IV P 17/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Giżycku z 2019-08-06

Sygn. akt IV P 17/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 sierpnia 2019r.

Sąd Rejonowy w Giżycku IV Wydział Pracy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSR Bożena Makowczenko

Protokolant st. sekr. sądowy Barbara Małecka

po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2019r. w Giżycku

na rozprawie

sprawy z powództwa L. T.

przeciwko Szkole Podstawowej im. K. W. w P.

o nagrodę jubileuszową

1.  Powództwo oddala.

2.  Odstępuje od obciążania powódki kosztami zastępstwa procesowego.

Bożena Makowczenko

Sygn. akt IV P 17/19

UZASADNIENIE

W pozwie z dnia 16 listopada 2018r. powódka L. T. domagała się zasądzenia na jej rzecz nagrody jubileuszowej z okazji 40 lat pracy. Wskazywała w uzasadnieniu, że w dniu 31 października 2018r. rozwiązała stosunek pracy i przeszła na zasiłek kompensacyjny z powodu stanu zdrowia. Wcześniej upewniała się, że nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej ponieważ zostało jej mniej niż 12 miesięcy do momentu kiedy prawo do niej nabędzie czyli do września 2019r. Dyrektor odmówiła jednak wypłaty twierdząc, iż brak ku temu podstawy prawnej.

Pozwany pracodawca – Szkoła Podstawowa im. K. W. w P. – w odpowiedzi na pozew powództwa nie uznała i wniosła o jego oddalenie w całości.

W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 47 ust.1pkt5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela za wieloletnia pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową przy czym za 40 lat pracy wynosi ona 250 % wynagrodzenia miesięcznego. Aktem wykonawczym do tej ustawy jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania. Zgodnie z §4 przedmiotowego rozporządzenia w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy nauczycielowi, któremu brakuje mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, przysługuje nagroda jubileuszowa.

Powyższe przepisy, wywodził dalej pozwany, nie mają zastosowania do nauczyciela, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne. Powyższe stanowisko potwierdza odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej na interpelację posłów nr (...) z dnia 13 grudnia 2012r. zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa z dnia 7 lutego 2013r. obecnie obowiązujące przepisy nie dają żadnego pola do interpretacji – ustawodawca nie przewidział możliwości wcześniejszego nabycia prawa do nagrody dla nauczyciela, który odchodzi na świadczenie kompensacyjne.

Powódce zatem prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy nie przysługuje.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2019r. powódka sprecyzowała żądanie i wskazała, iż wnosi o nagrodę w wysokości 12000 zł. Pozwany kwoty tej nie kwestionował. Nie kwestionował tez faktu, iż powódka w dniu 31 października 2018r. rozwiązała z pozwaną szkołą stosunek pracy i przeszła na świadczenie kompensacyjne. Bezspornym też był fakt, iż prawo do nagrody jubileuszowej powódka nabędzie w czasie krótszym niż 12 miesięcy licząc od tej daty.

Ocenie zatem Sądu podlegała kwestia czy fakt, iż powódka rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne, uprawnia ja do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy.

Ocena stanu faktycznego pozwala, zdaniem Sądu, na wniosek, iż powódka nie nabyła prawa do przedmiotowej nagrody.

Prawo do nagrody jubileuszowej nauczyciela uregulowane zostało w art.47 ust.1pkt5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela, zgodnie z którym za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

1) za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,

2) za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,

3) za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,

4) za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,

5) za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Od tej zasady został przewidziany wyjątek. W przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. W myśl bowiem Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania z dnia 30 października 2001 r. (Dz.U. Nr 128, poz. 1418) w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy (§4 rozp.).

Regulację tę - jako wyjątek od ogólnej zasady - należy traktować w sposób ścisły ( exceptiones non sunt extendendae). Oznacza to, że prawo do nagrody jubileuszowej, pomimo braku wymaganego okresu, powstaje jedynie jeżeli nauczyciel rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Prawa do nagrody nie nabędzie nauczyciel, który rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy.

Powódka zatem, mimo spełnienia warunku dotyczącego wymaganego stażu pracy 40 lat upływającego w czasie krótszym niż 12 miesięcy od daty rozwiązania stosunku pracy, nie nabędzie prawa do nagrody gdyż rozwiązanie umowy o pracę nie nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.

Powództwo zatem należało oddalić.

Rozstrzygając o kosztach Sąd zastosował regułę opisaną w art. 102 kpc, zgodnie z którą w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.

Powódka samotnie wychowuje uczącą się w szkole średniej córkę i studiującego syna. Sama ma kłopoty ze zdrowiem, które to wymagają leczenia i środków. Konieczność utrzymania siebie i dzieci powoduje wyjazdy powódki do pracy do Niemiec.

Nadto, powódka – jak wskazywała – nie spodziewała się procesu. Upewniała się wczesnej o słuszności jej stanowiska, iż przysługuje jej nagroda więc konieczność ponoszenia kosztów zastępstwa procesowego w wysokości 2700 zł byłoby dla powódki zbyt dotkliwe.

Mając na uwadze powyższe odstąpiono od obowiązku obciążania powódki kosztami zastępstwa procesowego.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Barbara Małecka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Giżycku
Osoba, która wytworzyła informację:  Bożena Makowczenko
Data wytworzenia informacji: