przecież jest dla niej w zasadzie zupełnie obcą osobą. Nadto oskarżona aktualnie wykonuje kary pozbawienia wolności za podobne oszustwa. E. świadek zeznając w tej sprawie doskonale wiedziała jakie konsekwencje mogą się wiązać z tego rodzaju postawą procesową. Brak jest w zeznaniach świadka jakichkolwiek sprzeczności. Przeciwnie oceniane oświadczenia wiedzy są jasne, spójne, logiczne. Nadto wersja ta odpowiada także zeznaniom S. K. i A. B., którzy także w sposób pośredni przyznali, iż pełnili oni rolę tzw. słupów odnośnie numerów telefonów/rachunków bankowych związanych z niniejszym postępowaniem. Zeznania świadek A. K. są także pełne szczegółów, dobrze ilustrujących powzięty przez świadka modus operandi, odpowiadający zasadom doświadczenia życiowego. To wszystko sprawiło, iż Sąd Rejonowy w Nowym Sączu ustalając stan faktyczny w tej sprawie oparł się przede wszystkim na zeznaniach złożonych w toku postępowania przygotowawczego jak i na rozprawie głównej przez A. K..

oświadczenia wiedzy złożone przez świadka M. M..

Brak jest także powodów, aby negować oświadczenia wiedzy złożone przez świadka M. M.. W tym miejscu należy podkreślić, że jest ona osobą całkowicie obca dla oskarżonego, który nie miał żadnego interesu aby go pomawiać. Co więcej świadek ten w żadnym miejscu nie wskazywała konkretnego sprawcy oszustwa, przekazując organom ścigania jedynie informacje o jego pokrzywdzeniu za pomocą przestępstwa i posiadane w tym zakresie dane, dowody. Zeznania M. M. należy ocenić jako jasne, szczere oraz zgodne z zasadami doświadczenia życiowego. Trzeba podkreślić tu fakt, że pokrzywdzona na rozprawie nie podała wielu szczegółów tego zdarzenia. Fakt ten jest jednak zrozumiały biorąc pod uwagę stosunkowo długi okres czasu jaki dzielił rozprawę od daty inkryminowanego czynu. Tym samym logiczne jest, że zeznania złożone przez M. M. na policji były dużo bardziej szczegółowe, zwłaszcza iż posiłkowała się ona wówczas przedłożonymi wraz z zawiadomieniem dokumentami. W dalszym ciągu trzeba wskazać, że wszystkie podane przez świadka informacje znalazły swoje potwierdzenie w dowodach z dokumentu tj. print screenów ogłoszenia, rozmów, danych z olx, potwierdzenia przelewu. Toteż Sąd ustalił stan faktyczny w tej sprawie także na podstawie relacji procesowej złożonej przez świadka M. M.

potwierdzenie wykonania transakcji bankowej, print screen ogłoszenia, print screeny rozmów między kontrahentami, dane uzyskane od portalu olx.pl, dane uzyskane od operatorów telekomunikacyjnych, informacje uzyskane od (...) Agricole czy wreszcie dane osobopoznawcze odnoszące się do karty karnej i notatki o oskarżonym

Natomiast jako wiarygodne należało uznać inne dowody wnioskowane do przeprowadzenia na rozprawie głównej tj. potwierdzenie wykonania transakcji bankowej, print screen ogłoszenia, print screeny rozmów między kontrahentami, dane uzyskane od portalu olx.pl, dane uzyskane od operatorów telekomunikacyjnych, informacje uzyskane od (...) Agricole czy wreszcie dane osobopoznawcze odnoszące się do karty karnej i notatki o oskarżonym. Przedmiotowe dowody w realiach niniejszej sprawy nie były kwestionowane przez żadną ze stron. Co więcej pochodziły one od osób w żaden sposób nie związany z S. N.. Dalej także dokumenty przekazane przez M. M. wraz z zawiadomieniem o przestępstwie nie budzą wątpliwości i w dużej mierze znalazły potwierdzenie w danych przekazanych przez portal olx.pl. (...) te zostały sporządzone we właściwej formie i przez uprawnione do tego osoby. Stąd też Sąd Rejonowy odtworzył stan faktyczny w tej sprawie również na podstawie wyżej wskazanych dowodów..

1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

zeznania złożone przez świadka M. R.

Żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia tego procesu nie miały zeznania złożone przez świadka M. R.. Świadek ta nie miała żadnej wiedzy odnośnie inkryminowanego zdarzenia, a jej relacja ograniczyła się jedynie do zanegowania faktu posiadania konta na portalu olx, na którym wystawiono rzeczone ogłoszenie. Zeznania te należy ocenić jako wiarygodne, gdyż żaden z dowodów przeprowadzonych w tym postępowaniu nie wskazuje na jakikolwiek związek świadka z przestępstwem oszustwa na szkodę M. M.. Nadto wersje M. R. potwierdziła w całości A. K. w złożonych przez siebie oświadczeniach wiedzy.

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

I

S. N.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

S. N. został oskarżony o to, że w dniu 15 kwietnia 2021 roku w nieustalonym miejscu ze skutkiem w miejscowości B. rejonu (...) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem M. M. w ten sposób, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru wywiązania się z zamieszczonej w dniu 15.04.2021 roku na internetowym portalu olx.pl oferty nr (...) dotyczącej sprzedaży bieżni elektrycznej spowodował dokonanie wpłaty kwoty 600 złotych, lecz z przyjętego zobowiązania nie wywiązał się, czym działał na szkodę w/w pokrzywdzonej tj. o występek z art. 286 § 1 k.k.

W realiach niniejszej sprawy należało w sposób jednoznaczny wskazać, iż przeprowadzony przewód sądowy nie tylko nie potwierdził sprawstwa S. N., lecz także wykluczył je w sposób kategoryczny. W świetle ustalonego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż wszystkie inkryminowane czynności sprawcze tj. wprowadzenie pokrzywdzonej w błąd, doprowadzenie jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem zostały dokonane przez A. K., która to swoim działaniem dopuściła się rzeczonego występku w formie tzw. sprawstwa wykonawczego. Żaden dowód nie wskazuje na działanie S. N. wspólnie i w porozumieniu z A. K.. Przede wszystkim porozumienie między nimi dotyczyło nie współsprawstwa do konkretnego przestępstwa, a jedynie udostępnienia założonego przez oskarżonego rachunku bankowego. Dalej oskarżony swoim działaniem nie zrealizował choćby części znamion zarzucanego mu występku. Ponadto nie traktował tego czynu jako swojego – brak animus auctoris po jego stronie. Co więcej nawet on o dokonaniu tego czynu nie wiedział. Oskarżony nie uczynił także żadnego przedsięwzięcia, które stanowiłoby istotny wkład w dokonanie tego przestępstwa w myśl materialno – obiektywnej koncepcji współsprawstwa.

Nadto zachowania S. N. nie sposób ocenić jako pomocnictwa do oszustwa. W tym zakresie należy znów odwołać się do poczynionych przez Sąd ustaleń faktycznych, z których to jednoznacznie wynika, iż oskarżony nie wiedział, iż swoim działaniem ułatwia on popełnienie A. K. tego konkretnego oszustwa na szkodę M. M.. Tutaj należy wskazać, iż warunkiem niezbędnym dla przypisania oskarżonemu pomocnictwa do przestępstwa
z art. 286 § 1 kk popełnionego na szkodę M. M. , było wykazanie, iż działał
z zamiarem, aby inna osoba popełniła ten czyn zabroniony. Udzielający pomocy obejmować musi świadomością to, że podejmując określone czynności w ten sposób ułatwia innej osobie popełnienie czynu zabronionego oraz obejmować świadomością, że czyni to w odniesieniu do konkretnego, scharakteryzowanego w odpowiednim przepisie części szczególnej lub przepisie pozakodeksowym czynu zabronionego (tak: Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 maja 1982 r., Rw 317/82, OSNKW 1982, z. 10-11, poz. 72). Udzielający pomocy musi zatem obejmować świadomością zarówno prawną charakterystykę czynu zabronionego, którego popełnienie ma zamiar ułatwić, oraz mieć świadomość znaczenia swojego zachowania (działania lub zaniechania), w tym w szczególności tego, że stanowi ono ułatwienie popełnienia czynu zabronionego przez inną osobę (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 1976 r., III KR 257/76, OSNPG 1977, z. 11, poz. 95, wyrok Sądu Okręgowego WarszawaPraga w Warszawie z dnia 29 lipca 2019 r., VI Ka 193/19, LEX nr 2713765). Pomocnik, co wynika z treści art. 20 kk, ponosi odpowiedzialność karną w granicach swojego zamiaru, a popełnienie przez bezpośredniego wykonawcę czegoś więcej, czyli zachowania wykraczającego poza zakres objęty zamiarem pomocnika nie ma znaczenia dla odpowiedzialności pomocnika.. Tymczasem w realiach niniejszej sprawy brak jest dowodów pozwalających wykazać, iż S. N. miał świadomość, iż swoim zachowaniem ułatwia A. K. popełnienie przestępstwa oszustwa. Przeciwnie oskarżony nie wiedział do jakiego celu posłuży założony przez niego rachunek bankowy. S. N. wskazał przy tym, iż podejrzewał, iż owo konto może służyć popełnieniu przestępstwa. Niemniej jednak jak już wyżej wskazano dla przypisania pomocnictwa na gruncie polskiego porządku prawnego nie wystarcza ogólna świadomość możliwości ułatwienia ogólnej przestępczej, nie skonkretyzowanej w żaden sposób aktywności.

Ponadto nawet przyjmując odmienną optykę w przedmiocie aspektu intelektualnego umyślności przy formie zjawiskowej pomocnictwa to i tak w realiach niniejszej sprawy nie sposób uznać aby skazanie S. N. za pomocnictwo polegające na założeniu 9 kwietnia 2021 roku rachunku bankowego, następnie udostępnionego A. K. mieściło się w zakresie skargi oskarżycielskiej. Tutaj należy zważyć, iż oskarżonemu zostało zarzucone popełnienie przestępstwa w formie sprawstwa wykonawczego. W ocenie Sądu Rejonowego zachowanie oskarżonego, w którym można by upatrywać się pomocnictwa jest zupełnie odmienne od zachowania zarzucanego w treści aktu oskarżenia. Wskazać tu należy na różnicę w zakresie miejsca działania sprawcy, czasu owej aktywności czy wreszcie zupełnie innej czynności wykonawczej. E. nawet przyjąwszy, iż oskarżony dokonał przestępstwa pomocnictwa do oszustwa ( które to stwierdzenie z uwagi na uwagi poczynione w powyższym akapicie jest także nieuprawnione) to w świetle zakresu skargi oskarżycielskiej nie sposób przypisać było oskarżonemu dopuszczenie się tego występku w tym postępowaniu.

Wyżej naprowadzone okoliczności musiały skutkować wydaniem w niniejszej sprawie wyroku uniewinniającego.

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

I

Sąd z uwagi na jednoznaczną treść art. 632 pkt 2 k.p.k. kosztami procesu obciążył Skarb Państwa.

Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Janina Deker
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Dominik Mąka
Data wytworzenia informacji: