VII U 513/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Lublinie z 2015-11-13

Sygn. akt VII U 513/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 listopada 2015 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO Lucyna Stąsik - Żmudziak

Protokolant - starszy sekretarz sądowy Wioletta Wójtowicz

po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 roku w Lublinie

sprawy P. L.

przeciwko Dyrektorowi Wojskowego Biura Emerytalnego w L.

o prawo do renty rodzinnej

na skutek odwołania P. L.

od decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w L.

z dnia 22 stycznia 2015 roku, znak: (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala P. L. prawo do renty rodzinnej do dnia 31 sierpnia 2015 roku.

Sygn. akt VII U 513/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 22 stycznia 2015 roku, nr (...), Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w L. na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (t.j. Dz. U. z 2013 roku, poz. 666 ze zm.) ustalił P. L. wysokość wojskowej renty rodzinnej od dnia 1 lutego 2015 roku w pkt 2 lit. b wskazując, że świadczenie przysługuje do dnia 30 kwietnia 2015 roku (decyzja – k. 122 akt rentowych).

W odwołaniu P. L. nie zgodził się ze wskazanym rozstrzygnięciem w zakresie ustalenia daty końcowej uprawnienia do świadczenia na dzień 30 kwietnia 2015 roku (odwołanie – k. 2 – 2v. akt sądowych).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie podnosząc, że na gruncie art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.) samo formalne posiadanie statusu ucznia nie jest wystarczającą przesłanką do przyznania świadczenia rentowego z uwagi na niemożność uznania za tożsame pojęcia czasu trwania roku szkolnego z okresem nauki, bowiem to pierwsze wiąże się z kwestiami prawno – organizacyjnymi szkoły, nie mającymi nic wspólnego z faktyczną realizacją programu nauczania, czyli nauką. Podsumowując organ rentowy podniósł, że dla uprawnienia wnioskodawcy do wojskowej renty rodzinnej decydujący jest termin ukończenia nauki rozumiany jako termin pozytywnej klasyfikacji i uzyskania świadectwa ukończenia szkoły (odpowiedź na odwołanie – k. 4 a.s.).

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

P. L. był uprawniony od dnia 10 lipca 2006 roku do wojskowej renty rodzinnej po zmarłym ojcu T. L.. W roku szkolnym(...) był uczniem maturalnej klasy czwartej Technikum(...) na podbudowie gimnazjum. Świadectwo ukończenia szkoły otrzymał w dniu (...) roku. Następnie ubezpieczony przystąpił do egzaminu maturalnego i uzyskał świadectwo dojrzałości w dniu (...)roku. Złożył również deklarację przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w sesji letniej (...), do którego nie przystąpił. Rok szkolny (...) zakończył się dnia (...)roku (okoliczności bezsporne).

Stan faktyczny nie był sporny między stronami, które różnił się wyłącznie w jego ocenie prawnej.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie P. L. jest zasadne i zasługuje na uwzględnienie.

Okolicznością sporną w rozpoznawanej sprawie, biorąc pod uwagę treść zaskarżonej decyzji oraz treść odwołania, była możliwość ustalenia dla ubezpieczonego prawa do wojskowej renty rodzinnej również pod dniu 3o kwietnia 2015 roku, tj. po dacie ustalonej w zaskarżonej decyzji.

W ocenie Sądu istotne znaczenie dla ustalenia momentu ukończenia nauki w szkole w rozumieniu art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 roku, poz. 748 ze zm.) – zwaną w dalszej części ustawą emerytalną, ma wypracowany w orzecznictwie pogląd odwołujący się do pojęcia okresu pobierania nauki w szkole zgodnie z którym taki okres winien być pojmowany szeroko, obejmując nie tylko okres efektywnego uczestniczenia w zajęciach objętych programem nauczania, ale także okres wakacji (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2014 roku, sygn. I UK 414/13). W rozpoznawanej sprawie wskazany pogląd ma przesądzające znaczenie dla oceny prawidłowości rozstrzygnięcia organu rentowego, mają na uwadze argumentację zaprezentowaną w odpowiedzi na odwołanie oraz zasadności żądania samego odwołania. Logiczną konsekwencją powołanego poglądu jest wniosek, że moment ukończenia nauki w szkole w rozumieniu art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej następuje z chwilą zakończenia się roku szkolnego.

Istotne zatem było odwołanie się do pojęcia roku szkolnego, które zostało zdefiniowane w art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 zez zm.). Zgodnie z treścią powołanego przepisu rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Szczegółowe wytyczne co do organizacji roku szkolnego zawarte są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. 2002 roku, Nr 46, poz. 432 ze zm.). I tak zgodnie z § 2 ust. 4 pkt 1 w klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży, tj. min. techników, w których zajęcia dydaktyczno - wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, zajęcia dydaktyczno - wychowawcze kończą się w ostatni piątek kwietnia. W odniesieniu do ubezpieczonego zakończenie zajęć dydaktyczno – wychowawczych miało miejsce w dniu 24 kwietnia 2015 roku. Natomiast zgodnie z § 3 ust. 3 pkt 4 powołanego rozporządzenia w szkołach ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno - wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia. W odniesieniu do ubezpieczonego okresie ferii letnich przypadał w okresie od dnia 25 kwietnia 2015 roku do dnia 31 sierpnia 2015 roku. Mając na uwadze powyżej powołany pogląd o tym, że świadczenie w postaci renty rodzinnej przysługuje przez cały rok szkolny, a zatem także przez okres ferii letnich, które stanowią zgodnie z powołanymi przepisami ustawy o systemie oświaty oraz rozporządzenia jego integralną część, zasadnym było uznanie, że również okres od dnia 1 maja 2015 roku do dnia 31 sierpnia 2015 roku stanowił dla ubezpieczonego okres za który należna była renta rodzinna. Co istotne zasada ta dotyczy zarówno sytuacji, gdy osoba uprawniona kontynuuje naukę w kolejnej klasie, jak i wtedy, gdy już kończy naukę. Nie ma przy tym znaczenia, czy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej przystąpił uczeń następnie do egzaminu maturalnego.

Z tych względów nie zasługuje na uwzględnienie argumentacja organu rentowego, odwołującą się do poglądu, że dla uprawnienia skarżącego do wojskowej renty rodzinnej decydujący jest termin ukończenia nauki rozumiany jako termin pozytywnej klasyfikacji i uzyskania świadectwa ukończenia szkoły.

Z tych względów Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i na mocy wyżej wskazanych przepisów oraz art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Iwona Kurkiewicz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Lublinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Lucyna Stąsik-Żmudziak
Data wytworzenia informacji: