III U 278/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Ostrołęce z 2014-05-08

Sygn. akt: III U 278/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 maja 2014 r.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Załęska-Bartkowiak

Protokolant:

sekretarz sądowy Emilia Kowalczyk

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2014 r. w O.

sprawy z odwołania J. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania J. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P.

z dnia 21.02.2014r. znak (...)

orzeka:

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21.02.2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. przeliczył J. S. wysokość emerytury, począwszy od dnia 01.01.2014r.

J. S. wniósł odwołanie od powyższej decyzji. Nie zgadzał się z datą przeliczenia jego emerytury, gdyż stał na stanowisku, że emerytura winna być przeliczona od dnia 01.07.2013r. i winien z tego tytułu otrzymać wyrównanie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wniósł o oddalenie odwołania. Podniósł, że przeliczył wysokość świadczenia pobieranego przez J. S. począwszy od dnia 01.01.2014r. tj. od miesiąca, w którym został złożony wniosek o przeliczenie.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

decyzją z dnia 12.09.2013r. J. S. uzyskał prawo do emerytury począwszy od dnia 01.07.2013r.

Do stażu pracy ZUS nie zaliczył J. S. m.in. okresu od dnia 15.05.1977r. do dnia 31.07.1982r., gdy pracował w (...), gdyż ZUS uznał, że okres ten nie został wystarczająco udowodniony, bo nie złożono świadectwa pracy.

J. S. nie odwołał się od tej decyzji.

W dniu 14.01.2014r. J. S. złożył wniosek o doliczenie do jego stażu pracy okresu zatrudnienia w (...) w W. okresu od dnia 15.05.1977r. do dnia 31.07.1982r. i do wniosku dołączył zaświadczenie o zarobkach z tego okresu, listy płac oraz angaże. W oparciu o te dowody ZUS zaskarżoną decyzją uwzględnił ten okres i w związku z tym przeliczył wysokość emerytury J. S. począwszy od dnia 01.01.2014r.

Sąd zważył co następuje:

rozstrzygnięcie w sprawie niniejszej zależne było od ustalenia, czy istnieją podstawy do wyrównania emerytury J. S. od dnia 01.07.2013r.

Zgodnie z art.133 ust.1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.Dz.U. z 2013r., poz.1440 ze zm.) - w razie ponownego ustalenia przez organ rentowy prawa do świadczeń lub ich wysokości, przyznane lub podwyższone świadczenia wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do tych świadczeń lub do ich podwyższenia, jednak nie wcześniej niż:

1)od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydano decyzję z urzędu, z zastrzeżeniem art. 107a ust. 3;

2)za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1, jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego.

Sąd uznał, że brak jest podstaw do wyrównania emerytury od dnia 01.07.2013r. Z art.133 ust.1 pkt 1 w/w ustawy wynika bowiem, że podwyższone świadczenie wypłaca się od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. J. S. wniosek o doliczenie do stażu pracy okresu swego zatrudnienia w (...) w W. złożył dnia 14.01.2014r. Do wniosku tego dołączył dokumenty świadczące o tym zatrudnieniu. Wobec powyższego ZUS zgodnie z treścią art.133 ust.1 pkt 1 w/w ustawy – ponownie ustalił wysokość emerytury od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek, czyli od dnia 01.01.2014r.

Brak jest natomiast podstaw do wyrównania emerytury od dnia 01.07.2013r. Należy bowiem zwrócić uwagę, że ustawodawca w powoływanym powyżej przepisie umożliwia wyrównanie świadczenia od daty wcześniejszej jedynie w sytuacji, gdy odmowa lub przyznanie niższego świadczenia było następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego. Tymczasem obliczenie wysokości emerytury bez uwzględnienia okresu zatrudnienia w (...) w W. nie było wynikiem błędu organu rentowego, lecz było wynikiem niewystarczającego udokumentowania przez odwołującego tego zatrudnienia. Odwołujący nie złożył przy wniosku o emeryturę świadectwa pracy z tego okresu, a dokumenty, które złożył, okazały się niewystarczające. Nadto Sąd miał na uwadze, że J. S. nie wniósł odwołania od decyzji z dnia 12.09.2013r., którą przyznano mu prawo do emerytury i z której wynika, że nie uwzględniono mu spornego okresu zatrudnienia. Wobec powyższego decyzja ta jest wiążąca. Natomiast uwzględnienie przez ZUS tego okresu w spornej decyzji było jedynie wynikiem złożenia przez odwołującego dodatkowych dokumentów, które świadczyły o jego zatrudnieniu w spornym okresie.

Podczas rozprawy odwołujący powoływał się na zapis znajdujący się w decyzji z dnia 12.09.2013r. w pkt III zatytułowanym „informacja” (k.85v a.e.) i wywodził z tego wniosek, że istnieją podstawy do przeliczenia wysokości jego emerytury od daty jej przyznania. Taka interpretacja pouczenia jest błędna. Z zapisu tego wynika jedynie, że na wniosek J. S. złożony po uprawomocnieniu się decyzji wysokość świadczenia ulega ponownemu ustaleniu również w razie przedłożenia nowych dowodów lub ujawnienia okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji, które mający wpływ na wysokość świadczenia. Z informacji tej wynika zatem, kiedy zachodzą podstawy do przeliczenia wysokości emerytury, ale nie wynika, aby w zaistniałym stanie faktycznym zachodziły podstawy do jej przeliczenia od daty jej przyznania. Te terminy wynikają natomiast z powołanego uprzednio art.133 w/w ustawy. Gdyby przyjąć tok rozumowania odwołującego – to złożenie w dowolnym czasie dokumentów o zatrudnieniu obligowałoby ZUS do przeliczenia wysokości świadczenia od daty powstania do niego prawa, a taka interpretacja nie znajduje oparcia w przepisach prawa.

Także okoliczność, że odwołujący pozyskał niezbędne dokumenty z archiwum już po przyznaniu mu prawa do emerytury, pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Zgodnie bowiem z §10 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.10.2011r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011r., nr 237, poz.1412) – to obowiązkiem zainteresowanego zgłaszającego wniosek o emeryturę jest dołączenie do wniosku dokumentów stwierdzających okresy uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość. Zatem to obowiązkiem J. S. było zadbanie, aby wraz z wnioskiem o emeryturę przedstawić ZUS-owi takie dokumenty, z których wynikałyby okresy jego zatrudnienia, co wpływa na wysokość świadczenia. Jeśli natomiast odwołujący oceniał, że złożył wystarczające dokumenty i ZUS w oparciu o nie powinien zaliczyć sporny okres, to J. S. miał prawo odwołania się od decyzji z dnia 12.09.2013r. w tym zakresie, jednak tego nie uczynił.

Mając to wszystko na uwadze, Sąd odwołanie oddalił stosownie do treści art.477 14§1 kpc .

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Małgorzata Stępek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Ostrołęce
Osoba, która wytworzyła informację:  Grażyna Załęska-Bartkowiak
Data wytworzenia informacji: