III Kow 1373/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Słupsku z 2015-08-27

Sygn. akt III Kow.1373/15pr

POSTANOWIENIE

Dnia 27.08.2015r.

Sąd Okręgowy w S. Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant sekretarz sądowy Izabela Tates

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w S. del. do Prokuratury Okręgowej w S. - Dariusza Iwanowicza oraz Zastępcy Kierownika Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego w S. - P. G.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. Oddział Zewnętrzny w U. wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w S. w przedmiocie udzielenia skazanemu M. K. przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art. 153§1kkw w zw. z art.150§1 i 2kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  udzielić skazanemu M. K. s. M. na okres 3 (trzy) miesięcy przerwy w odbywaniu kary 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S.z dnia 05.02.2014r., sygn. akt XIV K 867/13;

2.  nałożyć na skazanego w okresie korzystania z przerwy w karze obowiązek podjęcia leczenia w poradni onkologicznej oraz meldowania się na Posterunku Policji w D. w każdą sobotę (z wyłączeniem okresów hospitalizacji);

3.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Dyrektor Aresztu Śledczego w S. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, uzasadniając go stanem zdrowia skazanego.

Z nadesłanej przez Dyrektora opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego wynika, że stan zdrowia M. K. jest ciężki w związku z rozpoznanym nowotworem złośliwym odbytnicy.

Zgodnie z art.153§1kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art.150§1kkw. W świetle tych przepisów Sąd udziela przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary.

Jak wynika z opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego z dnia 18.08.2015r. rozpoznano u niego nowotwór złośliwy odbytnicy.

Skazany, od dnia 3.07.2015r. przebywa w zakładzie karnym. Od początku pobytu w warunkach izolacji więziennej zgłaszał bóle w okolicy odbytnicy oraz krwawienia z odbytnicy. Miał również wykonane badanie wstępne, w czasie którego podał, że w 2013r. został poddany badaniu kolonoskopowemu. W jego wyniku wykryto u niego polipy jelita grubego oraz żylaki odbytu. Z uwagi na nasilające się dolegliwości bólowe, w dniu 16.07.2015r. odbył konsultację w Poradni Chirurgicznej, która ujawniła u niego żylaki odbytu III/IV stopnia. Uznano, że skazany kwalifikuje się do planowego zabiegu operacyjnego.

W dniu 4.08.2015r skazany został skierowany do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala w S.. Tam, wykonano mu niezbędne badania, w wyniku których stwierdzono wypadanie odbytnicy. Zlecono skazanemu przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych oraz zalecono przeprowadzenie badania kolonoskopowego. W dniu 17.08.2015r. skazany został poddany takiemu badaniu, w czasie którego usunięto mu polip odbytnicy. Lekarz specjalista z zakresu gastrologii w czasie badania stwierdził, powyżej zwieraczy odbytu, kalafiorowatą zmianę o charakterze neoplazmatycznym, określając to jako nowotwór złośliwy odbytnicy. W związku z tym, pobrano skazanemu wycinki do badania histopatologicznego. W chwili obecnej, skazany otrzymał kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.

W ocenie lekarza więziennego, skazany nie może być leczony w zakładzie karnym, z uwagi na ciężki stan spowodowany silnymi bólami w okolicy odbytu oraz okresowe krwawienia z odbytnicy.

Zważywszy na fakt, że Areszt Śledczy w S. nie dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym umożliwiającym leczenie onkologiczne, skazany powinien poddać się wielospecjalistycznej diagnostyce a następnie leczeniu onkologicznemu w warunkach powszechnej służby zdrowia. Niewątpliwie, skazany wymaga opieki medycznej, w warunkach wolnościowej służby zdrowia.

Mając na uwadze, iż stan zdrowia skazanego jest wyjątkowo poważny, a leczenie onkologiczne, jakiego wymaga nie jest w chwili obecnej możliwe do przeprowadzenia w warunkach więziennej służby zdrowi, należy bez wątpienia stwierdzić, że została spełniona przesłanka wynikająca z treści art.150§1 i 2 kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Dlatego też, uznając wniosek Dyrektora Aresztu Śledczego w S. o udzielenie skazanemu M. K. przerwy w karze za zasadny, należało postanowić jak wyżej.

Jednocześnie mając na uwadze wcześniejsze naganne zachowanie skazanego wobec swojej rodziny oraz nadużywanie alkoholu nałożono na skazanego obowiązek meldowania się na Posterunku Policji w D. w każdą sobotę ( z wyłączeniem okresów hospitalizacji).

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2kkw.

Przewodniczący - Sędzia

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Praniuk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Słupsku
Osoba, która wytworzyła informację:  w Słupsku Jan Filipczyk
Data wytworzenia informacji: