VIII U 1511/21 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2022-03-14

Sygn. akt VIII U 1511/21

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 19 kwietnia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. po rozpatrzeniu wniosku B. R. z dnia 22 marca 2021 roku odmówił jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym Z. R. w dniu 8 lutego 1999 roku.

Zakład odmówił przyznania renty rodzinnej po zmarłym Z. R. ponieważ ubezpieczona nie spełniła jednego z warunków wymienionych w art. 70 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tj. nie osiągnęła wieku 50 lat lub nie stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu.

(decyzja – k. 9 plik II załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Odwołanie od w/w decyzji wniosła B. R. reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika zaskarżając ją w całości i wnosząc o jej uchylenie i orzeczenie co do istoty sprawy, ewentualnie o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Ponadto ubezpieczona wniosła o zasądzenie od organu rentowego na jej rzez zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. W uzasadnieniu wnioskodawczyni wskazała, że ZUS bezzasadnie przyjął, iż nie spełniła jednego z warunków wskazanych w art. 70 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej. Z zaświadczenia nr (...) wynika, że jej córka u – M. R. była uczennicą (...) w Ł. od dnia 21 grudnia 2009 roku do dnia 8 listopada 2011 roku, a następnie została przeniesiona do Liceum Ogólnokształcącego im. J.J. M. w Ł..

(odwołanie – k. 3-4)

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. w uzasadnieniu ZUS wskazał, że wnioskodawczyni wiek 50 lat osiągnęła w dniu 20 kwietnia 2021 roku tj. w okresie późniejszym niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża, jak i zaprzestania wychowywania córki M., która wiek 18 lat ukończyła w dniu (...) i syna A., który wiek 18 lat ukończył (...).

(odpowiedź na odwołanie – k. 6-6 verte)

Na rozprawie w dniu 8 lutego 2022 roku pełnomocnik wnioskodawczyni poparł odwołanie, zaś pełnomocnik ZUS wniósł o jego oddalenie.

(końcowe stanowiska stron – rozprawa z dnia 8 lutego 2022 roku e-protokół (...):05:00 – 00:05:10 – płyta CD – k. 26)

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni B. R. urodziła się w dniu (...).

(okoliczność bezsporna)

Wnioskodawczyni jest wdową po zmarłym w dniu 8 lutego 1999 roku mężu Z. R.. W chwili śmierci męża skarżąca nie była niezdolna do pracy.

(okoliczność bezsporna, a ponadto odpis skrócony aktu zgonu - k. 7, odpis skrócony aktu małżeństwa – k. 8 plik II załączonych do sprawy akt organu rentowego)

M. R. (obecnie G. ur. (...)) i A. R. (ur. (...)) – dzieci ubezpieczonej byli uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym ojcu Z. R. na mocy decyzji ZUS z dnia 4 marca 1999 roku.

(decyzja – k. 6 plik I załączonych do sprawy akt organu rentowego)

W dniu 20 maja 2005 roku zmarł syn wnioskodawczyni – A. R..

(odpis skrócony aktu zgonu – k. 48 plik I załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Wobec powyższego organ rentowy decyzją z dnia 3 czerwca 2005 roku przeliczył rentę rodzinną wskazując jako uprawnioną: M. R. (obecnie G.).

(decyzja – k. 51-51 verte plik I załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Decyzją z dnia 8 października 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. z urzędu od dnia 1 października 2018 roku wstrzymał M. R. (obecnie G.) wypłatę renty rodzinnej z powodu ukończenia przez nią 25 roku życia.

(decyzja – k. 192-193 verte plik I załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Córka ubezpieczonej nie jest osobą całkowicie niezdolną do pracy bądź niezdolną do samodzielnej egzystencji.

(okoliczności bezsporne)

W dniu 22 marca 2021 roku skarżąca złożyła do ZUS wniosek o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym w dniu 8 lutego 1999 roku mężu Z. R..

(wniosek – k. 9 plik II załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Rozpoznając powyższy wniosek organ rentowy wydał w dniu 19 kwietnia 2021 roku zaskarżoną decyzję.

(decyzja – k. 9 plik II załączonych do sprawy akt organu rentowego)

Powyższe okoliczności tutejszy Sąd ustalił w oparciu o załączone do sprawy akta organu rentowego jako okoliczności bezsporne pomiędzy stronami.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie podlega oddaleniu.

Przesłanki nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę reguluje art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U.2021.0.291 t.j.).

Zgodnie art. 70 ust. 1 wskazanej ustawy wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Jak stanowi art. 70 ust. 2 w/w ustawy prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

W świetle wyników przeprowadzonego postępowania nie ulega wątpliwości, iż ubezpieczona nie spełnia powyższych warunków uprawniających ją do nabycia prawa do renty rodzinnej jako wdowy.

Z ustaleń sądu wynika, że mąż ubezpieczonej Z. R. zmarł w dniu 8 lutego 1999 roku. W chwili śmierci męża ubezpieczona B. R. (ur. (...)) miała 28 lat, a zatem już z tylko tych okoliczności wynika, że podstawą nabycia przez wnioskodawczynię prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu nie mógł być art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej, ponieważ w chwili śmierci męża nie osiągnęła jeszcze wieku 50 lat ani nie była niezdolna do pracy.

Skarżąca wiek 50 lat osiągnęła w dniu 20 kwietnia 2021 roku był to zatem okres późniejszy niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża (art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej).

Ponadto wieku tego wnioskodawczyni nie osiągnęła również w trakcie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej, które nie osiągnęło 16 lat, albo 18 lat - jeżeli kształci się w szkole, jak również w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania takich osób (art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej).

Podkreślić należy, że córka ubezpieczonej M. R. (obecnie G.) urodzona w dniu (...) uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym ojcu Z. R., ukończyła 18 rok życia w dniu 10 października 2011 roku.

W treści odwołania ubezpieczona podnosiła, że z zaświadczenia nr (...) wynika, że jej córka – M. R. była uczennicą (...) w Ł. od dnia 21 grudnia 2009 roku do dnia 8 listopada 2011 roku, a następnie została przeniesiona do Liceum Ogólnokształcącego im. J.J. M. w Ł.. Powyższa okoliczność pozostaje jednak bez wpływu na wynik przedmiotowego rozstrzygnięcia. Zdaniem sądu treść przepisu art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej jest jasna i nie nasuwa żadnych wątpliwości: wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia (…). Zatem w przypadku przesłanki kształcenia się dziecka w szkole datą graniczną jest ukończenie przez niego 18 roku życia, a taki wiek M. R. (obecnie G.) ukończyła, jak wskazano powyżej, w dniu 10 października 2011 roku. Podkreślić również należy, że wnioskodawczyni nie sprawuje pieczy nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Przyjmując takie stanowisko Sąd stwierdził, iż ubezpieczona nie spełnia żadnej z przesłanek uprawniających do nabycia prawa do renty rodzinnej wymienionych w art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, zatem na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie.

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawczyni za pośrednictwem PI

A.B.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agnieszka Kurczewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Osoba, która wytworzyła informację:  Monika Pawłowska-Radzimierska
Data wytworzenia informacji: