I Co 1069/23 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Kwidzynie z 2023-06-30

sygn. akt I Co 1069/23



POSTANOWIENIE


Dnia 30 czerwca 2023 r.


Sąd Rejonowy w Kwidzynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Danuta Kozikowska

po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2023 r. w Kwidzynie

na posiedzeniu niejawnym

w sprawie z wniosku (...) Sp. z o.o. (...) z/s w Ś.

z udziałem (...) Sp. z o.o. z/s w G.

o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu sądu w sprawie I C 399/23


postanawia:


nadać klauzulę wykonalności postanowieniu Sądu Rejonowego w Kwidzynie I Wydział Cywilny z dnia 02 czerwca 2023r. w sprawie z powództwa (...) Sp. z o.o. (...) z/s w Ś. przeciwko (...) Sp. z o.o. z/s w G. o ochronę naruszonego posiadania w sprawie I C 399/23.



sędzia Danuta Kozikowska




sygn. akt I Co 1069/23

UZASADNIENIE


(...) Sp. z o.o. (...) z/s w Ś. w dniu 16 czerwca 2023r. wniosła do tut. Sądu o nadanie klauzuli wykonalności postanowieniu Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 02 czerwca 2023r z powództwa (...) Sp. z o.o. (...) z/s w Ś. przeciwko (...) Sp. z o.o. z/s w G. pozew o ochronę naruszonego posiadania sygn. akt I C 399/23, uzasadniając, że postanowienie o udzieleniu zabezpieczeniu w niniejszej sprawie podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej, dlatego nadanie klauzuli wykonalności winno było nastąpić z urzędu.

Wniosek uprawnionej spółki (wierzycielki) zasługiwał na uwzględnienie.


Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. tytułami egzekucyjnymi są prawomocne orzeczenia lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również zawarta ugoda przed sądem.

Tytułem egzekucyjnym jest zatem orzeczenie sądu powszechnego, a więc wyrok ( art. 316 k.p.c.), postanowienie ( art. 354 k.p.c.) lub nakaz zapłaty ( art. 353 2 k.p.c.) Oczywiście tytułem egzekucyjnym może być wyłącznie orzeczenie istniejące [zob. szerzej M. Muliński, w: J. Jankowski (red.), Kodeks, t. II, art. 777, Nb 9–11]. Przy tym orzeczenie jest tytułem egzekucyjnym w takim zakresie, w jakim nadaje się do egzekucji. Zatem może nim być całość lub część orzeczenia.


Tytułem egzekucyjnym jest wyłącznie orzeczenie wykonalne, bądź z uwagi na to, że jest prawomocne, bądź – jeżeli jest nieprawomocne – z uwagi na to, że jest natychmiast wykonalne.


Z kolei stosownie do art. 743 § 1 k.p.c. jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji, do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym, z tym jednak, że sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu.

Oznacza, to, że określenia w art. 743 § 1 k.p.c., iż odnosi się on do postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia podlegającego wykonaniu w drodze egzekucji, jest konieczność zaopatrzenia go w klauzulę wykonalności – tak, aby mógł być tytułem wykonawczym. Przedmiotową klauzulę nadaje sąd (orzekający co do udzielenia zabezpieczenia) z urzędu, natomiast treść klauzuli wykonalności określają przepisy zawarte art. 783 k.p.c.

Z tego względu wniosek uprawnionej zasługiwał na uwzględnienie.


sędzia Danuta Kozikowska













Dodano:  ,  Opublikował(a):  Magdalena Olszewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kwidzynie
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Danuta Kozikowska
Data wytworzenia informacji: