I C 1346/16 - zarządzenie, wyrok, uzasadnienie Sąd Rejonowy w Szczytnie z 2017-02-23
Sygn. akt: I C 1346/16
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 23 lutego 2017 r.
Sąd Rejonowy w Szczytnie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSR Małgorzata Banaszewska |
Protokolant: |
st. sekr. sądowy Monika Nalewajk |
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. w S.
sprawy z powództwa K. W.
przeciwko E. G.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej
oddala powództwo.
Sygn. akt I C 1346/16
UZASADNIENIE
Powódka K. W. w pozwie skierowanym przeciwko E. G. domagała się uzgodnienia treści działu I-O księgi wieczystej nr (...) z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wpisanie w miejsce działek (...) o łącznej powierzchni 1,9100 ha działki (...) o powierzchni 4,3293 ha.
W uzasadnieniu pozwu wskazała, że rodzice powódki była właścicielem nieruchomości rolnej obejmującej działki gruntu nr (...) położonej w R., a w wyniku scalenia gruntów brat powódki otrzymał w zamian za tę nieruchomość obejmująca działkę gruntu o nr(...)położoną w(...)
Sąd ustalił, co następuje:
Dnia 5 lipca 1963 roku została założona księga wieczysta nr (...) dla nieruchomości rolnej obejmującej działki o numerach ewidencyjnych (...) o łącznej powierzchni 1,9100 ha położonej w R. stanowiąca własność Skarbu Państwa. Następnie, nieruchomość ta została sprzedana rodzicom powódki S. i S. małżonkom G., którzy nabyli ją na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.
(dowód: akta księgi wieczystej nr (...))
Na podstawie umowy przekazania własności i posiadania gospodarstwa rolnego z dnia 14 stycznia 1980 roku S. i S. G. (1) przekazali na rzecz syna S. G. (2) gospodarstwo rolne obejmujące m.in. działki nr (...).
(dowód: umowy przekazania własności i posiadania gospodarstwa rolnego z dnia 14 stycznia 1980 roku k. 37)
Decyzją wojewody (...) z dnia 16 czerwca 1980 roku zostało podjęte postępowanie scaleniowe – wymienne gruntów m.in. we wsi R.. Uczestnikiem tego postępowania był S. G. (2).
(dowód: operat nr (...))
S. G. (2) zmarł dnia 18 maja 1989 roku i Sąd Rejonowy w Szczytnie postanowieniem z dnia 30 września 2015 roku stwierdził, że spadek po S. G. (2) nabyło jego rodzeństwo: E. G., K. W. i M. G. po 1/3 każde z nich.
(dowód: postanowienie SR w Szczytnie z dnia 30 września 2015 roku k. 13 akt I Ns (...)
Sąd zważył, co następuje:
Powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.
W myśl przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (j.t. Dz.U. 2016r., poz. 790 ze zm.) w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości polega na doprowadzeniu księgi wieczystej do jej aktualnego, rzeczywistego w dacie orzekania stanu prawnego. Stan prawny nieruchomości dokumentują wpisy w dziale II księgi wieczystej. Wpisy zawarte w dziale I nie stanowią o stanie prawnym nieruchomości, lecz o jej stanie faktycznym. Są to wpisy indywidualizujące nieruchomość, czyli zawierające opis nieruchomości - numer ewidencyjny, miejsce położenia oraz powierzchnię działki. Tego rodzaju wpisy nie podlegają uzgodnieniu w trybie powództwa z art. 10 wyżej wskazanej ustawy.
Powódka w uzasadnieniu pozwu wskazała, iż jej brat S. G. (2), był właściciel nieruchomości rolnej obejmującej działki o numerach ewidencyjnych (...) położonej w R., a w wyniku postępowania scaleniowego, którego był uczestnikiem otrzymać miał w zamian za te działki działkę położoną w Spalinach o numerze ewidencyjnym (...). Powódka w pozwie kwestionowała prawidłowość wpisów w dziale I –O księgi wieczystej tj. danych dotyczących numerów ewidencyjnych działek, ich powierzchni i położenia. Dział I-O księgi wieczystej nie jest przeznaczony do wpisów praw, lecz do wpisywania danych faktycznych, dlatego też Sąd powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej oddalił
Problem w niniejszej sprawie wynika zaś z faktu, że po przeprowadzeniu scalenia i wymianu gruntów stanowiących m.in. własność S. G. (2) (nieruchomość rolna obejmująca działki gruntu 550, 551, 552) zaniechano założenia księgi wieczystej dla nieruchomości, którą S. G. (2) otrzymać miał w zamian za nieruchomość, którą posiadał przed scaleniem. Skutków tego zaniechania nie można obecnie usunąć formułując powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej, która w zasadzie dotyczy innej nieruchomości z rzeczywistym staniem prawnym.
Zgodnie z przepisem art. 16 ust 1 z dnia 24 stycznia 1968 roku o scaleniu i wymianie gruntów (Dz.U. Nr 3, poz. 13) decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów stanowiła tytuł do ujawnienia nowego stanu własności w księgach wieczystych.
Zgodnie zaś z przepisem art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 roku o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych (Dz.U. Nr 11, poz. 67 ze zm.), księgi wieczyste założone po dniu 1 stycznia 1947 roku dla nieruchomości ziemskich objętych scaleniem lub wymianą gruntów tracą moc prawną, chyba że uwidoczniony w nich stan jest zgodny ze stanem wykazanym w ewidencji gruntów. W myśl zaś przepisu art. 3 ustawy dla nieruchomości, których księgi wieczyste z mocy art. 1 utraciły moc prawną zakłada się księgi wieczyste z urzędu, zaś podstawą wpisu prawa własności oraz wpisu dotyczącego oznaczenia nieruchomości w zakładanych księgach wieczystych stanowi decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub decyzja o wymianie gruntów oraz sporządzone w toku postepowania scaleniowego lub postepowania o wymianę gruntów dokumenty pomiarowe: mapa (plan) i rejestr gruntów (opis nieruchomości) z operatu ewidencyjnego gruntów (art. 4 ust. 2 ustawy).
Brak tych dokumentów nie uniemożliwia obecnie założenia księgi wieczystej dla nieruchomości obejmującej działkę nr (...), ale spadkobiercy winny w tym celu uzyskać wyrok ustalający, że S. G. (2) przysługiwało prawo własności tej nieruchomości (art. 189 k.p.c.), a po jego uprawomocnieniu się wystąpić do Sądu z wnioskiem o założenie księgi wieczystej, dla nieruchomości obejmującej działkę gruntu nr (...) o powierzchni 4,3293 ha położoną w (...)
ZARZĄDZENIE
1. (...)
2. (...)
3. (...)
S.,(...)
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Szczytnie
Osoba, która wytworzyła informację: Małgorzata Banaszewska
Data wytworzenia informacji: