II K 44/23 - wyrok Sąd Rejonowy w Nowym Sączu z 2023-07-05

Sygn. akt II K 44/23


WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 lipca 2023 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu II Wydział Karny, w składzie:

Przewodniczący : Sędzia Dorota Janek

Protokolant: Aneta Jaworska

po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 roku

sprawy R. W. (1) s. J. i Z. z domu F.

ur. (...) w K.


oskarżonego o to, że:

w dniu 05 listopada 2022 roku około godz. 18.25 w C. na ul. (...) rejonu (...) w ruchu lądowym po drodze publicznej prowadził pojazd mechaniczny marki P. numer rejestracyjny (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem A. 1,02 mg/l oraz mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu sygn. akt (...)na okres 3 lat obowiązujący od dnia 13.01.2021roku do dnia 13.01.2024 roku

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 i 4 kk


uznaje oskarżonego R. W. (1) za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu aktem oskarżenia, stanowiącego przestępstwo z art. 178a § 1 i § 4 kk i za to na mocy art. 178a § 4 kk w zw. z art. 37a § 1 kk wymierza mu karę 1 (jednego) roku i 5 (pięciu) miesięcy ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 32 (trzydziestu dwóch) godzin w stosunku miesięcznym;


na podstawie art. 42 § 3 kk orzeka oskarżonemu R. W. (1) środek karny w postaci dożywotniego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi;


na podstawie art. 43a § 3 kk orzeka oskarżonemu R. W. (1) środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w kwocie 12 000 (dwunastu tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;


na podstawie art. 43b kk orzeka oskarżonemu R. W. (1) środek karny w postaci podania treści wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie informacji o treści niniejszego orzeczenia wraz z danymi oskarżonego na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Chełmcu przez okres 30 (trzydziestu) dni;


na zasadzie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego R. W. (1) na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w całości tj. kwotę 70 (siedemdziesięciu) złotych tytułem wydatków i 300 (trzysta) złotych tytułem opłaty.








UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 44/23


Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

R. W. (1)


w dniu 05 listopada 2022 roku około godz. 18.25 w C. na ul. (...) prowadził w ruchu lądowym po drodze publicznej pojazd mechaniczny marki P. numer rejestracyjny (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym urządzeniem A. stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu 1,02 mg/l oraz mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu sygn. akt (...) na okres 3 lat obowiązujący od dnia 13.01.2021roku do dnia 13.01.2024 roku

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

w dniu 5 listopada 2022r. około godz. 18.25 w C. oskarżony R. W. (1) będąc w stanie nietrzeźwym kierował samochodem marki P. numer rejestracyjny (...) poruszając się ul. (...). Wymusił wtedy pierwszeństwo przejazdu wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej na ul. (...) gdzie doprowadził do kolizji z prawidłowo jadącym samochodem marki B..


wyjaśnienia oskarżonego

65-66


treść notatki urzędowej

1


nagranie z monitoringu

72-75


zeznania św. Ł. B.

16-17


zeznania św. M. B.

39-40


zeznania św. D. P.

44-45


Stan nietrzeźwości oskarżonego został stwierdzony urządzeniem A. w czasie kontroli drogowej. Wynik badania został oskarżonemu okazany.

wyniki badania


2-3


W tym samym czasie oskarżonego obowiązywał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu sygn. akt (...) na okres 3 lat od dnia 13.01.2021roku do dnia 13.01.2024 roku


pismo ze Starostwa Powiatowego

49

zawiadomienie o wykonaniu środka karnego

56

decyzja o cofnięciu uprawnień

51

odpis wyroku

57

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.





Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty







OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1


wyjaśnienia oskarżonego


oskarżony przyznał się do zarzuconego mu przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień. Przyznanie się oskarżonego koreluje z pozostałym materiałem dowodnym w postaci zeznań świadków: Ł. B., M. B. i D. P. którzy mieli z oskarżonym osobisty kontakt bezpośrednio po zdarzeniu kiedy zatrzymali go po ucieczce z miejsca kolizji. Świadkowi potwierdzili, że sprawca był mocno nietrzeźwy i wymusił pierwszeństwo przejazdu doprowadzając do kolizji z samochodem marki B. o nr rej. (...) kierowanym przez Ł. B..

zeznania św. D. P., św. Ł. B., św. M. B.


zeznania świadków stały się podstawą ustaleń faktycznych gdyż mieli osobisty kontakt z oskarżonym bezpośrednio na miejscu zdarzenia , a także w chwili gdy go zatrzymali po ucieczce z miejsca kolizji. Są one obiektywne i przekonywujące dlatego dano im wiarę.

treść notatki urzędowej

dokument który w swojej treści zawiera informacje jakie uzyskali policjanci na miejscu zdarzenia od osób biorących udział w kolizji oraz postronnych świadków. Treść notatki nie była kwestionowana przez strony. Współgrała z treścią zeznań przesłuchanych świadków.

wyniki badania

wyniki badania stanu trzeźwości oskarżonego bezpośrednio po zajściu, nie kwestionowana przez stronę oskarżony przyznał się policjantom, że w dniu zdarzenia około godz. 12.00 spożywał wódkę.

decyzja o cofnięciu uprawnień


urzędowy dokument potwierdzający cofnięcie oskarżonemu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 36 miesięcy. Powodem cofnięcia uprawnień był orzeczony oskarżonemu w wyroku II K 223/21 zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 13.01.2021r. - 13.01.2024r.

zawiadomienie o wykonaniu środka karnego


Pisemne zawiadomienie ze Starostwa (...) o wykonywaniu wobec R. W. (1) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku z wyrokiem (...)

nagranie z monitoringu

dowód pośredni na potrzeby niniejszego procesu, wskazujący na przebieg kolizji z udziałem samochodu oskarżonego i pojazdu kierowanego przez Ł. B.


odpis wyroku


prawomocne orzeczenie sądowe zapadłe w sprawie (...) potwierdzające recydywę oskarżonego w zakresie naruszenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu







PODSTAWA PRAWNA WYROKU


Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I


R. W. (1)


Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zdaniem Sądu wskazane powyżej dowody dają podstawę do uznania winy oskarżonego w zakresie zarzuconego mu czynu. Nie budzi wątpliwości, że R. W. (1) w dniu 05 listopada 2022 roku około godz. 18.25 w C. na ul. (...) prowadził w ruchu lądowym po drodze publicznej pojazd mechaniczny marki P. numer rejestracyjny (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy stwierdzonym urządzeniem A. stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu 1,02 mg/l oraz mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu sygn. akt (...) obowiązujący od dnia 13.01.2021roku do dnia 13.01.2024 roku. Opisane zachowanie oskarżonego wyczerpało znamiona przestępstwa z art. 178 a § 1 i § 4 kk. Zgodnie z brzmieniem art. 178a § 1 kk - wskazanego przestępstwa dopuszcza się ten kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. Zgodnie z § 4 wskazanego przepisu "...sprawca który dopuszcza się czynu opisanego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem





Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej



3.3. Warunkowe umorzenie postępowania





Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania



3.4. Umorzenie postępowania





Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania



3.5. Uniewinnienie





Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia



KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

R. W. (1)


II


II


Uznając winę oskarżonego przy wymiarze kary zastosowano art. 37 a § 1 kk uznając, że kara 1 roku i 5 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 32 godzin w stosunku miesięcznym orzeczona zamiast kary pozbawienia wolności będzie wystarczająca by odzwierciedlić wysoką społeczną szkodliwość jego czynu i uzmysłowić oskarżonemu konieczność poniesienia konsekwencji za swoje naganne postępowanie. Miarkując karę uwzględniono okoliczności obciążające w postaci uprzedniej karalności w tym także za wykroczenia drogowe. R. W. (2) w 2021r. był nie tylko skazany w dniu 22.04.2021r za przestępstwo z art. 178a § 1 kk ale także w dniu 13.01.2021r. ukarany za wykroczenie z art. 86 § 2 kw. Ta sytuacja pokazuje niepoprawność sprawcy który nadużywa alkoholu i będąc pod jego wpływem kieruje samochodem w ruchu lądowym stwarzając tym samym zagrożenia dla innych uczestników tego ruchu. Okolicznością obciążającą była również informacja pochodząca od samego oskarżonego w jego piśmie z dnia 9.06.2023r. k. 92-127 , że jego żona pozostaje w stałym leczeniu od 2009r. w związku z licznymi schorzeniami przez co wymaga opieki i to na oskarżonym spoczywa ten ciężar. Mając świadomość takiej trudnej sytuacji osobistej oskarżony nadużywa alkoholu i będąc pod jego wpływem kieruje samochodem stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu lądowego oraz narażając się na surowe konsekwencje prawne co będzie miało realny wymiar na sytuację jego żony oraz będzie miało znaczny wpływ na budżet domowy. Po stronie oskarżonego nie dopatrzono się okoliczności łagodzących mających na wymiar kary.

R. W. (1)


II


II


na mocy art. 42 § 3 kk orzeczono oskarżonemu obligatoryjny środek karny w postaci dożywotniego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi co będzie stanowiło wyraz konsekwencji prawnych w związku z popełnieniem kolejne takiego samego przestępstwa w warunkach recydywy związanej z naruszeniem czynnego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Po stronie oskarżonego nie stwierdzono szczególnych okoliczności przemawiających za odstąpieniem od dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za takie bowiem nie można uznać chorobowego stanu zdrowia jego żony skoro ten stan zdrowia utrzymuje się od wielu lat wstecz co nie powstrzymuje oskarżonego od nadużywania alkoholu i wsiadania pod jego wpływem za kierownicę samochodu. Okolicznością znacznie obciążającą oskarżonego była jego niepoprawność w poszanowaniu obowiązujących reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poprzednio orzeczony wyrok w sprawie (...) z art. 178 a § 1 kk nie stanowił dla R. W. (1) żadnej nauczki skoro w zaledwie w ciągu 1,5 roku dopuścił się ponowienie takiego samego przestępstwa. Nagminność tego rodzaju zachowań pijanych kierowców jest uciążliwa dla ogółu społeczeństwa, a Państwo poprzez system surowego karania dąży do wyeliminowania niepoprawnych kierowców z ruchu drogowego by obywatelom zapewnić poczucie bezpieczeństwa w ramach prewencji ogólnej.

R. W. (1)


III


III


kierując się treścią art. 43 a § 3 kk orzeczono oskarżonemu środek karny w postaci świadczenia pieniężnego uwzględniając ustawowy próg określony w powołanym przepisie, miarkując jego wymiar uwzględniono krótki upływ czasu od poprzedniego skazania za takie samo przestępstwo.

R. W. (1)


IV


IV


w oparciu o art. 43 b kk orzeczono oskarżonemu środek karny w postaci podania treści wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w C. przez okres 30 dni. Wskazany środek karny ma za zadanie zwiększyć cele wychowawcze orzeczenia wobec osoby sprawcy oraz ma kształtować przekonanie społeczeństwa o surowości kary i braku akceptacji takich zachowań.







Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności









inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę



KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności


V

o kosztach sądowych orzeczono na podstawie art. 627 kpk zasądzając je od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa.

Podpis









Dodano:  ,  Opublikował(a):  Janina Deker
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Dorota Janek
Data wytworzenia informacji: