V U 106/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Słupsku z 2013-06-04

Sygn. akt V U 106/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 czerwca 2013r.

Sąd Okręgowy w Słupsku w S. Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Ewa Sławińska- Klamann

Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Adamczyk-Podolska

po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2013r. w Słupsku

na rozprawie sprawy

z odwołania H. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 15 grudnia 2011 r. znak (...)

w sprawie H. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o rentę rodzinną

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonej H. G. prawo do renty rodzinnej w związku z wypadkiem przy pracy - po zmarłym mężu R. G., począwszy od 19 września 2011 r.

UZASADNIENIE

Ubezpieczona H. G. odwołała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. z dnia 15 grudnia 2011 roku odmawiającą jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu R. G. w związku z wypadkiem przy pracy.

W uzasadnieniu odwołania wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie prawa do renty rodzinnej w związku z wypadkiem przy pracy, podnosząc, że wykonywana przez zmarłego praca doprowadziła do przeciążenia organizmu, a tym samym stanowiła zewnętrzną przyczynę zdarzenia w postaci doznanego przez niego zawału serca.

Pozwany Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. wniósł o oddalenie odwołania oraz zasądzenie od ubezpieczonej na rzecz organu rentowego kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych.

W uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie podniósł, że zebrana w sprawie dokumentacja powypadkowa oraz dokumentacja lekarska R. G.nie wskazuje, aby śmierć ubezpieczonego była następstwem wypadku przy pracy. Nadto organ rentowy wskazał, ze kwalifikacja prawna zdarzenia z dnia 18 września 2011 roku jako wypadku przy pracy jest przedmiotem rozpoznania Sądu Rejonowego w S. w sprawie o jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmiertelnego wypadku przy pracy.

Mając powyższe na względzie organ rentowy w dniu 15 grudnia 2011 roku wydał decyzję o odmowie prawa do renty rodzinnej w związku z wypadkiem przy pracy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 7 października 2011 roku ubezpieczona H. G. ( ur. (...)) złożyła wniosek o przyznanie renty rodzinnej w związku z wypadkiem przy pracy, po zmarłym mężu R. G.. Ubezpieczona jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym mężu na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS i rentę tę pobiera.

R. G. i H. G. zawarli związek małżeński 23 października 1976 roku.

Dowód: wniosek – k. 1-7 akt ZUS, odpis skrócony aktu małżeństwa k.10

R. G., ur. (...), był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę w P. I. I.z siedzibą w R.na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o masie powyżej 3,5 tony od dnia 26 lutego 2008 roku. R. G.był zatrudniony jako kierowca w transporcie międzynarodowym.

W dniu 18 września 2011 roku R. G. uległ wypadkowi w pracy, skutkiem którego nastąpił zgon. Nagły zgon R. G. spowodowany został doznanym zawałem serca. U podłoża zawału była choroba samoistna, a ciężkie warunki pracy (nadmierna temperatura otoczenia, długotrwała jazda ciężkim samochodem oraz stres związany z jazdą w trudnych warunkach pogodowych tj. burza przez około 40 minut) spowodowały jej nasilenie doprowadzając do zawału serca. Ciężkie warunki pracy były przyczyną współsprawczą zawału.

Dowód: dowody zgromadzone w aktach sprawy VU 29/12 Sądu Rejonowego w S. w tym opinie sadowo-lekarskie

Wyrokiem z dnia 15 lutego 2013 r. Sąd Rejonowy w S.,
(...) przyznał H. G.prawo do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy-po zmarłym mężu R. G.

Wyrok Sądu Rejonowego w (...) jest prawomocny.

Dowód: akta sprawy VU 29/12 Sądu Rejonowego w (...)

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonej zasługuje na uwzględnienie.

W stanie faktycznym sprawy przedmiotem sporu było prawo H. G. do renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych tekst jednolity: Dz.U. z 2009 roku, Nr 167, poz. 1322 ze zm.).

Stosownie do treści art. 17 ust. 5 w/w ustawy renta rodzinna z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje uprawnionym członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2)podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3)w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu wypadkowym, za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie, które spełnia jednocześnie następujące kryteria: jest nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć oraz pozostaje w związku z pracą.

W rozpoznawanej sprawie ubezpieczona H. G. domagała się przyznania renty rodzinnej po zmarłym mężu w związku z wypadkiem przy pracy.

Organ rentowy zarzucał, że śmierć ubezpieczonego nie była następstwem wypadku przy pracy.

Istotnym dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy był wyrok Sądu Rejonowego w S., (...), sygn. akt.29/12 który zapadł 15 lutego 2013 r którym przyznano ubezpieczonej H. G.prawo do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy-po zmarłym mężu R. G.. Wyrok powyższy jest prawomocny. Przedmiotowa materia dotycząca ustalenia, iż zdarzenie z dnia 18 września 2011 roku było wypadkiem przy pracy była przedmiotem ustaleń i rozważań tegoż Sądu

Zdaniem Sądu w tej sytuacji procesowej znajduje zastosowanie art. 365 § 1 k.p.c. , który stanowi, że orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. Orzeczenie takie uzyskuje moc wiążącą z chwilą uprawomocnienia się, a zatem z chwilą definitywnego zakończenia postępowania. W kolejnym postępowaniu, w którym pojawia się dana kwestia, nie podlega ona już ponownemu badaniu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 2008 r., sygn. akt V CSK 441/07).

Związanie treścią prawomocnego orzeczenia oznacza nakaz przyjmowania przez podmioty wymienione w art. 365 § 1 k.p.c., że w objętej orzeczeniem sytuacji faktycznej stan prawny przedstawia się tak, jak to wynika z sentencji wiążącego orzeczenia. (por.: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2011 r. w sprawie IV CSK 563/10 - LEX nr 864020) oraz zakaz ponownego prowadzenia sporu co do okoliczności faktycznych stanowiących podstawę rozstrzygnięcia zakończonego sporu sądowego. Nie jest zatem dopuszczalne dokonanie odmiennych ustaleń zaistnienia przebiegu i oceny istotnych dla danego stosunku prawnego zdarzeń faktycznych w kolejnych procesach sądowych między tymi samymi stronami, chociażby przedmiot tych spraw się różnił.

Sąd Okręgowy podzielił ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego dotyczące tego zdarzenia, oparte na dowodach w postaci: akt ubezpieczeniowych, dokumentacji lekarskiej, opinii biegłych oraz zeznaniach świadka P. K..

W oparciu o przedstawione dowody, Sąd doszedł do przekonania, iż zdarzenie z dnia 18 września 2011r., któremu uległ R. G. było wypadkiem przy pracy. Spełnione bowiem zostały wszystkie warunki, o których stanowi art. 3 powołanej na wstępie ustawy.

Zważyć należy, że warunkiem ogólnym przyznania prawa do renty rodzinnej jest przynależność do kręgu uprawnionych członków rodziny zmarłego, wymienionych w art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm. – dalej jako: ustawa emerytalna), na gruncie którego do renty rodzinnej uprawnieni są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione; przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej; małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice zmarłego. Warunki szczególne przyznania prawa do renty rodzinnej regulują przepisy art. 68-71 ustawy emerytalno-rentowej.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2. (art. 70 ust. 2 ustawy).

Wobec powyższego, na gruncie niniejszej sprawy Sąd przystąpił do badania czy H. G.spełnia warunki do przyznania jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu. W przedmiotowej sprawie poza sporem pozostawała okoliczność, że ubezpieczona w chwili śmierci R. G.pozostawała z nim w związku małżeńskim. Niespornym również było, że w chwili śmierci męża miała ukończone 50 lat (urodziła się w dniu (...)roku). Oznacza to, że spełnia ona kryterium wieku uprawniające do nabycia prawa do renty rodzinnej (w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat).

W tych okolicznościach w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy Sąd ustalił, że H. G. spełniła wszystkie warunki do przyznania jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu.

W myśl art. 129 ust 1 ustawy emerytalnej świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu, z uwzględnieniem ust 2.

Natomiast ust 2 powołanego przepisu stanowi, że w razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego , emeryta, rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od spełnienia warunków do renty przez uprawnionych członków rodziny. Ubezpieczona wniosek o rentę rodzinną wypadkową złożyła 7.10.2011r.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w S. w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej H. G. prawo do renty rodzinnej w związku z wypadkiem przy pracy po zmarłym mężu R. G., począwszy od 19 września 2011 r, o czym orzekł jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Barbara Kozimor
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Słupsku
Osoba, która wytworzyła informację:  Ewa Sławińska-Klamann
Data wytworzenia informacji: