VI GC 983/21 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Rejonowy w Gdyni z 2022-08-04

Sygn. akt VI GC 983/21

UZASADNIENIE

postanowienia Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 08 czerwca 2022 roku

(k. 103 akt)

W pozwie z dnia 06 maja 2021 roku powód Piekarnia Cukiernia (...) spółka jawna z siedzibą w K. domagał się zasądzenia od pozwanego S. S. kwoty 30 199 złotych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi za okres od dnia złożenia pozwu do dnia zapłaty. W uzasadnieniu powód wskazał, że poniósł szkodę majątkową w związku z popełnionym przez pozwanego w porozumieniu z osobami trzecimi oskarżonymi wspólnie w prowadzonym z oskarżenia publicznego przed Sądem Rejonowym w Kościerzynie postępowaniu o czyn zabroniony wyczerpujący znamiona przestępstwa, o jakim mowa w art. 270a § 1 k.k. Powód wskazał, że pozwany przekazał powodowi 16 faktur wystawionych przez Z. P., które powód uregulował, w tym w zakresie podatku VAT. Tymczasem z informacji uzyskanej od Naczelnika Urzędu Skarbowego K. wynika, że Z. P. nie pozostaje czynnym podatnikiem podatku VAT, a więc nie pozostaje zobowiązany i uprawniony do naliczania tego podatku. Jednocześnie powód wskazał, że pozwany informował powoda o zasadności, poprawności i statusie prawnym wystawcy tych faktur, czym wprowadził powoda w błąd doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Wyrokiem z dnia 12 maja 2022 roku Sąd Rejonowy w Gdyni oddalił powyższe powództwo (punkt I), zasądził od powoda Piekarnia Cukiernia (...) spółki jawnej z siedzibą w K. na rzecz pozwanego S. S. kwotę 3 617 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (punkt II) oraz kosztami procesu w pozostałym zakresie obciążył powoda uznając je za uiszczone (punkt III).

Z zachowaniem ustawowego terminu powód Piekarnia Cukiernia (...) spółka jawna z siedzibą w K. złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia powyższego wyroku (wniosek – k. 92 akt).

Wobec powyższego zarządzeniem z dnia 20 maja 2022 roku zobowiązano powoda Piekarnia Cukiernia (...) spółkę jawną z siedzibą w K. do uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 złotych od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 12 maja 2022 roku i jego doręczenie wraz z uzasadnieniem oraz do uzupełnienia braku formalnego wniosku poprzez wskazanie, czy uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy też jego części (jeżeli tak – należało wskazać, jakiej części, tj. którego punktu rozstrzygnięcia) – w terminie tygodniowym od dnia doręczenia niniejszego zobowiązania, pod rygorem odrzucenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 12 maja 2022 roku i jego doręczenie wraz z uzasadnieniem.

Odpis powyższego zarządzenia został doręczony powodowi Piekarnia Cukiernia (...) spółce jawnej z siedzibą w K. (odbiór przesyłki pokwitował upoważniony pracownik) w dniu 26 maja 2022 roku, co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki znajdującego się w aktach sprawy (k. 96 akt).

W piśmie z datą w nagłówku „dnia 30 maja 2022 roku” nadanym w placówce pocztowej w dniu 03 czerwca 2022 roku powód Piekarnia Cukiernia (...) spółka jawna z siedzibą w K. wskazał, że uzasadnienie wyroku z dnia 12 maja 2022 roku ma dotyczyć całości rozstrzygnięcia oraz dołączył dowód potwierdzający uiszczenie w dniu 03 czerwca 2022 roku opłaty sądowej w kwocie 100 złotych (k. 97-98 akt).

Zgodnie z treścią art. 328 k.p.c. pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku (§ 1). We wniosku należy wskazać, czy pisemne uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy jego części, w szczególności poszczególnych objętych nim rozstrzygnięć (§ 3). Sąd odrzuca wniosek niedopuszczalny, spóźniony, nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto mimo wezwania (§ 4). Zgodnie zaś z treścią art. 25b ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 roku, poz. 2257) opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia albo zarządzenia.

A zatem mając na uwadze powyższe wskazać należy, że strona procesu zobowiązana jest zgodnie z treścią art. 328 § 3 k.p.c. do wskazania zakresu, jakiego ma dotyczyć pisemne uzasadnienie wyroku. Strona powinna wskazać, czy uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy jego części, w szczególności poszczególnych rozstrzygnięć objętych wyrokiem. Strona może bowiem ograniczyć uzasadnienie wyroku np. tylko co do wysokości zasądzonego świadczenia, a nie jego podstawy albo może wnieść o sporządzenie uzasadnienia tylko co do odsetek, wreszcie może się domagać uzasadnienia tylko w zakresie ściśle wskazanych rozstrzygnięć (tak P. Rodziewicz, Komentarz do art. 328 k.p.c. pod redakcją E. Marszałkowskiej – Krześ, wyd. 2020). Jednocześnie nie budzi wątpliwości, że oznaczenie zakresu uzasadnienia wyroku stanowi wymóg wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, którego niespełnienie stanowi brak formalny wniosku i może skutkować jego odrzucenie w razie nieuzupełnienia braku po uprzednim wezwaniu przez sąd do jego usunięcia. W niniejszej sprawie wydany w dniu 12 maja 2022 roku wyrok zawierał rozstrzygnięcie zawarte w trzech punktach, zaś złożony przez powoda wniosek nie wskazywał, czy uzasadnienie ma być sporządzone co do całego rozstrzygnięcia, czy też którejś z jego części, a więc wniosek ten dotknięty był brakiem formalnym w postaci braku wskazania zakresu, jakiego ma dotyczyć pisemne uzasadnienie wyroku. Jednocześnie żaden przepis prawa nie pozwala sądowi na przyjęcie w takiej sytuacji domniemania, że wnioskiem objęta była całość wyroku. Wręcz przeciwnie, § 4 art. 328 k.p.c. obliguje sąd do odrzucenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem, jeśli jest on spóźniony (tj. wniesiony po upływie tygodniowego terminu), niedopuszczalny (np. wniosek został złożony przed wydaniem wyroku), nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto mimo wezwania, w tym nie zawiera wskazania, w jakim zakresie uzasadnienie ma zostać sporządzone (tak P. Rodziewicz, Komentarz do art. 328 k.p.c. pod redakcją E. Marszałkowskiej – Krześ, wyd. 2020).

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że wobec doręczenia powodowi zobowiązania do uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 złotych od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 12 maja 2022 roku i jego doręczenie wraz z uzasadnieniem oraz zobowiązania do usunięcia braków formalnych tegoż wniosku w dniu 26 maja 2022 roku poprzez wskazanie zakresu uzasadnienia (z.p.o. – k. 96 akt), wyznaczony tygodniowy termin do usunięcia powyższych braków fiskalnych i formalnych upływał powodowi z dniem 02 czerwca 2022 roku, tj. dzień ten był ostatnim dniem, w którym z zachowaniem terminu powód mógł powyższe braki skutecznie usunąć. Tymczasem powód, jak wynika z pieczęci na kopercie (k. 99 akt) oraz dowodu śledzenia przesyłek nadawanych za pośrednictwem poczty (k. 100-101 akt), nadał pismo z datą w nagłówku „dnia 30 maja 2022 roku” zawierające uzupełnienie braków formalnych w dniu 03 czerwca 2022 roku, a zatem po upływie wyznaczonego terminu. Również opłata sądowa w kwocie 100 złotych została uiszczona w dniu 03 czerwca 2022 roku, co wynika z potwierdzenia przelewu dołączonego przez samego powoda (k. 98 akt), a także potwierdzenia wydanego przez Oddział Finansowy tutejszego Sądu (k. 104 akt), a zatem także po upływie wyznaczonego terminu.

Jednocześnie wskazać należy, że termin tygodniowy do uzupełnienia braków fiskalnych (opłaty sądowej) oraz braków formalnych ma charakter terminu ustawowego i nie może być ani skracany, ani przedłużany, zaś jego niezachowanie powoduje skutki określone w przepisach prawa, w tym przypadku w treści art. 328 k.p.c. (odrzucenie wniosku).

Mając na uwadze powyższe wobec nieusunięcia przez powoda Piekarnia Cukiernia (...) spółkę jawną z siedzibą w K. braku formalnego i braku fiskalnego wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 12 maja 2022 roku i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem w zakreślonym terminie (a więc do dnia 02 czerwca 2022 roku), Sąd na podstawie art. 328 § 4 k.p.c. w zw. z art. 25b ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 roku, poz. 2257) powyższy wniosek powoda odrzucił.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)

5.  (...)

6.  (...)

SSR Justyna Supińska

Gdynia, dnia 04 sierpnia 2022 roku

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Joanna Miotk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Gdyni
Osoba, która wytworzyła informację:  SSR J. Supińska
Data wytworzenia informacji: