V GCo 629/23 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Toruniu z 2023-02-21

Sygn. akt: VGCo 629/23

POSTANOWIENIE

Dnia 21 lutego 2023r.

Sąd Rejonowy w Toruniu – V Wydział Gospodarczy

w składzie SSR Maciej J. Naworski

po rozpoznaniu

dnia 21 lutego 2023r. w T.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy

z wniosku (...) & Co KG w K.

przeciwko FAM – technika (...) sp. z o.o. w C.

o udzielenie zabezpieczenia

postanawia oddalić wniosek.

Z.

1.  odnotować, zakreślić,

2.  odpis doręczyć pełn. wnioskodawcy,

3.  nie upubliczniać.

GCsygn. akt VGCo 629/23

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przed procesem domagał się udzielenia zabezpieczenia roszczenia o kwotę 1.773,80zł ( jedna faktura z września 2022r. ) poprzez zajęcie licznych rachunków bankowych przeciwnika podnosząc, że świadczył mu usługi i nie otrzymał zapłaty.

Przepis art. 730 1 § 1 k.p.c. stanowi, że udzielenia zabezpieczenia może żądać strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w uwzględnieniu wniosku. Interes, o którym mowa istnieje w myśl art. 730 1 § 2 k.p.c., gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania. Zgodnie zaś z art. 730 1 § 2 1 k.p.c. interes prawny uważa się za uprawdopodobniony, gdy powód dochodzi należności z transakcji handlowej, jej wartość nie przekracza siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, a od dnia płatności upłynęły co najmniej trzy miesiące.

W świetle art. art. 730 1 § 3 k.p.c. przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd musi uwzględnić interesy obu stron w taki sposób, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.

W rezultacie, wniosek podlegał oddaleniu a limine.

Udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zapłatę niecałych 2.000zł przy sumie zabezpieczenia, która nie przekracza 3.000zł, jest bowiem nadmiernie uciążliwe dla zobowiązanego; z kolei interes uprawnionego w ogóle nie potrzebuje ochrony przewidzianej w art. 730 i n. k.p.c. z uwagi na znikomą wartość zgłoszonego żądania, zwłaszcza, że w grę wchodzą stosunki między przedsiębiorcami.

Niczego nie zmienia przy tym redakcja ostatniego z przytoczonych uregulowań. Wbrew pozorom nie wyklucza oddalenia wniosku z uwagi na rażącą dysproporcję pomiędzy naturalną uciążliwością zabezpieczenia a kwotą, która miała być jego przedmiotem. W sprawach gospodarczych w przypadku sum rzędu kilku tysięcy złotych każdy sposób zabezpieczenia jest nadmiernym obciążeniem przeciwnika a trudno twierdzić, że brak zabezpieczenia może godzić w interes wnioskodawcy, o którym wspomina art. 730 1 § 2 k.p.c.

Z.

1.  odnotować,

2.  odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełn. wnioskodawcy.

o 629/23

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Joanna Matusz-Paternoga
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Toruniu
Data wytworzenia informacji: