I Co 2248/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Stargardzie z 2017-04-18

Sygn. akt I Co 2248/16

POSTANOWIENIE

Dnia 18 kwietnia 2017 r.

Sąd Rejonowy w S. I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Grzegorz Markiewicz

po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2017 r. w S.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W.

z udziałem M. R.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek wniosku wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi wykonawczemu nr P- (...) z dnia 27 grudnia 2013 r.

postanawia:

oddalić wniosek.

SSR Grzegorz Markiewicz

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w W. Oddział w G. wystąpił z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności m.in. administracyjnemu tytułowi wykonawczemu nr P- (...) wystawionemu w dniu 27 grudnia 2013 r. przeciwko dłużnikowi M. R. obejmującemu roszczenie pieniężne – należności z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne za wrzesień 2002 r., styczeń 2003 r., luty 2003 r. W uzasadnieniu wniosku nie wskazano na cel, w jakim przedstawiony administracyjny tytuł wykonawczy winien zostać zaopatrzony w sądową klauzulę wykonalności.

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek nie zasługiwał na uwzględnienie.

Tytuły egzekucyjne wydawane przez organy administracyjne podlegają zasadniczo wykonaniu w drodze egzekucji administracyjnej. W ograniczonym zakresie mogą one stanowić także tytuły egzekucyjne, które po nadaniu im klauzuli wykonalności są wykonywane w trybie egzekucji sądowej. Zgodnie z art. 784 k.p.c. celem uzyskania klauzuli wykonalności tytułu pochodzącego od organu administracji państwowej lub sądu szczególnego, który sam nie nadaje klauzuli, wierzyciel złoży sądowi w razie potrzeby oprócz tytułu także ich zaświadczenie, że tytuł podlega wykonaniu. Przepis ten nie zawiera jednak dyrektyw uprawniających Sąd do badania tytułu administracyjnego pod względem merytorycznym. Mając to na względzie i jedynie formalny charakter postępowania klauzulowego, kognicja sądu w tym konkretnym postępowaniu ograniczona jest do badania pod względem formalnym istnienia administracyjnego tytułu wykonawczego, tj. czy dołączony do wniosku administracyjny tytuł wykonawczy zawiera elementy wymienione w art. 27 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z art. art. 781 § 2 zdanie pierwsze k.p.c. tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu administracyjnego oraz innym tytułom klauzule wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika.

Sąd nadaje klauzulę wykonalności administracyjnym tytułom wykonawczym dla potrzeb wyjawienia majątku dłużnika – zgodnie z art. 914 § 2 k.p.c., jak również dla celów określonych w treści art. 1036 § 1 k.p.c., czyli uczestnictwa w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości prowadzonej przez komornika sądowego, zgodnie z którym w podziale oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą:

1.  wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości;

2.  wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości;

3.  osoby, które przed zajęciem nieruchomości nabyły na niej prawa stwierdzone w opisie i oszacowaniu lub zgłoszone i udowodnione najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu;

4.  pracownicy co do stwierdzonych dokumentem należności za pracę, jeżeli zgłosili swoje roszczenia przed sporządzeniem planu podziału.

Wierzyciele wymienieni w art. 954 pkt 2 k.p.c., którzy złożyli zestawienie wierzytelności publicznoprawnych, mają obowiązek – przed prawomocnym przysądzeniem własności – złożyć również tytuły wykonawcze, pod rygorem utraty uczestnictwa w podziale sumy uzyskanej z egzekucji (art. 1036 k.p.c.).

Wierzyciel nie wskazał we wniosku, aby w odniesieniu do przedstawionego administracyjnego tytułu wykonawczego, zachodził którykolwiek z powołanych wyżej powodów, uzasadniających opatrzenie go sądową klauzulę wykonalności.

Mając na względzie powyższe należało orzec, jak w sentencji postanowienia.

SSR Grzegorz Markiewicz

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Błażejewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Stargardzie
Osoba, która wytworzyła informację:  Grzegorz Markiewicz
Data wytworzenia informacji: