II Kow 241/18 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2019-03-06

Sygn. akt II Kow 241/18

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 6 marca 2019 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSO Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek

przy udziale Prokuratora Okręgowego Krzysztofa Ubych z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz Krystiana Świątka przedstawiciela administracji Zakładu Karnego po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w Sieradzu wniosku skazanego z dnia 13.12.2018 r.

Postanowił:

na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 kkw warunkowo zwolnić D. T. (1) syna I. i D. z domu Z., ur. (...) w Z., skazanego prawomocnymi wyrokami Sądu Rejonowego w Zgierzu:

sygn. akt II K 103/11 z dnia 26.04.2011 r. z art. 278 § 1 k.k., na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności,

sygn. akt II K 1209/11 z dnia 07.11.2011 r. z art. 279 § 1 kk, art. 276 kk, art. 278 § 5 kk na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności,

sygn. akt II K 229/12 z dnia 29.02.2012 r. z art. 278 § 1 kk na karę 1 roku pozbawienia wolności,

sygn. akt II K 519/16 pkt. wł. 1 z dnia 06.10.2016 r. z art. 280 § 1 kk, art. 13 § 1 kk, art. 178a § 1 kk, art. 278 § 1 kk, art. 279 § 1 kk na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności (wyrok łączny),

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 01.03.2020 r.

I.  na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 06.03.2021 r.,

II.  na podstawie art. 159§1 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 4, 5 i 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania do podjęcia i wykonywania stałej pracy zarobkowej,

zobowiązanie do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu,

zobowiązania do przestrzegania porządku prawnego.

UZASADNIENIE

Wniosek skazanego zasługuje na uwzględnienie. Obecnie prognoza penitencjarna wobec D. T. jest pozytywna. W początkowej fazie odbywania kary jego zachowanie było zmienne i przeważnie był karany dyscyplinarnie ale już od ponad 3 lat nie ma żadnych krytycznych uwag do jego funkcjonowania i od początku 2016 roku był wyłącznie (wielokrotnie) nagradzany. Uczestniczył w wielu programach resocjalizacyjnych. Nie należy do podkultury przestępczej.

D. T. nie jest sprawcą przypadkowym i w ciągu roku między 18 a 19 rokiem swojego życia dopuścił się kilku przestępstw, w tym jednego rozboju. Funkcjonował w rodzinie niewydolnej wychowawczo i z powodu sprawianych kłopotów w wieku około 14 lat trafił do ośrodka wychowawczego, w którym przebywał do ukończenia 18 lat. Po opuszczeniu ośrodka, jak wspomniano wyżej, dopuszczał się przestępstw i w wieku 19 lat został osadzony w zakładzie karnym do odbycia sumy 7 lat i 6 miesięcy kary pozbawienia wolności. Przebywa więc w izolacji już 6 lat i 7 miesięcy a faktycznie, uwzględniając pobyt w ośrodku wychowawczym ponad 10 lat.

D. T. prezentuje krytyczny stosunek do popełnionych przestępstw i dostrzega jak skutkiem swojego postępowania poniósł wielkie straty, że praktycznie cały okres wchodzenia w dorosłe życie przypadł mu na pobyt w izolacji. Przemyślał swoje dotychczasowe postępowanie, chce żyć już normalnie czego wyrazem jest zmiana jego postawy w trakcie odbywania kary kiedy to już od ponad 3 lat wyraźnie jego zachowanie się poprawiło.

W ocenie Sądu także proporcje między sumą orzeczonych kar, odbytą jej częścią oraz okolicznościami i wielością czynów przestępnych są już odpowiednie. Zaspokojone zostało poczucie sprawiedliwości jak i nastąpiła właściwa odpłata. Do końca kary pozostało tylko 11 miesięcy i gdyby nie dziś podjęta decyzja o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia to oznacza, że praktycznie musiałby karę odbyć w całości a to nie jest konieczne.

Uznano, że wszystkie prewencyjno – wychowawcze cele kary zostały osiągnięte. Sąd, wobec pomyślnego i długo trwającego w warunkach izolacji procesu resocjalizacji, nabrał przekonania, że D. T. w przyszłości będzie przestrzegał porządku prawnego, i że nie występują przeszkody do przyjęcia tezy, że dalsze oddziaływania wychowawcze, z powodzeniem mogą być kontynuowane w warunkach probacji. Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie jest nie prawomocne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  (...)

1.  (...)

2.  (...)

II.  (...)

a)  (...)

b)  (...)

III.  (...)

a)  (...)

(...)

(...)

(...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Domaradzka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację:  Marek Masłowski
Data wytworzenia informacji: