IV K 770/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2016-01-07

sygn. akt IV K 770/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 stycznia 2016 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie IV Wydział Karny

w składzie:

Przewodniczący SSR Jakub Wiliński

Protokolant Joanna Marczyńska

w obecności prokuratora Katarzyny Tyll

po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2016 r.

sprawy T. F. urodzonego (...) w S., syna A. i A. z domu G.,

oskarżonego o to, że:

1. w dniu 27 sierpnia 2015 r. w S. przy al. (...) kierował groźby karalne pozbawienia zdrowia i życia P. K., przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonym uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione,

to jest o czyn z art. 190 § 1 kk,

2. w dniu 13 września 2015 r. w S. przy al. (...) kierował groźby karalne pozbawienia zdrowia i życia wobec P. K. oraz w tym samym miejscu i czasie groził, że zniszczy pojazd marki S. (...) działając na szkodę W. K., przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonych uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione,

to jest o czyn z art. 190 § 1 kk,

I.  uznaje T. F. za winnego popełnienia zarzuconych mu czynów i za każdy z tych występków ten na podstawie art. 190 § 1 kk wymierza oskarżonemu karę po 6 (sześć) miesięcy pozbawienia wolności,

II.  na podstawie art. 85 i 86 § 1 kk łączy oskarżonemu wymierzone mu w pkt. I kary pozbawienia wolności i orzeka wobec oskarżonego karę łączną 8 (ośmiu) miesięcy pozbawienia wolności,

III.  na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk oraz art. 70 § 1 pkt 1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza oskarżonemu na okres próby 2 (dwóch) lat,

IV.  na podstawie art. 71 § 1 kk wymierza oskarżonemu grzywnę 50 (pięćdziesięciu) stawek dziennych określając wysokość stawki na 10 (dziesięć) złotych,

V.  na podstawie art. 72 § 1 pkt 4 kk zobowiązuje oskarżonego w okresie próby do wykonywania pracy zarobkowej,

VI.  na podstawie art. 627 kpk i art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach karnych zasądza od oskarżonego w całości na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe, w tym i opłatę karną w kwocie 230 (dwustu trzydziestu) złotych.

sygn. akt IV K 770/15

UZASADNIENIE

W trybie art. 423 § 1a kpk zakres pisemnego uzasadnienia ograniczono do rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu.

Oskarżony T. F. ma 41 lat. Jest żonaty. Na utrzymaniu posiada dwoje dzieci w wieku 17 i 6 lat. Oskarżony nie pracuje i utrzymuje się z zasiłku otrzymywanego z (...)w kwocie 800 zł miesięcznie oraz z dochodów żony w wysokości 1.700 zł miesięcznie. Nie był dotychczas karany sądownie.

Dowody:

- wyjaśnienia oskarżonego, k. 16-17,

- dane o karalności, k. 22.

Stopień społecznej szkodliwości każdego z przypisanych oskarżonemu czynów oceniono na średni. Działanie oskarżonego w małym tylko stopniu było prowokowane zachowaniem pokrzywdzonych, z którymi oskarżony pozostawał w sporze. W przypadku zaś drugiego z zachowań oskarżony działał pod wpływem alkoholu.

W przedmiotowej sprawie sąd nie stwierdził istnienia okoliczności wyłączających winę oskarżonego, czy bezprawność jego czynów. Oskarżony był w pełni świadomy swojego zachowania – co sam przyznał – i mogąc postąpić zgodnie z normami prawnymi, całkowicie rozmyślnie normy te przekroczył. W efekcie wina oskarżonego nie mogła budzić wątpliwości.

Za okoliczność łagodzącą sąd przyjął przyznanie się przez oskarżonego niego do winy, złożenie wyjaśnień dla siebie obciążających, jak też dotychczasową niekaralność.

Jako okoliczność obciążającą sąd uwzględnił fakt działania w stanie nietrzeźwości, jak i to, że oskarżony zachowaniem swym eskalował konflikt z pokrzywdzonymi.

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej elementy, w oparciu o przesłanki sądowego wymiaru kary wynikające z art. 53 kk sąd uznał, że współmierne do okoliczności popełnienia przypisanych oskarżonemu czynów będą kary po 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Orzeczone kary pozbawienia wolności objęto karą łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności, którą z uwagi na dotychczasową niekaralność oskarżonego warunkowo zawieszono na okres próby 2 lat.

Aby wzmóc prewencyjne oddziaływanie zawieszonej kary pozbawienia wolności koniecznym było orzeczenie wobec oskarżonego dodatkowej dolegliwości o charakterze majątkowym. W tej mierze sąd orzekł o grzywnie, której rozmiar dostosowano do sytuacji finansowej oskarżonego, ustalonej na podstawie złożonego przez niego oświadczenia.

Nadto oskarżonego zobowiązano do podjęcia w okresie próby pracy zawodowej. Podjęcie przez niego zajęcia zarobkowego z pewnością inaczej ukształtuje priorytety życiowe oskarżonego ograniczając potrzebę wchodzenia w konflikt z pokrzywdzonymi – zwłaszcza pod wpływem alkoholu.

Oskarżonego obciążono kosztami sądowymi, wynikłymi z prowadzenia przeciw niemu postępowania karnego zakończonego skazaniem, w tym wynikającą z przepisów opłatą karną.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Bargiel
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Jakub Wiliński
Data wytworzenia informacji: