II Cz 469/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Bydgoszczy z 2015-08-13

Sygn. akt II Cz 469/15

POSTANOWIENIE

Dnia 13 sierpnia 2015r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Irena Dobosiewicz (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2015r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku H. O.

o zwolnienie od kosztów sądowych

na skutek zażalenia H. O. na punkt 3 /trzeci/ postanowienia

Sądu Rejonowego w Bydgoszczy w sprawie II Ns 1409/07

postanawia:

oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwy podpis

1

II Cz 469/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 6 czerwca 2014 r., w jego punkcie 3 oddalił wniosek uczestniczki H. O. o zwolnienie jej od kosztów sądowych.

Wskazał Sąd Rejonowy, po analizie oświadczenia uczestniczki o stanie majątkowym, rodzinnym i dochodach, że uczestniczka utrzymuje się z renty w wysokości 972,78 euro, jest też właścicielką zabudowanej nieruchomości w udziale wynoszącym lA części, spłaca kredyt na dom w kwocie 300 euro miesięcznie. Wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, ubezpieczeniem, telefonem i leczeniem wynoszą412 euro, na wyżywienie pozostaje kwota 260,78 euro

Sąd Rejonowy, odnosząc się do przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2010r., Nr 90, poz. 594 ze zm), a konkretnie art 102 ust. 1, który stanowi, że zwolnienia od kosztów sądowych domagać się może osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, doszedł do przekonania, że uczestniczka posiada możliwości poniesienia kosztów sądowych, które w związku z prawomocnym zakończeniem postępowania ograniczają się wyłącznie do uiszczenia opłaty sądowej od zażalenia w wysokości 100 zł. Poza tym uczestniczka została spłacona przez wnioskodawczynię z tytułu działu spadku stosownie do obowiązku nałożonego na wnioskodawczynię postanowieniem z dnia 2 czerwca 2011 r.

Uczestniczka domagała się zmiany postanowienia i zwolnienia jej od kosztów sądowych w całości.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Zażalenie podlegało oddaleniu.

Sąd Rejonowy dokonał wnikliwej analizy złożonego przez uczestniczkę oświadczenia o stanie majątkowym i trafnie wywiódł, że brak jest podstaw do zwolnienia uczestniczki od kosztów sądowych.

Sąd Okręgowy ma świadomość, że w sprawie II Ns 1409/07 o dział spadku,

2

prawomocnie zakończonej 20 grudnia 2011 r. (postanowienie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w sprawie II Ca 662/11 oddalające apelację uczestniczki od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 2 czerwca 2011 r. w sprawie II Ns 1409/07) Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 2 września 2011 r. zwolnił uczestniczkę od kosztów sądowych w całości.

Na obecnym etapie postępowania uczestniczka złożyła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych z uwagi na zażalenie od postanowienia z dnia 22 listopada 2013 r., a więc już po prawomocnym zakończeniu postępowania o dział spadku.

Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, i tak też należy ją traktować. Oznacza to, że może ona znaleźć zastosowanie wyłącznie w sytuacjach, gdyby uiszczenie kosztów sądowych doprowadziło do uszczerbku utrzymania wnioskującej o zwolnienie strony i jej rodziny. W związku z takim charakterem i podstawowym celem tego przepisu, jakim jest zapewnienie prawa do sądu osobom rzeczywiście ubogim, nie można interpretować go rozszerzające

W przedmiotowej sprawie poniesienie wydatku, jakim jest opłata od zażalenia leży w granicach możliwości majątkowej skarżącej.

Skarżąca zamieszkuje w Niemczech, otrzymuje tam wszelkie świadczenia w walucie euro, jest właścicielką nieruchomości budynkowej, sprawa zaś niniejsza toczy się przed Sądem Rejonowym w Polsce, stąd przeznaczenie na opłatę od zażalenia -tak jak wskazał Sąd Rejonowy - 100 złotych w żaden sposób nie doprowadzi skarżącej do uszczerbku koniecznego utrzymania wnioskującej.

Fakt, że spłaca skarżąca kredyt na dom w wysokości 300 euro miesięcznie, oznacza tyle tylko, że posiadała skarżąca zdolność kredytową w dacie uzyskania kredytu i kredyt ten nadal spłaca.

Zaciągniecie kredytu jest suwerenną decyzją każdego kredytobiorcy, co nie oznacza, że kredytodawca (bank) nie ocenia właśnie zdolności kredytowej osoby wnioskującej. A skoro taką zdolność skarżąca posiadała, oznacza to, że uzyskiwała i uzyskuje takie dochody, które po spłacie kredytu umożliwiają jej utrzymanie na odpowiednim poziomie.

Poza tym zgodnie z utrwalonym już podglądem judykatury i orzecznictwa

3

sądów powszechnych, niezależnie od dochodów, już samo posiadanie nieruchomości, w zasadzie wyklucza skorzystanie ze zwolnienia od opłat sądowych.

Poza tym, na co tramie zwrócił Sąd Rejonowy, uzyskała skarżąca już spłatę z tytułu działu spadku w kwocie 10.806 zł.

Stąd Sąd Okręgowy nie znajdując podstaw do zmiany zaskarżonego

postanowienia, na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 par. 1 k.p.c.

oddalił zażalenie.

Na oryginale właściwy podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Sylwia Sondaj
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Osoba, która wytworzyła informację:  Irena Dobosiewicz
Data wytworzenia informacji: