V Uz 5/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim z 2015-02-23

Sygn. akt V Uz 5/14

POSTANOWIENIE

Dnia 23 lutego 2015 roku

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim

w składzie następującym :

Przewodniczący: SO Beata Łapińska

Sędziowie: SO Magdalena Marczyńska

SR (del.) Marzena Foltyn-Banaszczyk (spr.)

Protokolant: p.o. stażysty Ewelina Hrynczyszyn

po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania P. W.

przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie (...) w Ł.

o ustalenie stopnia niepełnosprawności

na skutek zażalenia wnioskodawcy P. W.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. IV Wydziału Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 21 listopada 2014 roku, sygn. akt IV U 114/14

postanawia:

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 21 listopada 2014 roku Sąd Rejonowy w Piotrkowie Tryb. IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie sygn. akt IV U 114/14 odrzucił apelację wnioskodawcy od wyroku Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. z dnia 21 października 2014 roku.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Rejonowy podniósł, iż zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. W sprawie wyrok z uzasadnieniem został doręczony wnioskodawcy w dniu 5 listopada 2014 roku, zatem termin do wniesienia apelacji upłynął w dniu 19 listopada 2014 roku, apelacja zaś została złożona w dniu 21 listopada 2014 roku, a więc po upływie dopuszczalnego terminu. Podstawę odrzucenia apelacji stanowi art. 370 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie w dniu 2 grudnia 2014 roku wniósł wnioskodawca P. W.. W zażaleniu przyznał, iż złożył apelację 2 dni po terminie, ale składając apelację sądził że składa ją w terminie. Wnioskodawca przyznał, że wystąpił u niego błąd w liczeniu terminu.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył, co następuje:

Zażalenie P. W. nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Wskazany w ww. przepisie termin do wniesienia apelacji jest terminem ustawowym, nie może być w związku z tym przedłużany ani skracany decyzją sądu czy wolą stron. Czynność wykonana z uchybieniem ustawowego terminu jest bezskuteczna. W przypadku apelacji złożonej po upływie przepisanego ustawą terminu na podstawie art. 370 k.p.c. sąd I instancji obligatoryjnie (obowiązkowo) odrzuca na posiedzeniu niejawnym złożoną po terminie apelację.

Skoro zatem w sprawie wnioskodawca złożył apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. z dnia 21 października 2014 roku po upływie terminu 14 dni od dnia doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem, czego wnioskodawca nie kwestionował, Sąd I instancji prawidłowo odrzucił na posiedzeniu niejawnym apelację wnioskodawcy.

Niezależnie od powyższego należy podnieść, iż w zażaleniu wnioskodawca nie kwestionował uchybienia terminu na wniesienie apelacji. W takiej sytuacji strona, która uchybiła terminowi do dokonania określonej czynności procesowej, może natomiast domagać się jego przywrócenia.

Z tych względów zażalenie wnioskodawcy na rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego jako nieuzasadnione podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

Sąd Rejonowy winien natomiast z uwagi na treść zażalenia wnioskodawcy rozważyć czy zażalenie wnioskodawcy nie zawiera jednocześnie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia apelacji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Marta Ostrowicz - Siwek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim
Osoba, która wytworzyła informację:  Beata Łapińska,  Magdalena Marczyńska
Data wytworzenia informacji: