II Ca 541/19 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2019-09-17

Sygn. akt II Ca 541/19

1. POSTANOWIENIE

2. Dnia 17 września 2019r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Małgorzata Mróz

Sędziowie: Jerzy Dydo

Maciej Ejsmont (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 17 września 2019 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) w W.

przy udziale M. P. (1)

o wpis w księdze wieczystej

na skutek apelacji uczestnika postępowania

od postanowienia Sądu Rejonowego w Kłodzku

z dnia 16 kwietnia 2019 r., (...)

postanawia:

I. oddalić apelację;

II. zasądzić od uczestnika na rzecz wnioskodawcy kwotę 120 zł kosztów postępowania apelacyjnego.

(...)

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2019 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił skargę M. P. (1) na postanowienie Referendarza Sądowego w Sądzie Rejonowym w K. z dnia 14 lutego 2019 r. o wpisaniu hipotek w księdze wieczystej (...) na rzecz nowego wierzyciela – wnioskodawcy z niniejszej sprawy. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy podniósł, że zgodnie z art. 626 (8) § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Powołując się na stanowisko zaprezentowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego, Sąd I instancji wskazał, że w postępowaniu wieczystoksięgowym sąd nie może prowadzić postępowania dowodowego wykraczającego poza granice, które zostały zakreślone w art. 628 (8) § 2 k.p.c., ani uwzględniać dalszych okoliczności niewynikających ze wskazanych w tym przepisie dowodów. Sąd Rejonowy przywołał też treść art. 195 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, wywodząc w z niego, że oparcie wniosku o wyciąg z ksiąg rachunkowych wnioskodawcy stanowić może wystarczającą podstawę uwzględnienia wniosku inicjującego postępowanie w niniejszej sprawie.

Apelację od powyższego postanowienia złożył uczestnik zarzucając, że Sąd Rejonowy pominął jego zarzuty podniesione w toku postępowania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

apelacja jest bezzasadna i jako taka podlega oddaleniu.

Przedmiotem sporu na gruncie niniejszej sprawy była prawidłowość wpisu do księgi wieczystej (...), dokonanego w dziale IV tejże księgi, a odnoszącego się do hipotek umownej zwykłej i umownej kaucyjnej, co do których wierzycielem był uprzednio (...) w W..

Zgodnie z treścią art. 195 ust.1ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, w przypadku nabycia przez fundusz sekurytyzacyjny wierzytelności albo puli wierzytelności zabezpieczonych hipoteką sąd prowadzący księgę wieczystą, na wniosek funduszu o wpis zmiany dotychczasowego wierzyciela, dokonuje wpisu w księdze wieczystej o zmianie wierzyciela, na rzecz którego była ustanowiona hipoteka. Fundusz, składając wniosek do sądu, dołącza wyciąg z ksiąg rachunkowych, podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych funduszu, potwierdzający nabycie przez fundusz sekurytyzacyjny wierzytelności albo puli wierzytelności zabezpieczonych hipoteką.

Trafnie wskazuje się w orzecznictwie, że wniosek funduszu sekurytyzacyjnego o wpis zmiany wierzyciela hipotecznego może być uwzględniony, jeżeli do wniosku zostanie dołączony odpowiedni wyciąg z ksiąg rachunkowych spełniający wymagania przewidziane w art. 195 ust. 1 ustawy z 2004 r. o funduszach inwestycyjnych. Nie jest zatem niezbędne przedstawianie sądowi wieczysto - księgowemu umowy przelewu wierzytelności hipotecznej (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2014 r. IV CSK 103/14). Na gruncie niniejszej sprawy zaakcentować należy, że wnioskodawca załączył do wniosku inicjującego postępowanie w niniejszej sprawie wyciąg ze swych ksiąg rachunkowych - podpisany przez osobę legitymującą się umocowaniem do jego reprezentacji oraz wystawiania i podpisywania wyciągów z ksiąg rachunkowych - z którego wynika nabycie przez wnioskodawcę wierzytelności zabezpieczonych hipotekami wpisanymi w dziale IV wskazanej wyżej księgi wieczystej.

Wbrew wywodom apelacji, wnioskodawca we wskazany wyżej sposób należycie wykazał nabycie wierzytelności zabezpieczonych wskazanymi wyżej hipotekami. Nie było konieczne przedłożenie przez wnioskodawcę umowy cesji. Nie należy w tym kontekście tracić z pola widzenia art. 626 (8) § 2 k.p.c., zgodnie z którym rozpoznając wniosek o wpis sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Całokształt powyższych okoliczności wskazuje, że apelacja jest bezzasadna i podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

O kosztach postępowania apelacyjnego orzeczono na podstawie 520 § 3 k.p.c. Zasądzeniu na rzecz wnioskodawcy podlegało wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika, ustalone w oparciu o przepis § 5 pkt 5 w zw. z § 10 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych (Dz. Z 2018, poz. 265).

(...)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

a.  (...) (...)

b.  (...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Dorota Pospiszyl
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Data wytworzenia informacji: