VIII K 374/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Toruniu z 2019-09-19
Sygn. akt: VIII K 374/19
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 19 września 2019 roku
Sąd Rejonowy w Toruniu VIII Wydział Karny w składzie:
Przewodniczący SSR Aneta Zawulewska-Glonek
Protokolant stażysta Marlena Barszczewska
pod nieobecność Prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód w Toruniu ---
po rozpoznaniu dnia 17 września 2019 roku
sprawy:
T. J.
s. Z. i F. z domu D.
ur. (...) w T.
oskarżonego o to, że:
w dniu 11 grudnia 2018 roku w T. przy ul. (...) / (...) podczas kontroli drogowej posłużył się jako autentycznym i okazał kontrolującym go policjantom, podrobione (...) prawo jazdy nr (...) na dane T. J.
tj. o przestępstwo z art. 270 § 1 kk
orzeka:
I) oskarżonego T. J. uznaje za winnego zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu, tj. występku z art. 270 § 1 kk i za to na podstawie art. 270 § 1 kk wymierza mu karę 8 (ośmiu) miesięcy ograniczenia wolności i na podstawie art. 35 § 1 kk zobowiązuje go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 (dwudziestu) godzin w stosunku miesięcznym
II) na podstawie art. 44 § 1 kk orzeka wobec oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa dowodu rzeczowego w postaci ukraińskiego prawa jazdy o numerze (...);
III) zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adwokata T. F. kwotę 516,60 (pięćset szesnaście 60/100) złotych tytułem nieuiszczonych kosztów udzielonej z urzędu pomocy prawnej;
IV) zwalnia oskarżonego od opłaty sądowej, poniesionymi wydatkami obciąża Skarb Państwa.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2018 roku T. J. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji do rutynowej kontroli drogowej w T. u zbiegu ulic (...). W czasie kontroli drogowej okazał kontrolującym go policjantom, (...) prawo jazdy nr (...) na dane T. J..
(dowód; wyjaśnienia oskarżonego k. 144)
Z informacji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej Wydział Konsularny w K. wynika, że prawo jazdy nr (...) na dane T. J. nie zostało wydane przez właściwe organy (...).
(dowód; odpowiedź k. 21 – 22, 127 - 129)
Oskarżony T. J. jest żonaty. Ma dwoje dorosłych dzieci. Posiada wykształcenie wyższe i z zawodu jest nauczycielem. Prowadzi własną działalność gospodarczą i z tego tytułu uzyskuje dochody około 2.000 złotych miesięcznie. Jest zdrowy. W przeszłości nie był karany.
(dowód; wyjaśnienia oskarżonego k. 143)
karta karna k. 36, 120)
Oskarżony T. J. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że na terenie (...) przystąpił do właściwego egzaminu, zdał i uzyskał dokument w postaci prawa jazdy. Podkreślił, że wielokrotnie był kontrolowany przez policję i nigdy dokument nie był kwestionowany.
Wyjaśnienia oskarżonego całkowicie nie zasługują na wiarę. Stanowcza i kategoryczna odpowiedź Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej Wydział Konsularny w K., że prawo jazdy nr (...) na dane T. J. nie zostało wydane przez właściwe organy (...) całkowicie dyskwalifikuje twierdzenia oskarżonego. Skoro posiadane przez oskarżonego prawo jazdy nie jest zarejestrowane w (...) ewidencji kierowców to dokument, którym posługiwał się oskarżony nie jest autentyczny. Nieprawdziwe są twierdzenia oskarżonego, że przystąpił do egzaminu i legalnie uzyskał dokument prawa jazdy, bo gdyby tak rzeczywiście było ten niezaprzeczalny fakt byłby odnotowany we właściwych urzędach. Podnoszony przez oskarżonego fakt, że wcześniej był kontrolowany przez policjantów i dokument nie był kwestionowany, nie ma znaczenia dla sprawy. We wcześniejszych kontrolach policjanci nie podjęli czynności zmierzających do ustalania autentyczności okazywanego dokumentu i w czasie kontroli nie mieli możliwości ustalenia czy prawo jazdy jest autentyczne, przyjmowali, że dokument jest autentyczny. To czujność funkcjonariuszy (...) kazała sprawdzić autentyczność okazanego dokumentu i ich wątpliwości potwierdziła odpowiedź polskiej ambasady.
T. J. został oskarżony o czyn z art. 270 § 1 kk.
Przepis art. 270 § 1 kk penalizuje zachowanie sprawcy, który w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa.
Zebrany w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że oskarżony w dniu 18 grudnia 2018 roku w czasie rutynowej kontroli drogowej okazał funkcjonariuszom policji prawo jazdy nr (...) na dane T. J.. Prawo jazdy stanowi dokument w rozumieniu art. 270 § 1 kk i oskarżony okazał go jako autentyczny dokument świadczący o jego uprawnieniach do kierowania pojazdami. Jednak dokument ten nie istnieje i nigdy nie był wystawiony przez właściwe(...) organy (odpowiedź polskiej ambasady 21 – 22, 127 - 129). Zatem oskarżony w dniu 18 grudnia 2018 roku posłużył się podrobionym dokumentem jako autentycznym. W ocenie sądu oskarżony działał świadomie i wiedział, że dokument jest nieprawdziwy. Gdyby dokument uzyskał legalnie jego wystawienie byłoby odnotowane we właściwych (...) ewidencjach.
Mając na uwadze powyższe rozważania sąd uznał, że oskarżony w pełni swym zachowaniem wyczerpał znamiona występku z art. 270 § 1 kk i wymierzył mu karę 8 miesięcy ograniczenia wolności i na podstawie art. 35 § 1 kk zobowiązał go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym. W ocenie sądu orzeczona kara ograniczenia wolności jest adekwatna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu. Postawa oskarżonego świadczy o jego ewidentnym lekceważący stosunku do panujących norm, nabywa podrobione prawo jazdy i używa go jako autentycznego. W ocenie Sądu orzeczona kara realizuje wszelkie dyrektywy wymienione w art. 53 kk i uwzględnia stopień zawinienia oskarżonego, sposób dokonania przestępstwa, właściwości i warunki osobiste oskarżonego, jego dotychczasowy sposób życia. Kara ta uwzględnia więc zasady prewencji indywidualnej, ale także generalnej. W tym ostatnim aspekcie zawiera walor wychowawczy wskazując jakie skutki niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad obowiązującego porządku prawnego doskonale znanego oskarżonemu.
Na podstawie art. 44 § 1 kk sąd orzekł wobec oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa dowodu rzeczowego w postaci (...) prawa jazdy o numerze (...).
O kosztach procesu sąd orzekł na podstawie art. 616 § 1 kpk oraz § 17 ust. 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu i zasądził od Skarbu Państwa na rzecz adwokata T. F. kwotę 516,60 złotych tytułem nieuiszczonych kosztów udzielonej z urzędu pomocy prawnej.
O kosztach sądowych, Sąd orzekł na podstawie art. 624 § 1 kpk oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. z 1983 roku, nr 49, poz. 223 ze zm.) uznając, że uiszczenie stosownych kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa ze względu na sytuację majątkową oskarżonego byłoby nadmiernym dla niego obciążeniem.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Toruniu
Osoba, która wytworzyła informację: Aneta Zawulewska-Glonek
Data wytworzenia informacji: