I Ns 256/19 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Rejonowy w Zawierciu z 2019-08-20
Sygn. akt I Ns 256/19
UZASADNIENIE
Wnioskiem z 8 kwietnia 2019 r. (data wpływu do Sądu) wnioskodawczyni (...) sp. z o.o. w S. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po M. M., ostatnio zamieszkałym w Z.. Zgodnie z wnioskiem spadek na podstawie ustawy miała nabyć jego żona A. M.. Wniosła również o zasądzenie kosztów postępowania. Wskazała, iż interes prawny do złożenia wniosku posiada w związku z posiadaniem wierzytelności wobec spadkodawcy z tytułu niespłaconej pożyczki.
Postanowieniem z 18 kwietnia 2019 r. do udziału w sprawie w charakterze uczestniczek postępowania zostały dopuszczone córki spadkodawcy: B. N. oraz M. P.. Następnie postanowieniem z 26 czerwca 2019 r. do udziału w sprawie w charakterze uczestniczki postępowania została dopuszczona córka spadkodawcy J. M..
Uczestniczki postępowania nie kwestionowały wniosku.
Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:
M. M. zmarł 3 października 2016 r. w Z., która to miejscowość była ostatnim jego stałym miejscem pobytu. Nie sporządził testamentu.
Jako spadkobierców ustawowych pozostawił żonę A. M. oraz córki: M. P., J. M. oraz B. N..
Nikt z jego spadkobierców nie zrzekał się dziedziczenia po nim, nie były również składane oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku..
W skład masy spadku wchodzi nieruchomość położona na terenie miasta Z..
Dowód: zapewnienie spadkowe złożone przez A. M. (k. 49v akt), akt zgonu (k. 7 akt), akty małżeństwa (k. 8, 33, 38, 52 akt).
(...) sp. z o.o. w S. posiada w stosunku do M. M. wierzytelność wynikającą z nakazu zapłaty Sądu Rejonowego w Zawierciu wydanego w sprawie I Nc 282/04 z 30 sierpnia 2004 r.
Dowód: kopia odpisu nakazu zapłaty (k. 9 akt).
Sąd Rejonowy zważył co następuje:
W ocenie Sądu interes prawny wnioskodawcy nie budzi wątpliwości. Jest on wierzycielem spadkodawcy M. M., co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądowym.
Bezspornym jest, że M. M. nie pozostawił testamentu oraz, że żaden ze spadkodawców ustawowych umową zawartą z nim nie zrzekł się dziedziczenia. Zatem dziedziczenie po nim należało ustalić na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia.
W myśl art. 931 k.c. w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołani są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W chwili śmierci spadkodawcy żyła jego żona A. M. oraz trzy córki M. P., J. M. oraz B. N.. W związku z czym to one zostały powołane do dziedziczenia ustawowego po nim. Spadek po nim odziedziczyły w częściach równych. Nabycie spadku przez nich nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza z uwagi na treść art. 1015 § 2 k.c.
Wedle zasady wyrażonej w art. 520 § 1 k.p.c. koszty postępowania nieprocesowego nie podlegają rozliczeniu pomiędzy uczestnikami tego postępowania, lecz każdy z uczestników ponosi koszty związane ze swoim udziałem w sprawie. Reguła ta doznaje ograniczeń, jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne (art. 520 § 2 k.p.c.), a także, gdy interesy uczestników są sprzeczne lub jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie (art. 520 § 3 k.p.c.).
W rozpoznawanej sprawie każdego z uczestników obciążają koszty jego czynności, której sam dokonał, jak i czynności podjętej w jego interesie. W okolicznościach niniejszej sprawy nie wynika, aby strony były w różnym stopniu zainteresowane wynikiem postępowania lub interesy ich były sprzeczne. Stąd wniosek o zasądzenie kosztów na rzecz wnioskodawcy należało oddalić.
ZARZĄDZENIE
1. Odnotować w repertorium Ns.
2. Odpis uzasadnienia proszę doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy.
3. Akta z wpływem lub do prawomocności.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Zawierciu
Data wytworzenia informacji: