V U 6/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Legnicy z 2014-05-12

Sygn. akt: VU 6/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 kwietnia 2014 roku

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Mirosława Molenda-Migdalewicz

Protokolant: Katarzyna Awsiukiewicz

po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2014 r. w Legnicy

sprawy z wniosku T. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o świadczenie przedemerytalne

na skutek odwołania T. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 25 listopada 2013 roku

znak (...)

oddala odwołanie

Sygn. akt VU 6/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25 listopada 2013 r. znak (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił T. B. prawa do świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podał, że wnioskodawca nie spełnia warunków do uzyskania przedmiotowego świadczenia określonych w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, bowiem po ustaniu zatrudnienia w Firmie (...) w L. z przyczyn dotyczących zakładu pracy został zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w L. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.

Od wskazanej decyzji odwołanie złożył T. B., domagając się jej zmiany poprzez przyznanie mu prawa do świadczenia przedemerytalnego. Wywodził, że decyzja organu rentowego jest niezgodna ze stanem faktycznym, bowiem zasiłek dla bezrobotnych przez okres przekraczający sześć miesięcy pobierał przed rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o jego oddalenie uzasadniając swoje stanowisko jak w zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

T. B., urodzony w dniu (...)w okresie od 15 maja 2012 r. do 13 lutego 2013 r. był zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w L. jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. W okresie pobierania zasiłku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Dowód: akta ubezpieczeniowe, t. IV: zaświadczenie, k. 4.

W okresie od 19 kwietnia 2013 r. do 9 listopada 2013 r. T. B. był zatrudniony w Firmie(...) w L.. Stosunek pracy ustał na skutek wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Po rozwiązaniu stosunku pracy, w dniu 12 listopada 2013 r. wnioskodawca zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w L. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.

Dowód: akta ubezpieczeniowe, t. IV: świadectwo pracy, k. 5; oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, k. 7; decyzja PUP w L., k. 8.

W dniu 14 listopada 2013 r. T. B. złożył wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.

/okoliczności bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie T. B. nie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r., nr 120, poz. 1252) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla mężczyzn.

Świadczenie przedemerytalne, zgodnie z art. 2 ust. 3 przysługuje osobie, określonej w ust. 1 wskazanej ustawy, po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,

2)  w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,

3)  złożyła wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Stan faktyczny w rozpoznawanej sprawie był między stronami bezsporny . Spór sprowadzał się natomiast do ustalenia, czy wnioskodawcy przysługiwało prawo do świadczenia przedemerytalnego w sytuacji, gdy zasiłek dla bezrobotnych pobierał przed rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Analizując zaistniały stan faktyczny w kontekście powołanych powyżej przepisów Sąd doszedł do przekonania, że decyzja organu rentowego odmawiająca T. B. prawa do świadczenia przedemerytalnego jest prawidłowa.

Jak wskazywano na wstępie, w myśl art. 2 ust. 3 ustawy emerytalnej prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie określonej w ust. 1 (osobie, z którą rozwiązano umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy) po upływie co najmniej sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Z literalnego brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że okres pobierania świadczenia z ubezpieczenia społecznego musi zostać poprzedzony rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy. Innymi słowy, prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwać, gdy po dacie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy ubezpieczony będzie pobierał co najmniej przez 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt II UK 215/1, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 maja 2012 r., sygn. akt I BU 15/11).

Taki sposób rozumienia omawianego przepisu znajduje potwierdzenie w jego wykładni celowościowej. Świadczenie przedemerytalne jest należnością wyjątkową w systemie ubezpieczeń społecznych. Jego funkcja ma charakter socjalny. Wyznaczana jest przez trudności w znalezieniu pracy przez osobę, która znajduje się w wieku poprzedzającym nabycie prawa do emerytury. Oznacza to, że przepisy regulujące prawo do świadczenia przedemerytalnego nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający. Ich analiza prowadzi natomiast do konstatacji, że droga do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego ma charakter etapowy, a przez to przesłanki warunkujące nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego muszą zostać przez ubezpieczonego spełnione nie tylko łącznie, ale również w określonym porządku chronologicznym (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 16 października 2013 r., sygn. akt III AUa 1055/2013).

Sumując należy wskazać, że T. B. nie spełniał wszystkich przesłanek niezbędnych do przyznania mu prawa do świadczenia przedemerytalnego, skoro po dacie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy wnioskodawca nie przebywał co najmniej przez 6 miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych.

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 477 ( 14 )§ 1 k.p.c. oddalił odwołanie T. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 25 listopada 2013 r. znak (...).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Elżbieta Smektała
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Legnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Mirosława Molenda-Migdalewicz
Data wytworzenia informacji: