II K 276/21 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu z 2021-12-15

Sygn. akt II K. 276/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 grudnia 2021 roku.

Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Leszek Osiński

Protokolant: starszy sekr. sądowy Barbara Dera

w obecności oskarżyciela Prok. Rej. ---

po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2021 roku

sprawy A. A.

s. F. i S. z d. T.

ur. (...) w G.-D.

oskarżonego o to, że: w dniu 12 lipca 2021 roku w miejscowości O., gm. G., pow. (...) (...), woj. (...)- (...), kierował pojazdem mechanicznym motorowerem marki R. o nr rej. (...) po drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości 0,97 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 kk

ORZEKA:

I.  uznaje oskarżonego A. A. za winnego popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu, tj. przestępstwa z art. 178a § 1 kk i za to na mocy art. 178 a § 1 kk wymierza mu karę 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na mocy art. 42 § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 (pięciu) lat;

III.  na mocy art. art. 43a § 2 kk orzeka od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 (pięciu tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (nr konta (...));

IV.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 180 (stu osiemdziesięciu) złotych tytułem opłaty i obciąża go wydatkami poniesionymi w sprawie w kwocie 70 (siedemdziesięciu) złotych.

UZASADNIENIE

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 276/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. A.

Czyn przypisany- art. 178a § 1 kk, prowadzenie pojazdu mechanicznego - motoroweru marki R. o nr rej. (...) po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości - 0,97 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Fakt prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

wyjaśnienia oskarżonego A. A.

k. 81

protokoły badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu

k. 2 i 4

Sytuacja majątkowa i rodzinna oskarżonego

dane osobopoznawcze

k. 16

Uprzednia karalność oskarżonego

karta karna

k. 19-20

odpisy wyroków

k. 34-59

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego A. A.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu w całości i odmówił składania dalszych wyjaśnień w tej sprawie. Jego deklaracja co do faktu popełnienia czynu koreluje z ustaleniami zawartymi w protokołach badania na zawartość alkoholu. Powodem przeprowadzenia badań było podejrzenie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Oskarżony już w trakcie badań nie przeczył, iż spożywał alkohol w czasie poprzedzającym prowadzenie pojazdu (k. 2v., k. 4v.).

protokoły badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu

Wyniki przeprowadzonych badań ponad wszelką wątpliwość wskazują, iż w momencie prowadzenia pojazdu oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości. Oskarżony nie przeczył temu, nie żądał przeprowadzenia badania krwi. Sąd nie znalazł podstaw, aby wyniki badań zakwestionować. Fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości pozostawał poza sporem w przedmiotowej sprawie.

1.1.1

dane osobopoznawcze

Przedstawione dane osobopoznawcze pozwoliły na dokonanie ustaleń dotyczących sytuacji życiowej i materialnej oskarżonego. A. A. ma wykształcenie zawodowe - mechanik maszyn rolniczych, nie pracuje, utrzymuje się z prac dorywczych. Jest kawalerem i ma jedno dziecko. Oskarżony nie posiada żadnego majątku.

1.1.1

karta karna

Oskarżony był dotychczas wielokrotnie karany, co ustalono na podstawie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Brak podstaw, aby fakt ten zakwestionować.

odpisy wyroków

Oskarżony był wielokrotnie karany, co wynika również z odpisów wyroków zgromadzonych w sprawie.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

A. A.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Mając na uwadze przedstawiony powyżej materiał dowodowy, sąd uznał oskarżonego A. A. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, tj. występku z art. 178a§ 1 kk. W sprawie nie budziło wszak wątpliwości, iż w okresie poprzedzającym jazdę motorowerem, oskarżony dobrowolnie spożywał alkohol, wprowadzając się w stan nietrzeźwości. Następnie, mając świadomość swojego stanu, prowadził pojazd mechaniczny w ruchu lądowym. Fakt popełnienia czynu i wina oskarżonego nie budzą zatem wątpliwości.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. A.

I

I

Wina i sprawstwo oskarżonego nie budzą wątpliwości , nie ma również wątpliwości co do jego poczytalności. Ocena materiału dowodowego pozwoliła na przypisanie czynu zarzucanego A. A. w akcie oskarżenia. Należy stwierdzić, że oskarżony swoim zachowaniem godził w tak istotne dobro, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, narażając zarówno siebie samego, jak i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo na drodze publicznej. To bezspornie przemawia na jego niekorzyść.

Uznając oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, tj. występku z art. 178a § 1 kk, sąd na mocy art. 178a § 1 kk wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. W przekonaniu sądu orzeczona kara - tak co do rodzaju, jak i wymiaru - trafnie oddaje społeczną szkodliwość czynu i stopień winy oskarżonego. Uzasadniając orzeczenie o karze należy wskazać, iż oskarżony był wielokrotnie karany. Okoliczność ta wskazuje na postawę oskarżonego, którą cechuje rażące lekceważenie obowiązujących przepisów, orzeczeń sądu (skazania za czyn z art. 244 kk) i całkowity brak odpowiedzialności. Oskarżony nie wyciągnął żadnych wniosków z poprzednich skazań, kontynuując swój przestępczy proceder.

Oskarżony po raz kolejny rażąco naruszył porządek prawny. Dał w ten sposób jasny dowód, iż nie zasługuje obecnie na ponowne danie mu szansy i orzeczenie kary wolnościowej. Oskarżony kierował pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości 0,97 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Stanowił w związku z tym olbrzymie, realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Stężenie alkoholu wielokrotnie przekraczało dopuszczalne normy, świadcząc o stanie upojenia alkoholowego. Sąd nie ujawnił przy tym żadnych okoliczności, które mogłyby wpłynąć na orzeczenie kary łagodniejszego rodzaju. A. A. jest osobą głęboko zdemoralizowaną, od wielu lat bezceremonialnie łamiącą zasady porządku prawnego. Próżno oczekiwać, iż efekt resocjalizacyjny osiągnie się wobec niego za pomocą reakcji karnej o charakterze wolnościowym. Tylko kara bezwzględna pozbawienia wolności jest w stanie działać na niego odstraszająco, odwodząc tym samym od popełnienia przestępstwa w przyszłości.

A. A.

II

I

Na podstawie art. 42 § 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat. W ocenie sądu koniecznym jest wyeliminowanie oskarżonego jako kierowcy z ruchu drogowego na taki okres. Oskarżony zachował się nieodpowiedzialnie, zagrażając bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, jak i sobie samemu. O wymiarze orzeczonego środka karnego decydował też poziom alkoholu w organizmie. Przekraczał on kilkukrotnie dopuszczalne normy. Zachowanie oskarżonego nie znajduje żadnego usprawiedliwienia. Sąd nie może brać odpowiedzialności za uczestnictwo oskarżonego w ruchu drogowym.

A. A.

III

I

Na podstawie art. 43a § 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego świadczenie pieniężne w wysokości 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Orzeczenie w tym zakresie ma charakter obligatoryjny. Ustalono przy tym wysokość świadczenia pieniężnego na najniższym możliwym poziomie (5.000 złotych), co uwzględnia sytuację majątkową oraz możliwości zarobkowe oskarżonego.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

O kosztach procesu orzeczono po myśli art. 627 kpk, zasądzając od oskarżonego opłatę w kwocie180 złotych oraz obciążając go wydatkami w sprawie w kwocie 70 złotych. Orzeczenie w tym zakresie uwzględnia wynik procesu, w którym sprawstwo i wina oskarżonego zostały dowiedzione. Wobec tego oskarżony winien ponieść koszty procesu. Ich wysokość nie przekracza możliwości płatniczych oskarżonego. Oskarżony wskazał bowiem, iż pracuje dorywczo. Jest zatem w stanie uiścić koszty, których wysokość nie jest nadmierna.

1.Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Barbara Malinowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Leszek Osiński
Data wytworzenia informacji: