I C 921/18 - zarządzenie, wyrok, uzasadnienie Sąd Rejonowy w Szczytnie z 2018-09-05
Sygn. akt: I C 921/18 upr.
WYROK ZAOCZNY
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 5 września 2018 r.
Sąd Rejonowy w Szczytnie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSR Leszek Bil |
Protokolant: |
starszy sekretarz sądowy Monika Nalewajk |
po rozpoznaniu w dniu 5 września 2018 r. w Szczytnie na rozprawie
sprawy z powództwa E. B.
przeciwko K. F.
o zapłatę
oddala powództwo.
Sygn. akt I C 921/18 upr.
UZASADNIENIE
Powód E. B. wniósł w elektronicznym postępowaniu upominawczym pozew przeciwko K. F. o zapłatę kwoty 7.262,74 zł wraz z odsetkami ustawowymi oraz zasądzenia kosztów sądowych w wysokości 91 zł. W uzasadnieniu powód wskazał, że wierzytelność dochodzona od pozwanego wynika z faktur nr (...). Jego zdaniem dochodzona wierzytelność jest bezsporna, gdyż pozwany nie kwestionował faktur za otrzymany towar i nie spełnił świadczenia w wyznaczonym terminie.
Postanowieniem z dnia 14 maja 2018r., wydanym w sprawie VI Nc-e (...) Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie przekazał sprawę do Sądu Rejonowego w Szczytnie wobec stwierdzonego braku podstaw do wydania nakazu zapłaty.
Pozwany K. F. nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę, nie złożył odpowiedzi na pozew, ani w inny sposób nie zajął stanowiska w sprawie.
Sąd ustalił i zważył co następuje:
Wobec faktu, iż pozwany K. F. nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę, nie złożył odpowiedzi na pozew, ani w inny sposób nie zajął stanowiska w sprawie, zaszły warunki do wydania wyroku zaocznego – zgodnie z treścią art. 339 § 1 k.p.c. Według treści § 2 wskazanego przepisu sąd przyjmuje za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości. W niniejszej sprawie Sąd powziął wątpliwości co do zasadności żądania powoda.
Zgodnie z przepisem art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Strona powodowa winna w toku postępowania wykazać zarówno samą zasadność roszczenia jak i jego wysokość. Obligatoryjnym elementem pozwu (wniesionego czy to w postępowaniu upominawczym czy zwykłym) jest zatem wskazanie dowodów na poparcie przytaczanych w nim okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie. W związku z tym uzasadnienie pozwu musi być starannie redagowane, aby wyjaśnić sądowi wszelkie istotne okoliczności dla sprawy, w taki sposób, by można było je zweryfikować, w szczególności podstawę faktyczną żądania pozwu (jeśli umowa, to jakiego typu, kiedy zawarta, jaki był jej przedmiot), wielkość świadczeń stron, ich charakter, terminy płatności odsetek i ich stopę, terminy wymagalności, kwestię wezwania do zapłaty.
W niniejszej sprawie powód wskazywał, że wierzytelność dochodzona pozwem wynika z dokumentów księgowych, niekwestionowanych, a zarazem nieopłaconych przez pozwanego. Powód jednakże nie przedłożył przedmiotowych faktur, nie wskazał terminów wymagalności poszczególnych świadczeń, ani nawet nie wskazał, zakupu jakich towarów dokonał pozwany. W ocenie Sądu powód nie składając żadnego dowodu na potwierdzenie swoich twierdzeń, jak również lakonicznie formułując uzasadnienie pozwu, nie wykazał, że po stronie pozwanej istnieje jakakolwiek zaległości z tytułu umowy sprzedaży. Zaznaczyć przy tym należy, iż powód, po przekazaniu sprawy z elektronicznego postępowania upominawczego do sądu właściwości ogólnej pozwanego, został pouczony o konieczności złożenia dokumentów zawnioskowanych w pozwie złożonym w elektronicznym postępowaniu upominawczym jako zgłoszone dowody.
W tym stanie rzeczy powództwo jako nieudowodnione podlegało oddaleniu na podstawie art. 6 k.c.
ZARZĄDZENIE
1. (...)
2.(...);
3.(...)
S., (...)
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Szczytnie
Osoba, która wytworzyła informację: Leszek Bil
Data wytworzenia informacji: